• امروز : پنج شنبه - ۷ بهمن - ۱۴۰۰
  • برابر با : Thursday - 27 January - 2022
9
سخنگوی شورای نگهبان:

تعرفه‌های انتخاباتی ۱۰ درصد افزایش یافت

  • کد خبر : 6075
  • ۲۷ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۴:۲۷
تعرفه‌های انتخاباتی ۱۰ درصد افزایش یافت

سخنگوی شورای نگهبان از افزایش ۱۰ درصدی تعرفه‌های انتخاباتی خبر داد.

سخنگوی شورای نگهبان از افزایش ۱۰ درصدی تعرفه‌های انتخاباتی خبر داد.

 

*** وظیفه اصلی شورای نگهبان

 

به گزارش منتخبین، عباسعلی کدخدایی در نشستی خبری در مرکز همایش های بین المللی صداو سیما اظهار داشت:

وظیفه شورای نگهبان در بحث انتخابات، پایداری و صیانت از آرا مردم است و شورا تمام تلاشش را به کار گرفته تا حق الناس به خوبی صیانت شود.

در این دوره ما علاوه بر بحث سلامت انتخابات که ملاک اصلی برای شورا است، سلامت مردم را هم مدنظرداریم. وقتی که ما از جایگاه و نقش مردم در تعیین سرنوشت سخن می‌گوییم، توقع هم این است که از این نقش پاسداری شود.

 

وی با اشاره به دغدغه‌هایی که رهبر معظم انقلاب روز گذشته بیان کردند، اعلام کرد:

شورای نگهبان در طول یک‌سال گذشته اقداماتی انجام داد که اولین آن بحث مربوط به تعرفه‌ها می‌شد؛ طرح تعرفه ها هم باید به تایید هر ۱۲ نفر عضو شورای نگهبان می‌رسید.

مرحله بعدی مرحله چاپ تعرفه بود که در این مرحله ناظرین ۲۴ ساعته نظارت داشتند. در مرحله توزیع هم اقدامات مختلفی برای صیانت از تعرفه ها انجام شد. در این دوره ۱۰ درصد به تعرفه‌ها افزوده شد تا نگرانی کمبود تعرفه نداشته باشیم.

برخی از مناطق جمعیت بیشتری دارند که تدابیری اندیشیده شده است که این مناطق کمبود تعرفه نداشته باشند. علاوه بر آن، ستاد نظارت بر انتخابات با همه شعب در تماس است که اگر چنین مشکلی اتفاق افتاد، بتوانند در کوتاه ترین فرصت آن را رفع کنند.

 

*** اتخاذ تدابیری برای رعایت سلامت در انتخابات

 

کدخدایی در ادامه بیان داشت:

سلامت مردم هم در صحبت های رهبری مطرح بود و ما باید تدابیری برای رعایت سلامت مردم داشته باشیم. خوشبختانه در این زمینه هم تدابیری اتخاذ شده است و فاصله گذاری ها رعایت و بیشتر از فضای باز استفاده می‌شود.

بحث ضدعفونی کردن شعب هم مورد توجه قرار داشته است. در این راستا امسال یک نفر ناظر از سوی وزارت بهداشت برای رعایت نکات ایمنی و بهداشتی در هر شعبه حضور خواهد داشت ضمن اینکه همان‌طور که قبلا هم گفتم اثر انگشت حذف شده است و احراز هویت به طور الکترونیک انجام می‌شود.

در حوزه امنیت هم با نیروی انتظامی و هم نیروهای دستگاه‌های مربوطه جلسات متعددی برگزار شده است و ان‌شاالله مشکلی در زمینه امنیت هم نخواهیم داشت.

یکی از نکات دیگری که رهبری فرمودند، بحث برگزاری انتخابات در خارج از کشور است.

ما در آنجا فقط انتخابات ریاست جمهوری داریم و ایرانیان مقیم خارج کشور هم می‌توانند شرکت کنند و تمهیداتی در این زمینه اندیشیده شده است. بخشی از این کار مربوط به دولت و کشور مربوطه و مقرراتی است که آن کشور در نظر می‌گیرد.

 

سخنگوی شورای نگهبان در ادامه افزود:

وزارت امور خارجه بیانیه صادر و تلاش گسترده‌ای انجام داده است، برای اینکه در جاهایی که ایرانیان و هموطنان ما هستند، از آنان هم اخذ رأی به عمل بیاید. حتی اگر لازم شد در شهرهای مرزی و کشورهایی که موافقت نکردند، از طریق صندوق‌های سیار این کار انجام می‌شود.

چیزی در حدود ۶۷ هزار شعبه در سراسر کشور برای انتخابات فردا پیش‌بینی شده که این میزان، نسبت به انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۶، ۷ درصد و نسبت به انتخابات مجلس، ۲۲ درصد افزایش یافته است.

نمایندگان نامزدها در روز انتخابات در شورای نگهبان حضور یافته و از نزدیک بر نظارت شورای نگهبان، نظارت خواهند کرد.

از جهت نظارت شورای نگهبان بر انتخابات هیچ نگرانی‌ای وجود ندارد و نظارت موثر شورای نگهبان با دقت انجام خواهد شد.

 

*** نظر شورای نگهبان براساس قانون است

 

وی با بیان اینکه در انتخابات ریاست جمهوری، از همه‌ گروه‌ها در رقابت‌ حضور دارند، اظهار کرد:

نظر شورای نگهبان براساس قانون است و شورا بر اساس مباحث سیاسی، صلاحیت‌ها را هرگز بررسی نکرده و نمی‌کند.

شورای نگهبان وظیفه نظارتی خود را براساس قانون انجام می دهد و صلاحیت‌ها هم بر مبنای قانون اساسی احراز می شود.

رأی حداقل اعضای شورای نگهبان، ملاک نهایی برای احراز یا عدم احراز داوطلبان است. امیدوارم در آینده اشکالاتی که در قوانین انتخاباتی ما وجود دارد، از سوی مجلس شورای اسلامی بررسی و رفع شود.

 

وی با بیان اینکه وظیفه شورای نگهبان براساس قانون، نظارت بر انتخابات است، گفت:

در روز انتخابات هم وظیفه ما پاسداری و صیانت از آرای مردم است و بر این مبنا، ناظران شورای نگهبان بین ۳ تا ۵ نفر در شعب اخذ رأی مستقر هستند و هر تخلف احتمالی به صورت دقیق مورد بررسی قرار می گیرد.

در این دور از انتخابات، ۱۰ درصد تعرفه‌ها افزایش پیدا کرده است و به صورت برخط و آنلاین با همه شعب در تماس هستیم تا مشکل کمبود تعرفه نداشته باشیم.

 

*** آماده انتشار فیلم جلسه حیدر مصلحی درباره انتخابات ریاست جمهوری یازدهم هستیم

 

وی درباره صحبت‌های اخیر حیدر مصلحی وزیر پیشین اطلاعات در خصوص رد صلاحیت مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی در انتخابات ریاست جمهوری یازدهم گفت:

طبق قانون مراجع مختلف باید گزارش هایی را که در اختیار دارند، برای شورای نگهبان ارسال کنند اما این گزارش ها تنها جنبه کارشناسی دارد و اعضای شورای نگهبان باید اطمینان لازم را داشته باشند که این گزارش‌ها صحیح است تا بتوانند آن‌ها را مورد بررسی قرار دهند.

گاهی اوقات شده است که این گزارشات دقیق نبوده و شورای نگهبان هم خلاف آنها نظر داده است.

ایشان تکذیب کردند و گفتند چنین حرفی نزدند و دو نفر از اعضای شورای نگهبان هم که آن زمان عضو شورای نگهبان بودند این مساله را تکذیب کردند و چنین مطلبی نبود.

دیروز هم من فیلم آن جلسه را با یکی از اعضای شورای نگهبان دوباره دیدیم و چنین چیزی وجود نداشته و ایشان چنین چیزی را مطرح نکرده است. احتمال دارد در صورت موافقت اعضای شورای نگهبان، فیلم آن بخش از سخنان آقای مصلحی را منتشر کنیم.

 

*** افزایش تعرفه‌ها

 

وی همچنین درباره تعرفه‌ها گفت:

در این دور با توجه به نظارت بر خطی که دوستان ما در بخش‌های مختلف شورای نگهبان به خصوص اداره کل انتخابات داشتند و تمهیداتی که اندیشیده شد، لحظه به لحظه در جریان وضعیت شعب هستیم. اگر مساله در منطقه حل نشود و اتفاقی بیفتد، قطعا از طریق تهران پیگیری خواهیم کرد اما این اطمینان را می دهیم که مشکل تعرفه و تغییرهایی که گاهی اتفاق می افتد، در این دوره وجود ندارد.

 

کدخدایی در پاسخ به سوالی درباره اینکه آیا به نامه حسن روحانی پاسخ داده شده است یا خیر، گفت:

بله، پاسخی تهیه شده است و به زودی ارائه می شود.

 

سخنگوی شورای نگهبان همچنین در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه دلایل ردصلاحیت برخی از کاندیداها به خصوص لاریجانی و احمدی‌نژاد چیست؟ گفت:
روش اعلام نظر در شورای نگهبان را گفتم که بر اساس قانون اساسی است. مستنداتی نسبت به هر فردی مطرح و قرائت می‌شود و نهایتاً اعضا باید نظر خود را بدهند.

اینکه هر فرد از اعضای شورای نگهبان بر چه اساسی رأی مثبت یا منفی می‌دهد، این را ما نمی‌توانیم بیان کنیم چرا که من هم نمی‌دانم. ممکن است به یک دلیل رأی منفی دهم و همکار من هم به یک دلیل دیگری رأی منفی دهد اما ملاک و میزان نهایی، رأی اعضای شورای نگهبان است.

ما از افرادی که درخواست کردند که دلایل عدم احراز صلاحیت‌شان اعلام شود، دعوت کردیم. در هفته گذشته سه نفر را من خودم دعوت کردم و مطالب را برای آن‌ها ارائه کردیم. الان هم دو نفر درخواست کردند که انشالله بعد از اینکه فرصتی را پیدا کنیم، حتماً دعوت خواهیم کرد و مطالبی که در پرونده آنان مطرح شده است را به آن‌ها ارائه خواهیم کرد.

 

*** تایید صلاحیت اصلاح طلبان

 

سخنگوی شورای نگهبان در واکنش به سوالی مبنی بر اینکه چرا از بین کاندیداهای اصلاح‌طلب فردی تایید صلاحیت نشده است؟ گفت:

صلاحیت‌ها احراز می‌شود و از همه گروه‌ها و جناح‌های سیاسی هستند و حتی کسانی که انتخاب شدند، از گروه‌های مختلف هستند و این دور هم چنین وضعیتی وجود داشته است.

البته این نکته را بگویم که هیچ‌گاه شورای نگهبان بر اساس نگاه سیاسی، درباره نامزدها اعلام رأی نمی‌کند. نظر شورای نگهبان و احراز صلاحیت افراد بر اساس قانون انتخابات و قانون اساسی است و نهایتاً رأی اعضای شورای نگهبان اعلام می‌شود.

 

*** امیدواریم انتخابات ریاست جمهوری به دور دوم کشیده نشود

 

به گزارش منتخبین، سخنگوی شورای نگهبان در پایان در پاسخ به سوالی درباره احتمال کشیده شدن انتخابات ریاست جمهوری به دور دوم گفت:

امیدواریم این اتفاق نیفتد. در برخی ادوار این اتفاق افتاده است. طبیعتاً همان مکانیزم نظارتی دور اول را در دور دوم هم بدون هیچ‌گونه مماشات و حذف انجام خواهیم داد.

هیچ تفاوتی بین دوره اول و دوم انتخابات ریاست جمهوری وجود ندارد. هر دو انتخابات است؛ بنابراین عوامل نظارت همچنان محکم و پرقدرت بر دور دوم هم نظارت خواهند کرد.

توجه داشته باشید که حق تعیین سرنوشت و استفاده از این حق بحثی است که جمهوری اسلامی ایران در این چهل سال که از عمر خود می گذرد به جامعه ما عطا کرده و باید از این حق استفاده کنیم.

همانطور که در ادوار گذشته در انتخابات مختلف حضور مردم را شاهد بودیم، این بار هم مردم پای صندوق های رای حاضر خواهند شد.

 

انتهای پیام///

 

لینک کوتاه : https://montakhabinnews.com/?p=6075

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.