• امروز : سه شنبه - ۱۲ مرداد - ۱۴۰۰

اخبار برگزیده

مدیران عامل ایران خودرو و سایپا سال گذشته ۱۰۰ هزار میلیارد تومان رانت در کشور توزیع کردند که ۸۰ درصد آن به دلالان رسیده است مراسم تنفیذ سیزدهمین دوره ریاست‌جمهوری اسلامی مدیریت فاجعه‌بار در سایپا / افزایش زیان حدود ۱۳۰ درصدی علیرغم افزایش ۲۱۶ درصدی قیمت/ تلاش مدیران سایپا برای به حاشیه بردن زیان سنگین شرکت عوامل موثر بر زیان سنگین در ایران خودرو چیست؟/ مدیریت در دو شرکت‌ بزرگ خودروسازی ایران شبیه جوک است/ اگر سهامداران واقعی بالای سر شرکت‌های خودروسازی بودند، مدیران عامل این شرکت‌ها یا باید استعفا می‌دادند یا عزل می‌شدند نامه ۵۱ کارشناس اقتصادی به مسئولین اقتصادی کشور/ اقتصاد کشور را قربانی اقشار خاص نکنید/ اصلاح اقتصاد با شیوه‌های شکست خورده پیشین ممکن نیست/ متوازن نبودن درآمد و مخارج دولت را جدی بگیرید فهرست کابینه دولت سیزدهم پیش از پایان موعد قانونی نهایی می‌شود قیمت‌گذاری دستوری و سوء مدیریت دو دلیل اصلی زیان بی‌سابقه در ایران خودرو است/ ضمانت حفظ صندلی مدیریت در شرکت خودروسازی، سکوت مدیر عامل در مقابل سیاست‌های اشتباه حتی به بهای ورشکستگی شرکت است کابینه دولت سیزدهم ؛ جناحی یا فراجناحی؟ استان‌های رکوددار در کمترین و بیشترین میزان مشارکت در انتخابات ۱۴۰۰ جزئیات تکمیلی از نتایج شمارش آرای انتخابات ریاست جمهوری

6
یک فعال اطلاح طلب:

کاندیداتوری نظامی‌ها در انتخابات چیز جدید و عجیبی نیست

  • کد خبر : 4004
  • ۲۰ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۰:۲۰
کاندیداتوری نظامی‌ها در انتخابات چیز جدید و عجیبی نیست

یک فعال اطلاح طلب معتقد است، کاندیداتوری نظامی‌ها در انتخابات چیز جدید و عجیبی نیست.

یک فعال اطلاح طلب معتقد است، کاندیداتوری نظامی‌ها در انتخابات چیز جدید و عجیبی نیست.

 

*** کاندیداتوری فرد نظامی در انتخابات۱۴۰۰

 

به گزارش منتخبین، محمدرضا خباز در خصوص کاندیداتوری فرد نظامی در انتخابات، اظهار داشت:

خوشبختانه در طول ۴۰ سال انقلاب که ۱۲ رییس جمهور را پشت سر گذاشتیم انواع و اقسام‌شان را تجربه کرده‌ایم؛ یعنی هم رییس جمهور نظامی و هم غیر نظامی، هم رییس جمهور حزبی و هم رییس جمهور غیر حزبی، هم رییس جمهور روحانی و هم رییس جمهور مکلا و همه را تجربه کردیم و از همه آنها خاطرات تلخ و شیرین داریم.

این که آقایان می‌گویند فقط یک فرد نظامی می تواند کشور را نجات دهد و بس، به نظر بنده توهین به ملت، دانشگاهیان، نخبگان و فرهیختگان کشور است؛ یعنی کشور را به میدان جنگ تشبیه می کنند و می گویند همان طور که در جنگ هشت ساله ایران پیروز شد و در سرکوب و از بین بردن حکومت خود ساخته ابوبکر البغدادی نیز نظامی ها موفق شدند، به همان دو دلیل رییس جمهور نظامی می تواند مشکلات اقتصادی کشور را حل کند.

ما در نحوه طرح این مساله ایراد داریم و به این مغالطه می گوییم؛ یعنی صغری و کبری نامناسب چیدن و از آن نتیجه مثبت درآوردن. به عبارت دیگر بندهایی که به هم هیچ ارتباطی ندارند را به عنوان صغری و کبری قرار می دهند و سپس نتیجه مورد نظر خود را از آن در می آورند.

 

*** در شش دوره از انتخابات ریاست جمهوری کاندیدای نظامی داشتیم

 

این نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی در ادامه بیان کرد:

تا به حال تعداد کاندیداهای نظامی کم نداشتیم. به گواه تاریخ در شش دوره از انتخابات ریاست جمهوری کاندیدای نظامی داشتیم و همیشه هم مردم به کاندیدای نظامی رأی ندادند؛ یعنی مردم می فهمند، می دانند و آگاهند که فرد نظامی به درد امور نظامی می خورد و به مردم مثل سرباز نگاه می کند و فکر می کند همه کشور پادگانی است که ایشان فرمانده آن پادگان است و همه باید در مقابلش خبردار بایستند و همگی به او بله قربان بگویند و هر چه گفت بگویند چشم قربان؛ چون در مکان‌های نظامی چرا معنا ندارد و هر چه فرماندهی گفت باید چشم بگویید و انجام دهید.

این نگاه به درد کشورداری نمی‌خورد.

این نگاه به درد اداره کشور فرهیخته‌ای که یک زمانی قطب اول دنیا و جزو کشورهای برجسته جهان بوده و امروز هم نخبگانش نه تنها در ایران بلکه در خیلی از کشورها سرآمد هستند، به درد نمی‌خورد چرا که این افراد سرباز نیستند.

چند روز پیش یکی از نمایندگان اصولگرای مجلس خطاب به رییس مجلس که سابقه نظامی‌گری دارد گفت اینجا پادگان نیست که شما می‌خواهید مثل پادگان مجلس را اداره کنید. یعنی فرد ماهیت خودش را نشان می دهد و بعد از مدتی که سر کار می‌رود، همه چیزها به اصل خودشان برمی گردند.

 

*** کاندیداتوری نظامی‌ها چیز جدید و عجیبی نیست

 

خباز با بیان این که در گذشته هم کاندیدای نظامی داشتیم و مساله جدیدی نیست، اظهار کرد:

در حال حاضر کاندیدای نظامی می‌خواهد بیاید می‌تواند بیاید و کسی مانعش نمی شود.

در گذشته کاندیدای غیر نظامی با فکر نظامی داشتیم که هرچند یونیفرم نظامی بر تن نداشت، اما پس از آنکه رأی آورد اکثر قریب به اتفاق وزرایش را از افراد نظامی و پاسدار انتخاب کرد و حتی تعداد زیادی از استانداران و فرماندارانش نیز نظامی بودند.

لذا ما دولت نظامی که حدود هزار میلیارد دلار درآمد هر سالش بوده داشتیم که متاسفانه بدترین عملکرد را هم ارائه کردند. آقایان فکر کردند مردم آن دوران یادشان رفته که اسم فرد منتخب نظامی نبوده ولی رسم او نظامی بوده است.

در همان زمان بیشتر روزنامه ها بسته شد، قلم های عده زیادی از منتقدین شکسته شد و گرفتاری های زیادی برای کشور از جمله صدور شش قطعنامه سازمان ملل به بار آمد.
چون دیدگاه نظامی حاکم بود می گفتند هر چقدر قطعنامه می خواهید صادر کنید، صادر کنید تا قطعنامه‌دانتان پر شود که ادبیات زشت و نامناسبی هم بود.

آنها ادبیات از بالا به پایین و ادبیات ارباب رعیتی را حاکم کردند که آن هم نتایجش شد؛ پس ما دولتی بدون یونیفرم نظامی ولی با فکر، منش و روش نظامی داشتیم و دیدیم. حتی همان‌هایی که آن روز حمایت می کردند امروز نه تنها از آن دولتمردان حمایت نمی کنند بلکه از آن دولتی تبری می‌جویند.

 

این نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی در ادامه بیان داشت:

امیرالمومنین فرمودند کاری نکنید که به شما تهمت بزنند؛ اگر مردم به شما تهمت زدند رفتار خود شما باعث شده که این تهمت را زدند و از موضع تهمت بپرهیزید.

چه اشکالی دارد فرد پنج شش ماه مرخصی بگیرد و با تحویل دادن تمام امکانات، مثل یک شهروند عادی می آمد و کاندیدا می شد؟! اما اگر هر گونه وابستگی داشته باشد و این امکانات در مسیر آن حرکت قرار بگیرد، هم خلاف شرع، هم خلاف عقل، هم خلاف قانون و هم خلاف منطق است.

 

*** تبلیغات زودرس برای انتخابات

 

به گزارش منتخبین، این فعال اطلاح طلب در پایان، اظهار داشت:

اعلام موضع کردن بین برخی دیگر از کاندیداها هم هست اگرچه این خلاف قانون است و قانونا تبلیغات زودرس است ولی از دیگر قماش هم قبلا اعلام آمادگی کردند و گفتند که ما هستیم.

زمانی هست که فرد می گوید من کاندیدا هستم ولی زمانی هست که ستاد تشکیل داده و علنا از طریق فضای مجازی سوءاستفاده می‌کند برای این که مردم زودتر او را بشناسند و به او رأی بدهند.

معتقدم چنین کاری حکایت کلاه گذاشتن بر سر دو نفر است که یکی خود فرد و دیگری خداست. خیلی بد است که آدم بر سر خودش کلاه بگذارد و مثلا ظاهرا بگوید من تبلیغات زودرس نمی کنم ولی عملا تبلیغات زودرس انجام دهد.

تبلیغات زود هنگام خلاف قانون است و شورای نگهبان می تواند از این مساله به عنوان تخلف انتخاباتی استفاده کند.

 

 

انتهای پیام///

لینک کوتاه : https://montakhabinnews.com/?p=4004

برچسب ها

نوشته های مشابه

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.