• امروز : سه شنبه - ۱۲ مرداد - ۱۴۰۰

اخبار برگزیده

مدیران عامل ایران خودرو و سایپا سال گذشته ۱۰۰ هزار میلیارد تومان رانت در کشور توزیع کردند که ۸۰ درصد آن به دلالان رسیده است مراسم تنفیذ سیزدهمین دوره ریاست‌جمهوری اسلامی مدیریت فاجعه‌بار در سایپا / افزایش زیان حدود ۱۳۰ درصدی علیرغم افزایش ۲۱۶ درصدی قیمت/ تلاش مدیران سایپا برای به حاشیه بردن زیان سنگین شرکت عوامل موثر بر زیان سنگین در ایران خودرو چیست؟/ مدیریت در دو شرکت‌ بزرگ خودروسازی ایران شبیه جوک است/ اگر سهامداران واقعی بالای سر شرکت‌های خودروسازی بودند، مدیران عامل این شرکت‌ها یا باید استعفا می‌دادند یا عزل می‌شدند نامه ۵۱ کارشناس اقتصادی به مسئولین اقتصادی کشور/ اقتصاد کشور را قربانی اقشار خاص نکنید/ اصلاح اقتصاد با شیوه‌های شکست خورده پیشین ممکن نیست/ متوازن نبودن درآمد و مخارج دولت را جدی بگیرید فهرست کابینه دولت سیزدهم پیش از پایان موعد قانونی نهایی می‌شود قیمت‌گذاری دستوری و سوء مدیریت دو دلیل اصلی زیان بی‌سابقه در ایران خودرو است/ ضمانت حفظ صندلی مدیریت در شرکت خودروسازی، سکوت مدیر عامل در مقابل سیاست‌های اشتباه حتی به بهای ورشکستگی شرکت است کابینه دولت سیزدهم ؛ جناحی یا فراجناحی؟ استان‌های رکوددار در کمترین و بیشترین میزان مشارکت در انتخابات ۱۴۰۰ جزئیات تکمیلی از نتایج شمارش آرای انتخابات ریاست جمهوری

5
منتخبین گزارش می‌دهد:

چالش‌های پیش روی نامزدهای سه طیف اصولگرا

  • کد خبر : 3525
  • ۱۴ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۵:۰۶
چالش‌های پیش روی نامزدهای سه طیف اصولگرا

نواصولگرایان، سنتی‌های معتدل و نظامیان اصولگرا سه طیف مشخص این جریان سیاسی هستند که گمانه زنی‌ها درباره چالش‌های انتخاباتی آن‌ها با نزدیک شدن به ایام انتخابات افزایش می‌یابد و رسیدن به گزینه‌ای واحد و وحدت را برای اصولگرایان دشوارتر می‌کند.             

نواصولگرایان، سنتی‌های معتدل و نظامیان اصولگرا سه طیف مشخص این جریان سیاسی هستند که گمانه زنی‌ها درباره چالش‌های انتخاباتی آن‌ها با نزدیک شدن به ایام انتخابات افزایش می‌یابد و رسیدن به گزینه‌ای واحد و وحدت را برای اصولگرایان دشوارتر می‌کند.             

*** تعدد گزینه‌های نامزدی در جناح اصولگرا

به گزارش منتخبین، تعدد گزینه‌های بالقوه نامزدی در جناح اصولگرا و انواع تحلیل‌ها و خبرها درباره آمدن و نیامدن هریک از آن‌ها و اصرار و برنامه‌ریزی طیف‌ها برای آوردن نامزد متبوع خود حکایت از آن دارد که حتی اگر اعضای شوراهای وحدت بخش به تعداد انگشتان دست هم برسد برای رسیدن به یک گزینه مشخص راه دشواری در پیش خواهند داشت.

*** چالش‌های سه طیف اصولگرا

محمدباقر قالیباف گزینه اصلی نواصولگرایان است و سنتی‌ها هم در تب و تاب حضور علی لاریجانی قرار دارند، حضور نظامیان اصولگرا در انتخابات ریاست جمهوری هم مدت‌هاست در صدر خبرها و تحلیل ها قرار دارد و به نظر می‌رسد در این دسته هم گروهی سعید محمد را شایسته رقابت می‌دانند.
اینکه کدام یک از روسای سابق و کنونی مجلس یا رئیس قرارگاه خاتم الانبیا(ص) می‌تواند به گزینه نهایی راست سیاسی تبدیل شود اما و اگر بسیار است.
هریک از این گزینه‌ها برای به دست آوردن تمام حمایت اصولگرایان راه دشواری در پیش دارد، ضمن اینکه رقیب بالقوه‌ای هم مانند حجت الاسلام ابراهیم رییسی در اردوگاه اصولگرایان است که حضورش می‌تواند معادلات آن‌ها را کاملا بهم بریزد.

*** قالیباف و مشکلات درون مرزی و برون مرزی

از خردادماه سال جاری که محمدباقر قالیباف به عنوان رییس مجلس انتخاب شد، اقدامات و فعالیت‌های متفاوت او هم در مقام رییس قوه مقننه مورد توجه رسانه‌ها قرار گرفت.
اظهارات و اقداماتی که نه تقنینی بود و نه نظارتی، سفرهای استانی و میدانی، تصویب و ابلاغ قانون همه و همه حکایت از قانع نبودن وی به کرسی ریاست بهارستان و تلاش برای رسیدن به ریاست پاستور بود.
این گمانه زنی‌ها با سفر وی به روسیه و تلاش‌های بی‌نتیجه برای دیدار با رئیس جمهوری آن کشور پررنگ‌تر هم شد و در حالی که بسیاری گمان می‌کردند رئیس مجلس از مهم‌ترین گزینه‌های انتخاباتی اصولگرایان است، محسن پیرهادی از نمایندگان همفکر وی در مجلس تصریح کرد که وی کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری نخواهد شد.

این سخنان اما از سوی رسانه‌ها به عنوان پایان بحث انتخاباتی رئیس مجلس تحلیل نشد و پس از اظهارات پیرهادی گمانه زنی‌ها بیشتر و انواع تحلیل‌ها در این زمینه منتشر شد.
گروهی این اقدام را تاکتیکی برای کاستن از انتقادات دانستند و گروهی دلیل آن را وجود رقیبی قدرتر در انتخابات تحلیل کردند.

*** حجت الاسلام رییسی؛ نامزد اصلی بسیاری از اصولگرایان

شنیده‌های تایید نشده‌ای هم پیش از این نارضایتی شماری از نمایندگان مجلس از نحوه ریاست وی بر مجلس حکایت داشت و به نظر می‌رسد اتحاد دقیقه نودی پیش از انتخابات مجلس در سال ۹۸ به افتراقی در روزهای پیش از انتخابات ریاست جمهوری سیزدهم تبدیل شده است.
قالیباف در مسیر به دست آوردن حمایت تمام اصولگرایان رقیبی چون حجت الاسلام رییسی را پیش رو دارد که هرچند هیچ نشانه‌ای از حضور وی به عنوان نامزد انتخابات نیست اما حتی در گمانه زنی‌ها هم، رئیس قوه قضائیه جدی‌تر از رئیس قوه مجریه قرار دارد.

شاید به همین دلیل است که حجت الاسلام غلامرضا مصباحی مقدم سخنگوی جامعه روحانیت مبارز درباره حمایت این نهاد از کاندیداهای مختلف گفته است:
ما آقای قالیباف را نفی نکردیم، منتهی اگر آقای رییسی بیاید روی او اجماع می‌کنیم.
پیش از این هم بسیاری از چهره‌های اصولگرا حجت الاسلام رییسی را به عنوان نامزد اصلی خود در انتخابات (به شرط کاندیداتوری) اعلام کردند.

*** معتدلان اصولگرا؛ مشتاقی رقیب و طرد رفیق

سنتی‌های معتدل اصولگرا را می‌توان ساکتین عرصه سیاست ایران در یک دهه گذشته دانست.
چهره‌هایی مانند حجت الاسلام علی اکبر ناطق نوری و علی لاریجانی به دلیل مواضع معتدل و نزدیک به دولت و یا حتی اصلاح طلبان چندی است که از سوی گروه‌های مختلف و البته تندروتر اصولگرا طرد می‌شوند اما همچنان نمی‌توان اثرگذاری آن‌ها را نادیده گرفت.
به دلیل همین اثرگذاری است که چهره‌هایی از جریان رقیب، از حمایت تمام قد خود از شخصیتی مانند حجت‌الاسلام ناطق نوری سخن می‌گویند و احتمال حمایت از علی لاریجانی را رد نمی‌کنند.

حجت الاسلام عبدالواحد موسوی لاری در تازه‌ترین گفت و گوی خود با اشاره به ویژگی‌های ناطق نوری تصریح کرد:
اگر آقای ناطق بیاید به احتمال زیاد زمینه اینکه جمع قابل توجهی از اصلاح طلبان از ایشان حمایت کنند، هست.
اما این را باید به آن جمع و اراده خود آقای ناطق واگذار کنیم. فعلا تلقی من این است که به هیچ نحو آقای ناطق به صحنه نمی آید.

پیش از این هم حسین مرعشی سخنگوی حزب کارگزاران سازندگی، اظهار داشت:
از آقای ناطق‌نوری بدون قید و شرط حاضر هستیم که حمایت کنیم تا رئیس‌جمهور ایران شود.
مشکل این است که آن مجموعه‌ای که در نظام مدیریت می‌کنند، دیگر ناطق‌نوری را قبول ندارند و این مشکل ما نیست.

*** حمایت‌های اصلاح طلبان از ناطق نوری؛ کابوس‌ اصولگرایان

این حمایت‌های اصلاح طلبان از چهره اصولگرایی مانند ناطق نوری در حالی است که کاندیداتوری چنین شخصیت‌هایی به یکی از کابوس‌های اصولگرایان دیگر تبدیل شده است به گونه‌ای که هرگونه شائبه حمایتی از آن‌ها به عنوان اتهامی از سوی جریان مقابل در بوق و کرنا می شود و به همین دلیل است که علیرضا زاکانی از نمایندگان نزدیک به طیف پایداری، جامعه روحانیت مبارز و شورای وحدت آن‌ها را متهم به حمایت از لاریجانی می‌کند و با تکذیب آن‌ها روبرو می‌شود.
حذف معتدلین اصولگرا از جرگه اصولگرایان شاید در کوتاه مدت راه را برای گروه‌های تازه و رادیکال باز کند اما در درازمدت کفه تندروی را در این جریان سنگین تر کرده و ماهیت اصولگرایی را تحدید خواهد کرد.

*** گزینه نظامی اصولگرایان

به گزارش منتخبین، روی کار آمدن دولت نظامی بیش از یک سال است که در مجامع رسانه‌ای و سیاسی مورد توجه است و طرفداران آن هم میان اصولگرایان کم نیست.
هرچند چهره‌ای مانند قالیباف هم سبقه نظامی‌گری دارد اما این روزها منظور از گزینه نظامی از سوی اصولگرایان، چهره‌هایی چون سعید محمد فرمانده قرارگاه خاتم الانبیا (ص) است که هرچند هنوز هیچ تایید رسمی از قصد وی برای کانداتوری وجود ندارد اما پررنگ شدن فعالیت‌های بسیار وی در رسانه‌ها می‌تواند وی را به گزینه تازه ای برای اصولگرایان بدل سازد.
انتشار کلیپ‌هایی از اقدامات، توییتی‌هایی حتی در توصیف ظاهر وی و خبر فعالیت‌های او در شهرستان‌ها گرچه تاکنون در حد شنیده و مشاهده است اما در همین اندازه هم توجه رسانه‌ها را به خود جلب کرده است.

 

 

انتهای پیام///

لینک کوتاه : https://montakhabinnews.com/?p=3525

برچسب ها

نوشته های مشابه

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.