• امروز : سه شنبه - ۱۲ مرداد - ۱۴۰۰

اخبار برگزیده

مدیران عامل ایران خودرو و سایپا سال گذشته ۱۰۰ هزار میلیارد تومان رانت در کشور توزیع کردند که ۸۰ درصد آن به دلالان رسیده است مراسم تنفیذ سیزدهمین دوره ریاست‌جمهوری اسلامی مدیریت فاجعه‌بار در سایپا / افزایش زیان حدود ۱۳۰ درصدی علیرغم افزایش ۲۱۶ درصدی قیمت/ تلاش مدیران سایپا برای به حاشیه بردن زیان سنگین شرکت عوامل موثر بر زیان سنگین در ایران خودرو چیست؟/ مدیریت در دو شرکت‌ بزرگ خودروسازی ایران شبیه جوک است/ اگر سهامداران واقعی بالای سر شرکت‌های خودروسازی بودند، مدیران عامل این شرکت‌ها یا باید استعفا می‌دادند یا عزل می‌شدند نامه ۵۱ کارشناس اقتصادی به مسئولین اقتصادی کشور/ اقتصاد کشور را قربانی اقشار خاص نکنید/ اصلاح اقتصاد با شیوه‌های شکست خورده پیشین ممکن نیست/ متوازن نبودن درآمد و مخارج دولت را جدی بگیرید فهرست کابینه دولت سیزدهم پیش از پایان موعد قانونی نهایی می‌شود قیمت‌گذاری دستوری و سوء مدیریت دو دلیل اصلی زیان بی‌سابقه در ایران خودرو است/ ضمانت حفظ صندلی مدیریت در شرکت خودروسازی، سکوت مدیر عامل در مقابل سیاست‌های اشتباه حتی به بهای ورشکستگی شرکت است کابینه دولت سیزدهم ؛ جناحی یا فراجناحی؟ استان‌های رکوددار در کمترین و بیشترین میزان مشارکت در انتخابات ۱۴۰۰ جزئیات تکمیلی از نتایج شمارش آرای انتخابات ریاست جمهوری

4
دست‌اندرکاران کتاب رئیس جمهور نظامی:

ایران به یک رئیس جمهور نظامی نیاز دارد

  • کد خبر : 3473
  • ۱۳ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۲:۰۳
ایران به یک رئیس جمهور نظامی نیاز دارد

دست‌اندرکاران کتاب رئیس جمهور نظامی معتقدند با توجه به وضع اقتصاد و سیاست در ایران و زندگی و معیشت مردم ضرورت حضور شخصیتی مقتدر، متین و نظامی در قامت رئیس جمهور احساس می‌‌شود تا قطار نظام اسلامی را بار دیگر در مسیر درست هدایت نماید.

دست‌اندرکاران کتاب رئیس جمهور نظامی معتقدند با توجه به وضع اقتصاد و سیاست در ایران و زندگی و معیشت مردم ضرورت حضور شخصیتی مقتدر، متین و نظامی در قامت رئیس جمهور احساس می‌‌شود تا قطار نظام اسلامی را بار دیگر در مسیر درست هدایت نماید.

 

*** پیامی روشن برای تروریسم جهانی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، مولف کتاب رئیس جمهور نظامی در مراسم رونمایی از کتاب رئیس‌جمهور نظامی، اظهار داشت:
این کتاب پیام روشنی برای تروریسم جهانی و کسانی که قاسم سلیمانی را به شهادت رساندند دارد، آن‌ها باید بدانند که ما مردم ایران در حال انتخاب شهید سلیمانی به عنوان رئیس جمهور هستیم.

 

صادق خانی علی اکبری در ادامه افزود:
در این روزها که جمهوری اسلامی ایران برای برگزاری نخستین انتخابات ریاست جمهوری در قرن پانزدهم هجری شمسی آماده می‌‌شود، این داستان کوتاه، گویای این حقیقت ساده است که داشتن برنامه، بودجه و منابع انسانی متخصّص، اگر چه برای توسعه و پیشرفت لازم است، اما کافی نیست و کشور نیازمند مدیری قابل، شایسته، امین، و آشنا به سازوکارهای مدیریتی و اداره امور است که در جایگاه ریاست جمهوری ایران اسلامی، قدرت اتخاذ تصمیمات کلیدی و سرنوشت‌‌ساز در عرصه‌‌های داخلی و خارجی داشته باشد و علاوه بر حل مشکلات این روزهای مردم این سرزمین، با افق دید گسترده و عمیق، آینده بهتر و جایگاهی مستحکم‌تر برای کشور و مردم را به عنوان هدف خویش تعیین نماید و تأثیری مستقیم و ویژه‌ای بر آینده کشور داشته باشد.

 

 

بیشتر بخوانید:

تعریف دو وظیفه مهم برای خبرگزاری صنایع از سوی وزیر صنعت / پیگیری محورهای بیاینه گام دوم انقلاب را در دستور کار قرار دهید

 

 

*** ضرورت حضور شخصیتی مقتدر، متین و نظامی در جایگاه ریاست جمهوری

 

مولف کتاب رئیس جمهور نظامی با بیان این که کتاب رئیس جمهور نظامی در شرایطی وارد فضای سیاسی کشور شده است که متاسفانه برخی از افراد در داخل که شیپور جریان روشنفکری هستند، گفت:
هم‌صدا با دشمنان خارجی فضای مسموم نظامی هراسی را در کشور ایجاد کرده‌اند و هیاهویی به راه انداخته و در تلاش بوده و هستند که حضور شخصیت‌های نظامی را در عرصه انتخابات کمرنگ نمایند.

 

وی در ادامه افزود:
بر اساس مطالعات تطبیقی و واقعیت‌‌های قابل اعتبار تاریخی جهان، دست‌اندرکاران کتاب رئیس جمهور نظامی بر این باور هستند که با توجه به حال و روز اقتصاد و سیاست مملکت، تنگی معیشت ملت، آشفتگی‌‌ها در اداره امور کشور و اتخاذ تصمیمات عموما نسنجیده و کارشناسی نشده، ضرورت حضور شخصیتی مقتدر، متین و نظامی در قامت ریاست جمهوری احساس می‌‌شود تا قطار نظام اسلامی را بار دیگر بر مسیر درست به سوی آینده‌ای روشن هدایت نماید.

 

مولف کتاب رئیس‌جمهور نظامی پیرامون اهمیت حضور شخصیتی نظامی برای ریاست جمهوری، خاطرنشان کرد:
از این منظر و با توجه به نمونه‌های تاریخی در سایر کشورهای جهان، اهمیت حضور شخصیتی نظامی در رأس قوۀ مجریه در ایران در این کتاب بررسی شده ‌است.
هرچند چنین موضوعی سال‌ها در کشورهای گوناگون مطرح بوده و به ‌واسطۀ نقش مثبتی که این رؤسای جمهور نظامی در آینده کشورهایشان داشته­‌اند، به امری پذیرفته‌شده تبدیل شده‌است، در حوزۀ سیاسی و دیپلماسی کشور ما، علی‌رغم سابقۀ تاریخی در این زمینه، موضوعی نسبتاً نو محسوب می‌شود.

 

وی در ادامه افزود:

کتاب رئیس جمهور نظامی در شرایطی وارد فضای سیاسی کشور شده است که متاسفانه برخی از افراد در داخل که شیپور جریان روشنفکری هستند، همصدا با دشمنان خارجی فضای مسموم نظامی هراسی را در کشور ایجاد کرده‌اند و هیاهویی به راه انداخته و در تلاش بوده و هستند که حضور شخصیت های نظامی را در عرصه انتخابات کمرنگ نمایند.

 

خانی علی اکبری با بیان اینم که ما در این کار پژوهشی به نتایجی دست یافته‌ایم و آن را در قالب این کتاب با مردم به اشتراک گذاشته‌ایم تا چرایی و اهمیت حضور یک شخصیت نظامی در قامت ریاست جمهوری اسلامی ایران احساس شود، گفت:

یکی از مهمترین نتایجی که ما درین کتاب برای مردم داریم صلح طلب بودن شخصیت‌های نظامی است و این دقیقاً نکته‌ای است که چالش اندیشان آن را به عنوان یک تهدید به مردم معرفی می‌کنند.

 

*** رویکرد نظامیان رئیس جمهور در طول تاریخ

 

وی به نمونه‌های دیگر رئیس جمهور نظامی در تاریخ جهان اشاره کرد و اظهار داشت:
آتاتورک یکی از شخصیت‌های نظامی است که ما به آن پرداخته‌ایم که با شعار صلح در خانه، صلح در جهان، زمینه‌ای را فراهم نمود که بعد از خویش نیز ترکیه را از خسارت ورود به جنگ در امان نگه داشت.

 

خانی علی اکبری در ادامه افزود:

چرچیل با آن که گروهی وی را جنگ‌طلب توصیف کرده‌اند، سیر فعالیت‌های او نشان‌دهنده تلاش وی برای پایان دادن به جنگ است.
۱۲۰ بار ملاقات و گفتگوی وی با روزولت شاهد روشنی بر اهل تعامل بودن او و ایجاد ائتلافی جهانی برای پایان دادن به جنگ است.
همچنین دوگل با این شعار از میدان جنگ جهانی بازگشت که کارهای بزرگ فقط از مردان بزرگ ساخته است و مردان هنگامی بزرگ می شوند که بخواهند و اراده کنند.

 

نویسنده کتاب رئیس جمهور نظامی با بیان این که فرایند صلح خواهی دو گل در یکی دیگر از نظامیان جانشین او یعنی ژاک ‌شیراک نیز به خوبی دیده می‌شود، گفت:

در سال ۲۰۰۲ که جرج دابلیو بوش که موضوع جنگ عراق را در سازمان ملل مطرح کرد شیراک باوی سخت مخالفت کرد.
شیراک با صدراعظم آلمان و رئیس جمهور روسیه ائتلافی ضد جنگ تشکیل داد.

 

وی در ادامه افزود:

روزولت تلاش‌های بین المللی که در راستای صلح و امید انجام داد به عنوان بزرگ‌ترین رئیس‌جمهور ایالات متحد شناخته شد، زیرا اقتصادی در هم شکسته مردمی ناامید و کشوری انزواطلب را تحویل گرفت و اقتصادی پویا مردمی پر از امید و سرزمینی آباد را تحویل داد و اتفاقاً ریچارد نیکسون دیگر جانشین وی که نظامی هم بود با قرارداد صلح پاریس در سال ۱۹۷۳ به جنگ ویتنام خاتمه داد‌.

 

*** فعالیت‌های صلح‌آمیز نظامیان در عرصه‌های بین‌المللی و امنیت داخلی

 

صادق خانی علی اکبری در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به فعالیت‌های صلح‌آمیز نظامیانی، عنوان کرد:
فعالیت‌های صلح‌آمیز نظامیانی که در این کتاب به آن‌ها اشاره شده فقط به عرصه‌های بین‌المللی خاتمه نمی‌گردد، بلکه در حوزه امنیت داخلی هم آثار فعالیت‌های صلح‌آمیز آن‌ها کاملاً مشهود است.

 

وی پیرامون فعالیت‌های تاریخی ژنرال راموس، بیان کرد:

ژنرال راموس رئیس جمهور فیلیپین با هیئت های شورشی مورو صلح کرد و جایزه صلح یونسکو را در سال ۱۹۹۷ از آن خود کرد.
یا اقدام سانتوس در کلمبیا نمونه روشن دیگری از صلح طلبی روسای جمهور نظامی است که با گروه چریکی مخالف دولت صلح کرد و در سال ۲۰۱۶ جایزه صلح نوبل را از آن خود کرد.

 

صادق خانی علی اکبری در ادامه افزود:

ژوئن ۱۹۴۰ میلادی که در جنگ جهانی دوم فرانسه رسما تسلیم آلمان شده بود و آدلف هیتلر در خیابان شانزه لیزه از رژه سربازان آلمانی سان می‌دید و جهان از پیشرفت ارتش آلمان حیرت زده بود، ژنرال دوگل از رادیو بی بی سی پیامی برای مردم فرانسه فرستاد که در آن روزهای ظلمت، روشنی و امید در دل فرانسویان به وجود آورد و سرآغاز نهضت مقاومت آن کشور گردید. او گفت میهن ما در خطر مرگ قرار دارد. برای نجات آن پیکار کنیم و از مردم فرانسه خواست که در فداکاری و امید با او متحد شوند.

 

مولف کتاب رئیس جمهور نظامی در پایان با اشاره به تاریخ حضور نظامیان در اداره امور کشور، اظهار کرد:
اکنون بر ملت ما نیز بایسته است با توجه به یاد کرد تجربیاتی از حضور نظامیان در رأس قدرت کشورهای مختلف که موضوع کتاب حاضر است، برای نجات کشور در انتخاب یک رئیس جمهور با سابقه نظامی متحد شوند.

 

*** رئیس مرکز ژئوپولتیک راهبردی جمهوری اسلامی/ نگاهی نو به مقوله تاریخ سیاسی جهان

 

رئیس مرکز ژئوپولتیک راهبردی جمهوری اسلامی ایران نیز در این مراسم به ابراز خوشحالی از شکل‌‌گیری یک نگاه نو به مقوله تاریخ سیاسی جهان و همچنین خدمات مؤثر نظام جمهوری اسلامی در طول ۴ دهه اخیر پرداخت.

 

امیر سرتیپ نامی در ادامه سخنانش از مولف کتاب رئیس جمهور نظامی و تیم تحقیقاتی ایشان، که از گرایش‌های مختلف علمی مانند علوم سیاسی، حقوق بین الملل، روابط بین الملل و ژئوپلتیک گرد هم آمده بودند تا با بهره‌گیری از دانش خود در ارتقای سطح کیفی کتاب کمک شایانی داشته باشند کمال تشکر را کرد.

 

*** مدیریت علمی و عملی سپاه پاسداران در تاریخ انقلاب اسلامی

 

وی در ادامه صحبت‌هایش که مرتبط با انتخابات خرداد ۱۴۰۰ بود، ابتدا به دستاوردهای سپاه پاسداران انقلاب پرداخت و اظهار داشت:

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی یک نیروی چند وجهی است که علاوه بر حضور در بخش نظامی، دارای مراکز تحقیقاتی و دانشگاهی بسیاری است و لذا می‌توان سپاه پاسداران را یک نیروی سیاسی، اقتصادی، فرهنگی دانست که در تمامی زمینه‌ها کار نموده و موفق بوده است.

 

رئیس مرکز ژئوپولتیک راهبردی جمهوری اسلامی شاهد مدعای خویش را مدیریت سپاه از همان روزهای نخستین دفاع مقدس اعلان نمود که یک مدیریت علمی و عملی بوده و توانسته است در یک فضای ویژه اقدامات مثبتی داشته باشد.
از این رو نیز بود که ایشان تخصص نیروهای سپاه پاسداران را مدیریت آنان در سامانه‌های بحران دانست.

 

امیر سرتیپ نامی در ادامه در تکمیل مباحثش در زمینه مدیریت سپاه پاسداران، به رشادت‌ها و دلاوری این نیروی نظامی در جنگ تحمیلی پرداخت و تاکید کرد:

در این جنگ، ایران بر خلاف تاریخ ۲۰۰ سال گذشته‌‌اش هیچ بخشی از خاک خویش را از دست نداد و این مرهون مدیریت سپاه پاسداران بوده است.

 

وی در مثال دوم در باب مدیریت سپاه پاسداران به مسئله محور مقاومت اشاره نمود و قصد دشمن را نفوذ به ایران دانست و بیان کرد:

به دلیل اقدامات، تدابیر و رشادت‌های کسانی چون شهید قاسم سیمانی و شهید همدانی نقشه آن‌ها عملی نشده و بشار اسدی که تنها چند محله از دمشق را در دست داشت در سایه خدمات این افراد توانست بار دیگر بر کشور تسلط یابد.

 

*** ضعف دولت‌های بعد از انقلاب در زمینه آمایش ملی

 

رئیس مرکز ژئوپولتیک راهبردی جمهوری اسلامی سپس به نقد دولت‌های بعد از انقلاب پرداخت و از جمله اقدامات کارشناسی نشده و نسنجیده آنان را در زمینه آمایش ملی دانست و با ذکر این تعریف که آمایش ملی نسبت مستقیم بین فعالیت انسانی و جغرافیا است، اظهار داشت:

بی ‌عدالتی اقتصادی زمینه‌‌ساز خالی شدن روستاها از سکنه، حاشیه‌نشینی در شهرهای بزرگ و فعالیت‌های اقتصادی در کلان شهرها متمرکز شده و بیشتر کشور به حال خویش رها گشته است.

 

وی برای اثبات مدعای خویش، گفت:

بیش از ۵۰ درصد فعالیت اقتصادی کشور در تهران انجام می‌شود و بیش از یک سوم جمعیت کشور در تهران تا شعاع ۱۴۸ کلیومتری زندگی می‌کنند که این امر به حاشیه نشینی و فقر در کشور انجامیده است.
این در حالی است که ما با ۲/۸ درصد از منابع دنیا و تنها یک درصد جمعیت جهان یکی از کشورهای ثروتمند جهان می­‌باشیم و این حجم از فقر و حاشیه نشینی و بحران‌های اجتماعی زیبنده ایران اسلامی نیست.

از نظر وی علاوه بر این با خالی شدن روستاها و شهرهای کوچک و برخی مناطق از جمعیت، دولت‌های بعد از انقلاب توان تولیدی بسیاری از مناطق کشور را نادیده گرفته و با هزینه‌های گزاف برای واردات کالایی مانند خوراک دام و طیور، که در ۱۰ سال گذشته بیش از ۴۸ میلیارد دلار بوده است، باعث بر باد دادن سرمایه‌‌های ملی شده‌اند.

 

*** حضور یک نظامی چند وجهی برای غلبه بر مشکلات اقتصادی

 

امیر سرتیپ نامی با بیان این که تنها کسی که می‌تواند بر این مسئله غلبه کرده و بار دیگر با به کارگیری منابع و نیروی انسانی در تمامی مناطق کشور مشکلات اقتصادی را حل کند یک نظامی چند وجهی است، گفت:

یعنی نیرویی از درون سپاه پاسداران انقلاب اسلامی که به دلیل چند وجهی بودن سپاه پاسداران در ابتدا قادر به فهم بحران و ارائه راه حل مناسب برای مسائل است.

 

وی در این زمینه به تجربه تاریخی فرانسه اشاره نمود و بیان داشت:

ژنرال دوگل در آغاز کار خویش و به منظور حل مشکلات اقتصادی و ایجاد توسعه و عدالت اجتماعی در فرانسه بعد از جنگ جهانی دوم به آمایش سرزمینی اقدام نموده است.

از عقب ماندگی‌های کشور ما همین عدم اجرای آمایش ملی است و لذا کسی که در پی این مهم برآید انگار بار دیگر کشور را تصرف و سامان می‌‌دهد.

 

*** آمایش ملی و سرزمینی با حضور نظامیان چند وجهی در انتخابات ۱۴۰۰

 

رئیس مرکز ژئوپولتیک راهبردی جمهوری اسلامی در پایان سخنان خود با اشاره به تاثیر یک نیروی نظامی چند وجهی برای عبور از مشکلات اقتصادی، تصریح کرد:

در چله دوم انقلاب اسلامی یک نیروی نظامی چند وجهی می‌تواند بسیاری از مشکلات اقتصادی و سیاسی کشور را حل کند و این منابع سرشار که در سراسر کشور پخش شده است را به کار گرفته و به ثروت تبدیل نماید.

امیدواریم شاهد حضور و درخشش نظامیان چند وجهی در انتخابات ۲۸ خرداد ۱۴۰۰ باشیم که بتوانند بار دیگر با اقدام به آمایش ملی و سرزمینی به ساماندهی کشور اقدام نموده، زمینه‌‌ساز توسعه و رشد پایدار در کشور گردیده و عدالت اجتماعی را تحقق بخشند.

 

*** صاحب‌نظر مسائل سیاسی/ ۲ عامل موفقیت دولت‌ها در ایران و جهان

یکی دیگر از صاحب‌نظران مسائل سیاسی در ادامه نشست رونمایی از کتاب رئیس جمهور نظامی، ۲ امر را عامل موفقیت دولت‌ها در ایران و جهان دانست و با بیان این که نخبگان و دانشمندان هر کشور نقش بسزایی در تولید و بهبود شرایط اجتماعی دارند، اظهار کرد:

که باید به شکلی در خور توجه و در حد شأن و منزلت آن‌ها، حاکمیت روابط خود را با نخبگان بازسازی نماید.

 

وی در ادامه افزود:

اگر در تاریخ جستجو کنیم خواهیم دید تمام اطرافیان بیسمارک و دوگل از فرهیختگان و دانشمندان زمان خود بوده‌اند و عامل موفقیت و پیروزی این افراد در زمینه‌های مختلف مشاوره و راهنمایی این نخبگان بوده است.

 

حسابی در بخش دیگری از صحبت‌های خویش، عامل دوم را رابطه دولت‌مردان با مردم دانست و در این زمینه با بیان دو مثال تاریخی، گفت:

نخست این که پدرشان در زمانی که وزیر فرهنگ بودند هموار مسیر خانه در میدان انقلاب تا بهارستان را با پای پیاده طی می‌کردند تا با مردم ارتباط داشته و از نیازمندی‌‌های آنان با خبر شود.

 

وی در مثال دوم نیز به رابطه دو سویه مردم و امام خمینی اشاره کرد و خاطرنشان ساخت:

مردم جان خود را فدای امام خمینی می‌کردند زیرا عشق، محبت، انسانیت و راستگویی را در امام می‌‌دیدند و همین امر زمینه‌ساز این امر شده که بعد از صدها سال مردم عاشق امام شوند و امام هم عاشقانه آن‌ها را دوست بدارد و این رمز موفقیت و جانفشانی مردم برای ایران و انقلاب بود.

 

*** بهره از نخبگان علمی و دوری از سیاستمداران بی‌مایه

 

به گزارش منتخبین، کارشناس مسائل سیاسی در پایان با نتیجه‌گیری از این مراسم و سخنان خود، اظهار داشت:
هر شخصیت نظامی که در کشور به ریاست جمهوری برسد باید بتواند نخست از نخبگان علمی در دولت بهره برده و سیاستمداران بی‌مایه و بی‌دانش را خویش دور کند و در گام دوم خود و دولت‌مردانش ارتباطات دائمی و پیوسته با مردم داشته باشد.

 

 

 

انتهای پیام///

لینک کوتاه : https://montakhabinnews.com/?p=3473

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.