رفتن به بالا

پایگاه خبری و تحلیلی منتخبین

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • چهارشنبه ۵ آذر ۱۳۹۹
  • الأربعاء ۹ ربيع ثاني ۱۴۴۲
  • 2020 Wednesday 25 November
انتخابات مجلس

رئیس‌جمهور قانون شفافیت و نظارت بر تامین مالی فعالیت‌های انتخاباتی در انتخابات مجلس را برای اجرا به وزارت کشور ابلاغ کرد.

 

*** قانون شفافیت و نظارت بر تامین مالی فعالیت‌های انتخاباتی در انتخابات مجلس ابلاغ شد

 

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و خبری منتخبین، حسن روحانی در اجرای اصل ۱۲۳ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، قانون «شفافیت و نظارت بر تامین مالی فعالیت‌های انتخاباتی در انتخابات مجلس شورای اسلامی» مصوب مجلس شورای اسلامی را برای اجرا به وزارت کشور ابلاغ کرد.

این قانون مشتمل بر ۱۲ ماده و ۱۴ تبصره در جلسه علنی روز یکشنبه (ششم بهمن ماه ۹۸) مجلس شورای اسلامی تصویب و در ۹ بهمن ۱۳۹۸ به تایید شورای نگهبان رسید.

 

*** مواد قانون شفافیت‌ تامین مالی، فعالیت‌های انتخاباتی

 

 

به گزارش خبرگزاری منتخبین، مواد این قانون به شرح ذیل است:

۱- تبلیغات: به مجموعه اقدامات نامزد‌های انتخابات و یا نمایندگان آن‌ها و سایر افراد اعم از گفتاری، نوشتاری و رفتاری به منظور تأثیرگذاری بر رأی‌دهندگان گفته می‌شود که با هدف رساندن پیام خط مشی و برنامه نامزد‌های احزاب و گروه‌های سیاسی به مردم می‌باشد که از این طرح آن‌ها را به رأی دادن به نامزد‌های مورد نظر یا جریان و گروه خاص ترغیب نمایند.

۲- فعالیت‌های انتخاباتی: به هرگونه فعالیت قانونی اتلاق می‌گردد که نامزدها، احزاب و گروه‌های سیاسی و طرفداران آن‌ها بر تبلیغات و یا امور مرتبط با انتخابات انجام می‌دهند.

۳- هزینه‌های انتخاباتی: هزینه‌های مادی است که نامزد‌های انتخابات و احزاب و گروه‌های سیاسی بر انجام فعالیت‌های انتخاباتی و تبلیغاتی صرف می‌کنند.

۴- تأمین مالی انتخابات: به مجموعه منابعی گفته می‌شود که جهت تأمین هزینه‌های انتخاباتی انجام و یا صرف می‌شود.

۵- سامانه مالی انتخابات: پایگاهی است که وزارت کشور به صورت الکترونیکی ایجاد و نامزدها، احزاب و گروه‌های سیاسی ملزم به ثبت اطلاعات مالی خود مطابق قانون در این سامانه می‌باشند.

 

 

منبع: منتخبین «مرکز اطلاع رسانی انتخابات ایران»

 

 

 

انتهای پیام///

اخبار مرتبط