• امروز : سه شنبه - ۱۲ مرداد - ۱۴۰۰

اخبار برگزیده

مدیران عامل ایران خودرو و سایپا سال گذشته ۱۰۰ هزار میلیارد تومان رانت در کشور توزیع کردند که ۸۰ درصد آن به دلالان رسیده است مراسم تنفیذ سیزدهمین دوره ریاست‌جمهوری اسلامی مدیریت فاجعه‌بار در سایپا / افزایش زیان حدود ۱۳۰ درصدی علیرغم افزایش ۲۱۶ درصدی قیمت/ تلاش مدیران سایپا برای به حاشیه بردن زیان سنگین شرکت عوامل موثر بر زیان سنگین در ایران خودرو چیست؟/ مدیریت در دو شرکت‌ بزرگ خودروسازی ایران شبیه جوک است/ اگر سهامداران واقعی بالای سر شرکت‌های خودروسازی بودند، مدیران عامل این شرکت‌ها یا باید استعفا می‌دادند یا عزل می‌شدند نامه ۵۱ کارشناس اقتصادی به مسئولین اقتصادی کشور/ اقتصاد کشور را قربانی اقشار خاص نکنید/ اصلاح اقتصاد با شیوه‌های شکست خورده پیشین ممکن نیست/ متوازن نبودن درآمد و مخارج دولت را جدی بگیرید فهرست کابینه دولت سیزدهم پیش از پایان موعد قانونی نهایی می‌شود قیمت‌گذاری دستوری و سوء مدیریت دو دلیل اصلی زیان بی‌سابقه در ایران خودرو است/ ضمانت حفظ صندلی مدیریت در شرکت خودروسازی، سکوت مدیر عامل در مقابل سیاست‌های اشتباه حتی به بهای ورشکستگی شرکت است کابینه دولت سیزدهم ؛ جناحی یا فراجناحی؟ استان‌های رکوددار در کمترین و بیشترین میزان مشارکت در انتخابات ۱۴۰۰ جزئیات تکمیلی از نتایج شمارش آرای انتخابات ریاست جمهوری

3
منتخبین گزارش می دهد:

تذکر سخنگوی شورای نگهبان به صدا و سیما در مورد تبلیغات داوطلبان انتخابات

  • کد خبر : 2632
  • ۱۵ دی ۱۳۹۸ - ۱۱:۱۵
تذکر سخنگوی شورای نگهبان به صدا و سیما در مورد تبلیغات داوطلبان انتخابات

سخنگوی شورای نگهبان به صدا و سیما برای جلوگیری از حضور داوطلبان انتخابات در برنامه‌های تلویزیونی تذکر داد.

 

 

*** تذکر سخنگوی شورای نگهبان به صداوسیما در مورد تبلیغات داوطلبان انتخابات

 

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و خبری منتخبین، عباسعلی کدخدایی در همایش دوره تربیت مربی نظارت بر انتخابات یازدهمین دوره مجلس، اظهار داشت:

برخی داوطلبان در حال تبلیغات نامتعارف هستند و این امر در حالی است که هر روز حتی به صدا و سیما تذکر می‌دهیم که کسانی که دعوت می‌کنید برای حضور در برنامه  داوطلب انتخابات هستند.

وی با بیان اینکه انقلاب اسلامی برگرفته و سیراب از سرچشمه‌های وحی است، گفت:

انقلاب اسلامی با هدایت و مدیریت حضرت امام (ره) با مکتبی اسلامی شکل گرفت و با لطف خداوند و پشتیبانی مردم و با جانفشانی شهدای گرانقدر این انقلاب استمرار پیدا کرده است.

 

*** همایش دوره تربیت مربی نظارت بر انتخابات یازدهمین دوره مجلس

 

سخنگوی شورای نگهبان تپیرامون برگزاری همایش دوره تربیت مربی نظارت بر انتخابات یازدهمین دوره مجلس بیان داشت:

در دوره تربیت مربی نظارت بر انتخابات که با همت اداره کل انتخابات برگزار شده است، آموزش‌های لازم در حوزه‌های مختلف نظارت بر انتخابات ارائه می‌شود تا امر حفاظت از آراء مردم که بر دوش یکایک شما است به نحو مطلوب و قانونی انجام شود.

کدخدایی افزود: دقت در اجرای صحیح قانون علاوه بر اینکه می‌تواند به سلامت انتخابات کمک شایانی کند و علاوه‌بر این  از اختلافات احتمالی نیز جلوگیری می‌کند.

 

*** انتخابات در ایران امری تشریفاتی نیست

 

وی در ادامه با اشاره به برگزاری انتخابات در اسفند ماه، گفت:

انتخابات در جمهوری اسلامی ایران یک امر تشریفاتی و شکلی نیست؛ یعنی امری نیست که فقط با برگزاری آن از خودمان رفع تکلیف بکنیم و بگوییم که یک انتخاباتی هم برگزار شد.

سخنگوی شورای نگهبان تسریح کرد: در برخی کشورها برای اینکه نشان بدهند مردم آن کشور جلوه‌ای از دموکراسی و مردم‌سالاری را دارند، انتخابات را فقط برای رفع تکلیف برگزار می‌کنند؛ همچنان که قبل از انقلاب نیز انتخاباتی به این مفهوم که مردم پای صندوق‌های رأی بروند، وجود نداشت.

کدخدایی ادامه داد: فقط گاهی اوقات در روزنامه و یا از رادیو شنیده می‌شد که فلانی نماینده مجلس است، در حالی که معلوم نبود چه وقت انتخابات برگزار شد و او چگونه انتخاب شد و اینکه اصلاً نماینده چه وظیفه‌ای دارد.

 

*** مشارکت مردم در انتخابات نشان از بلوغ سیاسی آن‌ها دارد

 

کدخدایی با بیان اینکه امروز به برکت انقلاب اسلامی در دورترین نقطه ایران نیز مردم به وظایف خودشان و به اوضاع سیاسی کشورشان آگاهی دارند، افزود:

مشارکتی که مردم در امر انتخابات دارند، خود نشان از بلوغ سیاسی مردم دارد و این‌ها همه به برکت انقلاب اسلامی است.

وی با بیان اینکه اصل اول در برگزاری انتخابات، بحث سلامت انتخابات است، بیان داشت:

تضمین سلامت انتخابات از وظایف ناظران است و ناظران در حیطه وظایف محوله  در هر شعبه و یا در هر جایی که وظیفه نظارت به او سپرده شده است و باید با رعایت موازین قانونی، نظارت کامل و جامعی داشته باشند تا مبادا خدشه‌ای به انتخابات وارد شود.

 

*** وجود داور، ناظر و حکم برای سلامت انتخابات لازم است

 

سخنگوی شورای نگهبان با بیان اینکه  اگر انتخابات بدون ناظر، داور و حَکم برگزار شود، اختلافات به وجود آمده لاینحل باقی خواهد ماند، ادامه داد:

در این صورت هرکسی می‌تواند مدعی برنده‌بودن در انتخابات باشد، بنابراین وجود داور و حَکمی که رأی او قاطع دعوا و فصل‌الخطاب باشد، لازم است.

سخنگوی شورای نگهبان با بیان اینکه وجود داور، ناظر و حکم برای سلامت انتخابات لازم است، گفت:

در همه کشورها نهادهایی برای تضمین سلامت انتخابات وجود دارد، مثلاً در برخی کشورها نهاد قضایی مثل دیوان‌ عالی کشور وجود دارد و در برخی کشورهای دیگر مانند کشور ما نهاد غیرقضایی وجود دارد.

 

*** هجمه‌های وارده در خصوص نظارت استصوابی شورای نگهبان

 

کدخدایی با بیان اینکه در سیاست‌های کلی انتخابات به سلامت انتخابات تأکید شده است، بیان داشت:

این موضوع به وظایف ما ناظران برمی‌گردد، یعنی اول باید به وظایف و تکالیف قانونی خودمان آگاهی کامل داشته باشیم و بعد آن‌ها را به درستی إعمال کنیم و نباید از وظایف خود کوتاه بیاییم.

قائم مقام دبیر شورای نگهبان با اشاره به هجمه‌های وارده در خصوص نظارت استصوابی شورای نگهبان، گفت:

متأسفانه این هجمه‌ها که از داخل و خارج مطرح می‌شود حرف بی‌پایه و اساسی است؛ چرا که اگر نظارت مؤثر وجود نداشته باشد اصلاً رقابت هم مفهومی نخواهد داشت و رقابت را نمی‌توان استمرار بخشید.

 

*** نظارت استصوابی باعث ریزش آراء و عدم مشارکت نشده است

 

وی با بیان اینکه این موضوع که نظارت استصوابی باعث ریزش آراء و عدم مشارکت شده است حرف دشمنان نظام است و اصلاً حرف درستی و صحیحی نیست، افزود:

اخیراً نیز یک نظرسنجی که توسط یک دستگاه دولتی به منظور ارزیابی تأثیر عوامل مختلف در میزان مشارکت در انتخابات انجام شده، نشان می‌دهد بالاترین تأثیر در مشارکت مردم را وضعیت اقتصادی و معیشتی مردم با ۴۷ درصد دارد و عوامل دیگر مانند وعده‌هایی که مسئولان می‌دهند و عمل نمی‌کنند و بدرفتاری‌های که برخی مسئولان دارند نیز بالاترین تأثیرها را دارد، اما بررسی صلاحیت‌ها فقط چهار دهم درصد تأثیر را نشان می‌دهد.

 

*** واکنش کدخدایی به صحبت‌های دروغ وزیر امور خارجه آمریکا

 

کدخدایی با اشاره به توئیت وزیر امور خارجه آمریکا، گفت: 

انتخابات شروع نشده حرف از بحث تقلب و دستکاری در انتخابات را مطرح می‌کند و این امر به این دلیل است که  می‌داند دموکراسی و انتخابات در جمهوری اسلامی ایران، دموکراسی و انتخابات واقعی است و مردم ایران اسلامی با جان دل در انتخابات شرکت می‌کنند.

سخنگوی شورای نگهبان تأکید کرد: در حوزه سلامت انتخابات و صیانت از آراء به هیچ‌وجه نباید از وظایف قانونی کوتاه بیاییم و در حیطه وظایف قانونی خود نباید ملاحظه کسی را هم بکنیم؛ البته قرار نیست با کسی دعوا، تندی و یا بداخلاقی بکنیم، بلکه با شناخت وظایف قانونی خود، باید به این وظایف عمل کنیم.

 

*** اهمیت مشارکت حداکثری مردم در انتخابات

 

کدخدایی با اشاره به اهمیت مشارکت حداکثری مردم در انتخابات، بیان داشت:

مشارکت حداکثری امری لازم و مهم است و ما هم هر کاری بتوانیم انجام می‌دهیم، اما با کوتاه آمدن شورای نگهبان در بررسی صلاحیت‌ها و کنار گذاشتن قانون، مشارکت حداکثری محقق نخواهد شد.

سخنگوی شورای نگهبان تصریح کرد: اینکه گفته می‌شود شورای نگهبان از نظارت استصوابی کوتاه بیاید تا مشارکت در انتخابات بیشتر شود، حرفی بی‌مبنا و خلاف تکالیف قانونی شورای نگهبان است.

وی افزود: از نگاه کلان، شورای نگهبان هم به عنوان یکی از نهادهای عالی نظام انتظار دارد که در انتخابات مشارکت حداکثری وجود داشته باشد و از جهت مصالح کشور نیز ضرورت دارد انتخابات پرشوری داشته باشیم که دارای مشارکت حداکثری باشد، این‌ها مسائل روشنی است، اما نه اینکه ذرّه‌ای از وظایف قانونی خود را کوتاه بیاییم.

 

*** صحبت‌های سخنگوی شورای نگهبان پیرامون صلاحیت داوطلبان

 

سخنگوی شورای نگهبان با بیان اینکه گاهی اوقات صحبت از تأمین حقوق داوطلبان و رأی‌دهندگان می‌شود، افزود:

حقوق داوطلبان این است که در گام اول صلاحیت آن‌ها به درستی بررسی شود، همان کاری که اداره انتخابات، در اداره نظارت استانی و در شهرستان‌ها برای تکمیل پرونده‌ها اقدام می‌کنند.

کدخدایی تأکید کرد: در شورای نگهبان پرونده هر داوطلبی به دقت بررسی می‌شود تا اگر داوطلب حقی دارد، تأمین شود؛ لذا جدای از حساب و کتاب آن دنیا که همه باید روزی در محضر باریتعالی پاسخگو باشیم، در همین دنیا نیز ما موظفیم که حقوق همه افراد را مد نظر قرار دهیم.

وی اضافه کرد: همه این کارها موجب می‌شود که حقوق داوطلبان تأمین شود، اما اینطور نیست که گفته شود همه داوطلبان باید تأیید شوند.

 

*** وظیفه ناظرین در روز برگزاری انتخابات بررسی دقیق تمام مراحل است

 

کدخدایی در ادامه به حقوق رأی‌دهندگان اشاره کرد و گفت:

در کنار حقوق داوطلبان، حقوق رأی‌دهندگان را هم داریم؛ روز رأی‌گیری فردی که رأی خود را داخل صندوق می‌اندازد باید اطمینان داشته باشد که رأی خود درست خوانده می‌شود.

وی افزود: وظیفه ناظرین در روز برگزاری انتخابات بررسی دقیق تمام مراحل است؛ یعنی در گام اول احراز هویت رأی‌دهندگان، بعد ارائه تعرفه به آنها، بعد ریختن رأی در صندوق و در پایان نیز شمارش آرا که کار سختی است. اگر در هر یک از این مراحل مشکلی باشد باید طبق دستورالعمل‌ها برخورد شود تا حقی از کسی تضییع نشود.

 

*** صیانت از حقوق رأی‌دهندگان از وظایف شورای نگهبان است

 

سخنگوی شورای نگهبان با تأکید بر اینکه ما وظیفه داریم هم از حقوق داوطلبان و هم از حقوق رأی‌دهندگان صیانت و پاسداری کنیم، اظهار داشت: اگر این حقوق صیانت نشود طبیعتاً اصل اول که سلامت انتخابات است مخدوش می‌شود.

کدخدایی بر اصل دوم که بی‌طرفی شورای نگهبان است، تأکید و خاطرنشان کرد:

تأکید ما همیشه بر این بوده که شورای نگهبان بی‌طرف است و برای ما تفاوتی ندارد افراد با چه رنگ و اظهارنظری برنده انتخابات می‌شوند و کسی که شرایط قانونی را دارد و صلاحیتش مورد تأیید واقع شده است، حق دارد به عنوان نامزد انتخابات، انتخاب شود.

وی تأکید کرد: قطعاً برای شما نیز به عنوان ناظرین انتخابات باید همینطور باشد و نباید هیچ‌گونه طرفداری از کسی کنید و ما این را بارها با صدای بلند فریاد زده‌ایم که شورای نگهبان بی‌طرف است و نتیجه آن را هم بارها در انتخابات مختلف مجلس و ریاست‌جمهوری دیده‌اید.

 

*** رد صلاحیت داوطلبان بحث سیاسی نیست

 

سخنگوی شورای نگهبان با بیان اینکه اگر کسی به خاطر تخلفاتی که داشته تأیید نشده بحث سیاسی نیست، بیان داشت:

در دوره گذشته حدود ۹ هزار نفر از ثبت‌نام‌کنندگان برای اولین بار بود که در انتخابات ثبت‌نام می‌کردند که در این دوره حدود ۱۱ هزار نفر شده‌اند؛ یعنی غالب آن ۹ هزار نفر دوره قبل، دیگر در این دوره ثبت‌نام نکرده‌اند. 

قائم مقام دبیر شورای نگهبان خاطرنشان کرد:

بارها اعلام شده است که کسانی که ضدیت با حاکمیت داشته باشند حق ورود به مجلس را ندارند نه کسانی که علیه شورای نگهبان حرفی زدند یا انتقادی به مجلس و قوه قضائیه داشتند؛ لذا به افرادی که آلوده به فسادند یا با حاکمیت ضدیت دارند بدون هیچ ابایی اعلام می‌کنیم شما حق ورود به مجلس را ندارید.

 

*** رسیدگی به تخلفات انتخاباتی در اسرع وقت

 

کدخدایی با اشاره به اینکه هماهنگی‌های لازم با قوه قضائیه انجام شده است، گفت:

رئیس قوه قضائیه دستورات خاصی را صادر و به دادستان‌ها و رؤسای دادگستری‌ها تأکید کرده‌ که تخلفات انتخاباتی را سریع‌تر رسیدگی کنند تا ان‌شاالله انتخابات سالم تری را داشته باشیم.

وی افزود: همه زحمات اجرایی و نظارتی در انتخابات که توسط دستگاه‌های مختلف انجام می‌شود تا نهاد قانونی مجلس شکل بگیرد یا رییس‌جمهوری تعیین شود، همه این‌ها برای این است که کشور در مسیر توسعه و پیشرفت و حل مشکلات مردم قرار بگیرد.

 

*** رقابت‌های انتخاباتی به اختلافات ریشه‌دار تبدیل می‌شود

 

سخنگوی شورای نگهبان با بیان اینکه شور و نشاط انتخابات باید در هر جامعه‌ای باشد، افزود:

این شور و نشاط نباید به کینه‌ها و بد دلی و اختلافات تبدیل شود که متأسفانه در برخی از حوزه‌ها این مشکلات را داریم؛ در جامعه باید به گونه‌ای عمل کینم که آرامش حفظ شود و بعد از انتخابات باید فضای دوستی و همدلی و همکاری وجود داشته باشد.

 

به گزارش خبرگزرای منتخبین، سخنگوی شورای نگهبان در پایان، اظهار داشت:

یکی از آسیب‌ها این است که به انتخابات صفر و صدی نگاه می‌شود و رقابت‌های انتخاباتی به اختلافات ریشه‌دار تبدیل می‌شود و طرف‌ها دیگر هیچ‌وقت با هم خوب نمی‌شوند، اینجا باید اساتید اخلاق، روان‌شناسان و جامعه‌شناسان در این رابطه صحبت و طرح و پیشنهاداتی ارائه کنند.

منبع: منتخبین «مرکز اطلاع رسانی انتخابات ایران»

 

 

انتهای پیام///

لینک کوتاه : https://montakhabinnews.com/?p=2632

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.