• امروز : سه شنبه - ۱۲ مرداد - ۱۴۰۰

اخبار برگزیده

مدیران عامل ایران خودرو و سایپا سال گذشته ۱۰۰ هزار میلیارد تومان رانت در کشور توزیع کردند که ۸۰ درصد آن به دلالان رسیده است مراسم تنفیذ سیزدهمین دوره ریاست‌جمهوری اسلامی مدیریت فاجعه‌بار در سایپا / افزایش زیان حدود ۱۳۰ درصدی علیرغم افزایش ۲۱۶ درصدی قیمت/ تلاش مدیران سایپا برای به حاشیه بردن زیان سنگین شرکت عوامل موثر بر زیان سنگین در ایران خودرو چیست؟/ مدیریت در دو شرکت‌ بزرگ خودروسازی ایران شبیه جوک است/ اگر سهامداران واقعی بالای سر شرکت‌های خودروسازی بودند، مدیران عامل این شرکت‌ها یا باید استعفا می‌دادند یا عزل می‌شدند نامه ۵۱ کارشناس اقتصادی به مسئولین اقتصادی کشور/ اقتصاد کشور را قربانی اقشار خاص نکنید/ اصلاح اقتصاد با شیوه‌های شکست خورده پیشین ممکن نیست/ متوازن نبودن درآمد و مخارج دولت را جدی بگیرید فهرست کابینه دولت سیزدهم پیش از پایان موعد قانونی نهایی می‌شود قیمت‌گذاری دستوری و سوء مدیریت دو دلیل اصلی زیان بی‌سابقه در ایران خودرو است/ ضمانت حفظ صندلی مدیریت در شرکت خودروسازی، سکوت مدیر عامل در مقابل سیاست‌های اشتباه حتی به بهای ورشکستگی شرکت است کابینه دولت سیزدهم ؛ جناحی یا فراجناحی؟ استان‌های رکوددار در کمترین و بیشترین میزان مشارکت در انتخابات ۱۴۰۰ جزئیات تکمیلی از نتایج شمارش آرای انتخابات ریاست جمهوری

4
سخنگوی شورای نگهبان:

آخرین جزئیات ثبت‌نام در انتخابات خبرگان رهبری/ حضور سیاسیون در شورای نگهبان برای چانه‌زنی نیست

  • کد خبر : 2613
  • ۳۰ آذر ۱۳۹۸ - ۱۱:۱۵
آخرین جزئیات ثبت‌نام در انتخابات خبرگان رهبری/ حضور سیاسیون در شورای نگهبان برای چانه‌زنی نیست

سخنگوی شورای نگهبان ضمن تشریح آخرین جزئیات ثبت‌نام در انتخابات خبرگان رهبری حضور سیاسیون در شورای نگهبان را رویه این شورا دانست.

 

 

*** آخرین جزئیات انتخابات خبرگان

 

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و خبری منتخبین، عباسعلی کدخدایی در نشست خبری خود با خبرنگاران در ابتدای نشست، به اعلام نظر شورای نگهبان درباره آخرین مصوبات شورای نگهبان پرداخت.

وی سپس درباره انتخابات مجلس، اظهار داشت:

هیات‌های اجرایی کارشان را انجام دادند، نتایج آن ارسال شد و در مرحله رسیدگی در هیات‌های استانی هستیم. امیدواریم در موعد مقرر قانونی نتایج را اعلام کنیم.

سخنگوی شورای نگهبان درباره انتخابات خبرگان رهبری نیز گفت:

در حوزه خبرگان رهبری ۳۰۳ نفر ثبت‌نام کرده بودند که تعدادی قبلا آزمون داده بودند و ۲۷۲ نفر باید برای ازمون کتبی دعوت می‌شدند که دعوت شدند.

۲۲۱ نفر شرکت کردند و بعد از اینکه نتایج آزمون کتبی استخراج شود، برای آزمون شفاهی دعوت می شوند و بعد از میان آنها بررسی صلاحیت‌های عمومی انجام می‌شود.

 

*** آمار سخنگو شورای نگهبان از ثبت‌نام‌ کنندگان

 

کدخدایی پیرامون تایید صلاحیت‌ها نیز گفت:

قانون سه محور تایید و تایید و احرازنشدن را بیان کرده و هر نهادی که مسئول در صلاحیت‌ها است هیات‌های اجرایی و استانی و مرکزی و شورای نگهبان است و باید در چارچوب قانون عمل کنند موظف هستیم قانون را به درستی اجرا کنیم.

وی ادامه داد: در بحث ثبت‌نام افراد در انتخابات که گسترده بود گلایه کردم و مجلس شورای می‌توانست با تصویب قانون از آن جلوگیری کند.

سخنگوی شورای نگهبان افزود: در دور دهم بیش از ۱۲ هزار نفر ثبت نام‌کننده داشتیم و نزدیک به ۹ هزار نفر ثبت‌نام اولی داشتیم و این دور ۱۱ هزار نفر داریم و به مفهوم این است که ۱۱ هزار نفر جدید هستند که برای یک دور ثبت‌نام و از صحنه خارج می‌شوند قانونگذار می‌توانست آن را تنظیم کند و فرصت داشت و در سیاست کلی ابلاغ شده بود که جلوی ثبت‌نام بی‌رویه را بگیرند تا هزینه‌ای بار نشود و با این حال حق همه افراد را رعایت می‌کنیم.

 

*** واکنش سخنگو شورای نگهبان به اظهارنظر یکی از مقامات نظامی

 

وی درباره اظهارنظر یکی از مقامات نظامی درباره بررسی صلاحیت‌ها از سوی شورای نگهبان گفت:

در کشور آزادی داریم و هرکسی صحبت می کنید یکی له و یکی برعلیه شورای نگهبان ولی ملاک شورا در بررسی صلاحیت‌ها و انتخابات فقط قانون است و تلاش داریم اجرای صحیح قانون را داشته باشیم.

کدخدایی درباره نمایندگانی که صلاحیتشان تایید نشده است، گفت:

من نسبت به قانون گلایه‌ام را گفتم و مجلس به نظرم کوتاهی کرد صلاحیت نمایندگان برای یک دوره ۴ ساله در ریاست‌جمهوری و یک دوره ۸ ساله برای خبرگان رهبری است که تایید می‌شود و در طول آن دوره شورای نگهبان اظهارنظری نمی‌کند و صلاحیت آنها برقرار است از این جهت با این فرض قانونی مشکلی بوجود نمی‌آید و اگر نماینده‌ای برای دوره بعد صلاحیتش تایید نشود، این تاییدنشدن برای دوره بعد است.

وی یادآور شد: تا آخر دی ماه ۹۸ نتایج بررسی هیات مرکزی اعلام می شود و دهه دوم بهمن نتیجه نهایی اعلام می‌شود.

 

*** الکترونیکی‌شدن انتخابات

 

کدخدایی درباره الکترونیکی‌شدن انتخابات گفت: خوشبختانه همکاری خوبی با همکارانمان در وزارت کشور داشتیم تا جایی که قادر بودند امکانات فنی را اجرایی کردند و امیدواریم مراحلی که مورد بررسی قرار گرفته در این انتخابات واقع شود. هماهنگی با وزارت کشور داریم واستقبال می‌کنیم تاانتخابات الکترونیک انجام شود.

وی درباره شمارش گفت: مشکلات فنی در این زمینه داشتند که نتوانستند به پایان برسانند البته اگر در این حوزه نتایج مطلوب باشد آماده همکاری هستیم.

 

*** حضور افراد در شورای نگهبان برای چانه‌زنی نیست

 

کدخدایی درباره دیدار عارف و انصاری و صادق خرازی برای رایزنی با شورای نگهبان در مورد انتخابات و اینکه آیا این دیدار در راستای تایید صلاحیت‌ها است، گفت:

در همه جلسات سوالات و ابهاماتی دارند که مطرح می‌کنند و گزارش غیررسمی آن را یکی از همکاران ارائه داد.‌ موارد قانونی بطور مفصل توضیح دادند و عارف تایید می‌کردند که مراحل قانونی، مراحلی است که شورا باید انجام دهد.

وی افزود: دوستان سوالاتی دارند و طرح می‌کنند اما اینکه اگر حضور آنها به منظور چانه‌زنی است و شما آن را مطرح می‌کنید، خیر، چنین چیزی نیست و شورای نگهبان در این مسیر قرار نمی‌گیرد.

 

*** تأثیر اعتراضات اخیر بر انتخابات

 

سخنگوی شورای نگهبان درباره اعتراضات اخیر و تاثیر آن بر انتخابات بیان کرد:

باید به وضعیت معیشتی مردم بیشتر برسیم و باید همه کسانی که دست اندرکارند دقت کنند اشاره به فرد خاصی ندارم رهبر معظم انقلاب بارها تاکید کردند و باید اعتراض به مسایل معیشتی را از اعتشاشات تفکیک کنیم امیدواریم در آینده تدبیر بیشتری بخرج داده شود تا مشکلات اقتصادی مردم حل شود و نیز انتخابات پرشور و با حضور گسترده‌ای داشته باشیم.

وی یاداور شد: بیش از ۱۶ هزار نفر در انتخابات ثبت نام کردند و جدای از کسانی که انصراف دادند و جدای از کسانی که سابقه آن‌ها تایید نشد؛ حدود ۱۱ هزار نفر باید صلاحیتشان تایید شود. حداقل ۱۲ هزار نفر را در ۱۰ دقیقه ضرب کنید ببینید از نظر زمانی چقدر نیاز به زمان داریم در شورای نگهبان ۲۴ ساعت در تلاشیم تا نتایج را در وقت مقرر اعلام کنیم نسبت به تبلیغات همین طور است آیا فعالیت در توییت و اینستاگرام افراد که بنوعی حضورشان را اعلام می‌کنند آیا تبلیغ است یاخیر.

کدخدایی افزود: در هزینه‌های انتخاباتی که باید بتوانیم بررسی کنیم و از حاکمیت پول جلوگیری کنیم، قانون دست را باز نگذاشت و باید قانون اصلاح می‌شد.

 

*** آغاز رد صلاحیت‌ها و فضاسازی برخی رسانه‌ها

 

کدخدایی درپاسخ به سوالی درباره «کاندیداتوری شهردار پیشین تهران که معاون وی در زندان است و مسائلی در خصوص آغاز تبلیغات زود هنگام این شخص وجود دارد»، گفت:

در خصوص وضعیت افراد فارغ از اینکه چه کسی باشند، اظهارنظر خواهیم کرد.

وی در خصوص تفاوت دیدگاه هیأت اجرایی و شورای نگهبان و موضوع احراز نشدن صلاحیت‌ها گفت:

گلایه خود را کجا ببریم؛ معتقد هستیم همه باید وظیفه خود را بر مبنای قانون انجام دهند و این درخواست را از هیأت‌های اجرایی داشته‌ایم. طبیعتاً این رویه همیشه بوده اما باید بگویم دقت لازم را خواهیم داشت تا حقی از کسی ضایع نشود. قانون‌گذار می‌تواند جلوی ثبت نام بی‌رویه در انتخابات را بگیرد.

کدخدایی در رابطه با اظهارنظرها مبنی بر آغاز رد صلاحیت‌ها و فضاسازی برخی رسانه‌ها گفت: رسانه‌ها باید در خصوص عملیات روانی به شورای نگهبان کمک کنند. تلاش اجرای قانون است.

 

*** گزارش‌های مردمی نیز مرجع بررسی صلاحیت است

 

وی در پاسخ به سوالی در خصوص اینکه گفته شده گزارش‌های مردمی نیز مرجع بررسی صلاحیت است، گفت:

تشخیص صلاحیت بر عهده هیأت‌های اجرایی و نظارت و شورای نگهبان است بنابراین مراجع گزارش‌دهنده در حکم کارشناس هستند و می‌توانند گزارش‌های خود را ارسال کنند و محدودیتی برای اخذ گزارش از نهادهای مختلف نداریم و ماده ۵٠ قانون انتخابات نیز می‌گوید با استفاده از نتایج به دست آمده از بررسی‌های انجام شده و اخذ گزارش وزارت کشور و قانونگذار محدودیتی در این رابطه اعلام نکرده است در خصوص روند بررسی صلاحیت‌ها هم جدول زمانی اعلام شده و وزارت کشور مورد تائید است.

 

به گزارش خبرگزاری منتخبین، سخنگوی شورای نگهبان در پایان، در پاسخ به سوالی مبنی براینکه با توجه به اینکه شما به عنوان سخنگوی شورای نگهبان بحث رفراندوم را تائید کردید اما گفته می‌شود برخی افراد به دلیل اظهارنظر پیرامون این موضوع توسط هیأت‌های اجرایی رد صلاحیت شدند، اظهار داشت:

من از غیب خبر ندارم و نمی‌توانم در این رابطه اظهارنظر کنم باید اول نتیجه بررسی‌ها به شورای نگهبان برسد همچنین فعلا قانون فعلی را اجرا می‌کنیم و امیدواریم مجلس بعدی این اصلاحات را تصویب کند.

 

منبع: منتخبین «مرکز اطلاع رسانی انتخابات ایران»

 

 

انتهای پیام///

لینک کوتاه : https://montakhabinnews.com/?p=2613

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.