• امروز : شنبه - ۲۹ خرداد - ۱۴۰۰
4

نشست تخصصی جریان‌شناسی سیاسی ایران معاصر

  • کد خبر : 2344
  • ۱۴ شهریور ۱۳۹۸ - ۸:۰۲
نشست تخصصی جریان‌شناسی سیاسی ایران معاصر

نشست تخصصی جریان‎شناسی سیاسی ایران معاصر با هدف تبیین و واکاوی گفتمان‌های سیاسی در تاریخ معاصر و شاخصه‌های احزاب در ایران برگزار شد. 

نشست تخصصی جریان‎شناسی سیاسی ایران معاصر با هدف تبیین و واکاوی گفتمان‌های سیاسی در تاریخ معاصر و شاخصه‌های احزاب در ایران برگزار شد. 

 

*** جریان‌های فکری فرهنگی تاریخ معاصر ایران

 

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و خبری منتخبین، علی شکوهی در این نشست تخصصی به بررسی نقش احزاب، آسیب شناسی تحزب و ویژگی های احزاب پرداخت.

این نویسنده و روزنامه نگار با بیان این که باید جریان های فکری و فرهنگی تاریخ معاصر ایران را شناخت، گفت:

این جریان‌ها را می توان به ۵ دسته تقسیم کرد؛ ‌جریان نخست روحانیت با تمام کثرت‌های درونی اش با نحله‌های فکری(از سنتی ها تا مدرن ها) را دربر می‌گیرد. در این میان جریان سنتی در روحانیت طیف‌های مختلفی از جریانات ضدفلسفه و عرفان و اخباری گری تا جریان‌های اصولی و عقل گرا را شامل می‌شود. همچنین نوگرایی دینی و نواندیشی دینی نیز به عنوان نحله‌های مدرن محسوب می‌شوند.

جریان دوم «لیبرال های غربگرا» هستند که در دوره معاصر در بخشی از فضای اندیشه ای حضور داشته‌اند. در درون این جریان هم کثرت وجود دارد. این جریان مبانی فکری لیبرالیسم را پذیرفته اند. ساحت اندیشه ورزی این جریان نیز بیشتر در عرصه ترجمه بوده است.

جریان سوم «روشنفکری چپ و مارکسیست ها» را شامل می شود که در یک مقطع در ایران ظهور و بروز کرده‌اند. این جریان از تنوع برخوردار است و از طیف طرفدار جنگ‌های مسلحانه تا اندیشه‌های فلسفی مارکسیستی و سوسیالیستی را شامل می شود. این جریان در کنار ترجمه دارای آثار تالیفی نیز هستند. «حزب توده» وسیع‌ترین و بزرگترین حزب سیاسی در تاریخ معاصر ایران جزو این جریان بوده است.

 

*** تحزب در ایران

 

جریان چهارم «روشنفکری ناسیونالیستی و ملی گرا» است که از باستان گرایان مروج زرتشتی گری تا ملی مذهبی های اسلام گرا را در بر می گیرد. در این جریان نیز تکثر وجود دارد و از طیف داخلی تا جریان های خارج نشین و اپوزیسیون را شامل می شود.

جریان پنجم «روشنفکران دینی» هستند که می خواهند در عصر جدید دین دار باقی بمانند اما دغدغه های جدید و مدرنی را دنبال می کنند. در واقع در پی حل تعارض های دین با علم هستند.

البته در یک تقسیم بندی دیگر می توان جریانهای فعال را به سه دسته «مذهبی»، «ملی» و «مارکسیست» تقسیم کرد.

شکوهی در نشست تخصصی جریان‎شناسی سیاسی در بخش دیگری از سخنانش درباره تحزب گفت:

نقص اصلی احزاب در ایران این است که دارای یک سلسله مباحث آموزشی نیستند و از این رو نظرگاه و دیدگاه های مشترکی حتی میان نیروهای احزاب وجود نداشته است. از طرفی دیگر احزاب با هم نتوانسته اند حرکت اجماعی داشته باشند و تکثر ایجاد شده در حوزه احزاب نیز به این مساله بازمی گردد. بنابر این باید در حوزه آموزش سرمایه گذاری و موضوعات اساسی پوشش داده شود.

 

*** نیازمندی های تئوریک احزاب

 

این نویسنده و روزنامه نگار در زمینه نیازمندی ها و ابزارهای فکری احزاب گفت: یک کادر حزبی باید تاریخ معاصر ایران را بشناسد و تفاوت دیدگاه ها را بشناسند. قرائتی که با مبنای حزبی اش سازگارتر است را بیابد. همچنین با مفاهیم و مقوله های اقتصاد و برنامه نویسی، ‌ نظریات اقتصاد سیاسی، ‌ مناسبات بین الملل و روابط بین المللی آشنا باشد. در واقع کسب جامعیت نسبی جهت توان تحلیلی مباحث روز بدون داشتن پیشینه های نظری، تاریخی و جریان شناسی سیاسی میسر نیست. بنابر این یک سیر مطالعاتی در کنار آموزش های کاربردی باید مورد توجه قرار گیرد تا امور حزبی ارتقا پیدا کند.

 

*** ویژگی های احزاب پیش و پس از انقلاب

 

شکوهی سپس ویژگی های احزاب را بر شمرد و گفت: در احزاب پیش از انقلاب برگزیدن روش های اقناعی بیشتر از روش های عمومی اثر داشت، احزاب دنبال موج سازی فردی نبودند، احزاب دنبال برنده شدن در انتخابات نبودند، آنها بیشتر دنبال تئوری بودند و پرسش های محوری نظری را پاسخ می دهند و بر روی آن بنای تشکیلاتی را می ساختند. با این حال در احزاب پس از انقلاب بحث های تئوریک تعطیل شدند و بیشتر احزاب فاقد پشتوانه نظری هستند. از طرفی نیز برخی از احزاب امروز متشکل از محفل های دوستان و مدیران همفکر است.

 

*** نواقص و اصلاح احزاب

 

این روزنامه نگار و نویسنده در ادامه به نواقص و آسیب های احزاب در ایران پرداخت و یادآور شد: انتخابات بر اساس صلاحیت حزبی نیست، در ظاهر ما حزب را به رسمیت شناخته ایم اما واقعیت این است که رقابت سیاسی بر اساس منطق احزاب شکل نگرفته است.

وی در ادامه در زمینه اصلاح احزاب گفت: در زمینه اصلاح نواقص موجود و رویه پیش رو در عرصه تحزب، احزاب نیازمند پیشتازان بزرگ است و با گذشت زمان احزاب بزرگتر خلق می شوند و احزاب کوچکتر به تدریج و بر اساس جبرزمانه مجبور به پیوستن به احزاب بزرگتر می شوند و این امر منجر به بهبود شاخص های تحزب در ایران می شود.

شکوهی در ادامه با بیان این که حزب سیاسی بدون بحث های تئوریک، معرفی نیروهای توانمند و ارائه برنامه یک حزب سیاسی نخواهد بود، گفت: بیشتر احزاب در ایران فصلی هستند و در ایام انتخابات جهت کسب قدرت سیاسی فعالیت می کنند.

این روزنامه نگار و نویسنده در پایان بر نقش تربیت سیاسی افراد و فعالیت های سازنده احزاب تاکید کرد و گفت: تقویت تحزب منوط به جدی گرفتن مقوله حزب و افراد فعال در عرصه حزبی است.

 

منبع: منتخبین «مرکز اطلاع رسانی انتخابات ایران»

 

 

انتهای پیام///

لینک کوتاه : https://montakhabinnews.com/?p=2344

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.