• امروز : دوشنبه - ۱۱ مرداد - ۱۴۰۰

اخبار برگزیده

مدیران عامل ایران خودرو و سایپا سال گذشته ۱۰۰ هزار میلیارد تومان رانت در کشور توزیع کردند که ۸۰ درصد آن به دلالان رسیده است مراسم تنفیذ سیزدهمین دوره ریاست‌جمهوری اسلامی مدیریت فاجعه‌بار در سایپا / افزایش زیان حدود ۱۳۰ درصدی علیرغم افزایش ۲۱۶ درصدی قیمت/ تلاش مدیران سایپا برای به حاشیه بردن زیان سنگین شرکت عوامل موثر بر زیان سنگین در ایران خودرو چیست؟/ مدیریت در دو شرکت‌ بزرگ خودروسازی ایران شبیه جوک است/ اگر سهامداران واقعی بالای سر شرکت‌های خودروسازی بودند، مدیران عامل این شرکت‌ها یا باید استعفا می‌دادند یا عزل می‌شدند نامه ۵۱ کارشناس اقتصادی به مسئولین اقتصادی کشور/ اقتصاد کشور را قربانی اقشار خاص نکنید/ اصلاح اقتصاد با شیوه‌های شکست خورده پیشین ممکن نیست/ متوازن نبودن درآمد و مخارج دولت را جدی بگیرید فهرست کابینه دولت سیزدهم پیش از پایان موعد قانونی نهایی می‌شود قیمت‌گذاری دستوری و سوء مدیریت دو دلیل اصلی زیان بی‌سابقه در ایران خودرو است/ ضمانت حفظ صندلی مدیریت در شرکت خودروسازی، سکوت مدیر عامل در مقابل سیاست‌های اشتباه حتی به بهای ورشکستگی شرکت است کابینه دولت سیزدهم ؛ جناحی یا فراجناحی؟ استان‌های رکوددار در کمترین و بیشترین میزان مشارکت در انتخابات ۱۴۰۰ جزئیات تکمیلی از نتایج شمارش آرای انتخابات ریاست جمهوری

3

اصلاح‌طلبان مباحثه می‌کنند، اصولگرایان مجادله

  • کد خبر : 2282
  • ۱۴ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۷:۰۰
اصلاح‌طلبان مباحثه می‌کنند، اصولگرایان مجادله

تکاپو برای بازنگری گفتمان و ارزیابی عملکرد اصلاح طلبان در عرصه سیاسی، از سوی جریان رقیب به شکاف و انشقاق درون جریانی تعبیر می شود. این نگرش از دید اصلاح طلبان از سوء برداشت و تفسیر به رای اصولگرایان از شرایط کنونی ناشی می شود.

 

 

تکاپو برای بازنگری گفتمان و ارزیابی عملکرد اصلاح‌طلبان در عرصه سیاسی، از سوی جریان رقیب به شکاف و انشقاق درون جریانی تعبیر می‌شود. این نگرش از دید اصلاح‌طلبان از سوء برداشت و تفسیر به رای اصولگرایان از شرایط کنونی ناشی می‌شود.

 

 *** راهبردهای انتخاباتی اصلاح‌طلبان در ترازوی نقد و نظر 

 

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و خبری منتخبین، خبرگزاری‌ها، تارنماهای خبری-تحلیلی و روزنامه‌های امروز شنبه ۱۶ شهریور ماه، مسائلی چون انتقادهای اصلاح‌طلبان از خودشان، برداشت‌های اصول‌گرایانه از نقدهای اصلاح طلبانه و انشقاق در اردوگاه اصول‌گرایی را مورد بررسی قرار دادند.  این گزارش به بررسی این محورها در رسانه ها پرداخته است.

اصلاح‌طلبان راهبردهای مختلفی را برای مواجهه با انتخابات آتی پیش روی خود می بینند، راهبردهایی که بحث و نظر بر سر آن بسیار است.

محمد سلامتی دوست و هم‌حزبی بهزاد نبوی در سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی، درباره انتخابات مجلس شورای اسلامی نظری شبیه به او دارد. او هم معتقد است که اصلاح‌طلبان باید در شرایط فعلی کشور به فکر مشارکت بالای مردم در انتخابات باشند و شرط و شروط گذاشتن برای نهادهای حاکمیتی و شورای نگهبان را کنار بگذارند. 

البته سلامتی برخلاف نبوی و اکثر چهره‌های معتدل اصلاح‌طلب و اصول‌گرا می‌گوید نگران تندروها نیست و برای همین ائتلاف با اصولگرایان را رد می‌کند. او معتقد است که اصلاح‌طلبان در این انتخابات باید لیست خودشان را بدهند.

سیدابراهیم امینی عضو شورای شهر تهران نیز به نقد راهبرد قهر با صندوق رای پرداخت و گفت:

باید قبول داشته باشیم که هر نوع تغییری از طریق صندوق‌های رأی واقع می‌شود و در نتیجه اگر با انتخابات قهر کنیم این به منزله این است که دیگران به جای ما تصمیم بگیرند و همیشه هم همین‌گونه بوده است. اعتقاد من این است که ما باید مردم را برای شرکت در انتخابات ترغیب کنیم تا یک مشارکت حداکثری واقع شود. قطعا نتیجه‌ای که حاصل می‌شود اگرچه ممکن است صددرصد هم بر طبق میل و خواسته ما نباشد، ولی نسبت به اینکه شرکت نکنیم و دیگران به جای ما تصمیم‌ بگیرند، بهتر است.

 

*** دلیل نگرانی‌ها از قهر احتمالی مردم از انتخابات

 

احمد خرم فعال سیاسی اصلاح‌طلب نیز در سرمقاله‌ای نوشت:

گروهی از مردم با این ذهنیت که به واسطه توصیه چهره‌های شاخص اصلاحات این دولت و این مجلس را برگزیده‌اند» این روزها آشکارا با طیفی که مورد علاقه‌شان بود به نوعی زاویه پیدا کرده‌اند. دقیقا به همین دلیل نگرانی‌ها از قهر احتمالی مردم از انتخابات بیش از پیش شده است؛ آن‌هم در حالی که ‌ایران فضایی پر از تنش، چالش و رویارویی با نظام بین‌الملل دارد تا بتوانیم این‌طور بگوییم «مشارکت حداکثری بیش از هر مقطع دیگری لازم و واجب است.

به نوشته خرم، نقدهای وارده به جریان اصلاحات در حالی است که حسن روحانی به عنوان رئیس‌جمهوری ادعایی مبنی بر تشکیل دولتی اصلاح‌طلب تا به امروز نداشته است. همچنین درباره اینکه گفته می‌شود «بی‌اعتمادی افکار عمومی نسبت به اصلاح‌طلبان روز به روز بیشتر می‌شود» باید گفت، این نوع قضاوت‌ها اصالت ندارند و در واقع جو فضای رسانه‌ای کشور به این شکل پیش می‌رود. با این حال باید اذعان داشت همین که حرکتی بشود فضا تغییر پیدا می‌کند.

محمدرضا خباز  نیز در مورد احتمال مشارکت پایین مردم در انتخابات به جریان های سیاسی اعم از اصلاح طلبی و اصولگرایان توصیه کرد که  به معنای واقعی  تلاش کنند واقعیت‌های جامعه و اتفاقاتی که افتاده است را بسیار روشن صریح و بدون پرده با مردم درمیان بگذارند و  بیان کنند که چه کرده‌اند و چه برنامه‌ای برای آینده دارند.

این فعال سیاسی اصلاح طلب افزود: همه اصلاح طلبان، سیدمحمد خاتمی را قبول دارند،  حال ممکن است کسی ان‌قلت کوچکی هم داشته باشد اما آن‌ها دلیل بر عبور خاتمی نیست، مگر در زمانی که رئیس‌جمهور بود برخی از گروه‌های اصلاح‌طلب از وی انتقاد نمی‌کردند؟ ما دلیلش را آزادی بیان و اندیشه می‌دانستیم امروز هم همین است. برای کشور، نظام، مردم و جریان اصلاح‌طلب حضور شخصی مانند سید محمدخاتمی بسیار ارزشمند و مغتنم است.

 

*** پیروزی در انتخابات برای نیروهای انقلاب

 

در همین ارتباط، مجتبی شاکری، گفت:

شرایط بسیار خوبی برای انتخابات مجلس داریم، زیرا مسیر اصلاح‌طلبان برای این انتخابات بسیار دشوار و پرسش‌های جامعه درمورد شرایط اقتصادی، اجتماعی و گرانی از اصلاح‌طلبان جدی است که آن‌ها نمی‌توانند پاسخ دهند.

دبیرکل جمعیت جانبازان انقلاب اسلامی با بیان اینکه وضعیت اصلاح‌طلب‌ها برای ارائه لیست سخت است، تصریح کرد:

پیروزی در انتخابات برای نیروهای انقلاب در صورتی که بتوانند با گفتمان و ساماندهی مناسب حضور پیدا کنند، بسیار قابل دسترس است.

در مقابل اما اصلاح‌طلبان از این سوء برداشت اصولگرایان انتقاد می کنند، در همین راستا احمد شیرزاد فعال سیاسی اصلاح طلب در سرمقاله‌ای نوشت:

تضعیف گفتمان اصلاحات – فارغ از عملکرد اصلاح‌طلبان- در بدنه جامعه، به این معنا نیست که اصول‌گرایان محبوبیت بیشتری کسب می‌کنند. تصور بخشی از این جریان این است که در انتخابات مجلس، توفیق جریان آنها محتمل است. به‌ دلیل اینکه کاندیداهای ‌غیراصول‌گرا با محدودیت در بررسی صلاحیت‌ها و سخن‌گفتن با مردم مواجه هستند، کاندیدهای اصولگرا تصور می‌کنند با گرفتن ژست طرفداری از مردم و سردادن شعارهای عامه‌پسند اقتصادی به نتیجه می‌رسند که سخن‌گفتن از توزیع پول و درآمد عمومی ازجمله این شعارهاست. این باور اصولگرایان فرصتی است که بتوان ناظران انتخابات را قانع کرد که امکان حضور همه سلایق و کاندیداهای اصلی اصلاح‌طلبان را فراهم کنند.

 

راه پایداری از اصولگرایان جدا شده است؟             

                                                                                                  

نشانه های جدایی راه جبهه پایداری از اصولگرایان کم کم در حال ظهور است. این مساله که نشانگانی از انشقاق درون جریانی به همراه دارد، نگرانی هایی جدی میان اصولگرایان ایجاد کرده است. رسانه های اصلاح طلب این تحولات را زیر نظر دارند.

بیژن نوباوه از اعضای پایداری، نوشت:

جبهه پایداری هر روز دارد ابعاد جدیدی از خواسته‌هایش را رو می‌کند. این روشدن خواسته‌ها باعث می‌شود که پرده حجاب کنار رود و خواسته اصلی نمایان شود، آن‌ها نه‌ تنها در جلسات شورای وحدت اصول‌گرایان شرکت نمی‌کنند بلکه رسما تهدید کرده‌اند که سنتی‌ها هم نباید در فهرست باشند. حالا مشخص شده که ایده انتخاب اصلح بهانه است و آن‌ها رسما مخالف حضور طیف‌ها و چهره‌های سنتی اصولگرا در فهرست انتخاباتی‌اند. آن‌ها که تا پیش از آن می‌گفتند سهم‌خواه نیستیم و سهم‌خواهی نمی‌کنیم حالا علنا می‌گویند که چه کسانی نباشند یا باشند.

این عضو جبهه پایداری گفته است:

معتقدم حتی یک نفر از افراد سنتی که در گذشته فقط قیافه نمایندگی به خود می‌گرفتند دیگر نباید وارد مجلس شوند.

 

*** پایداری‌ها همیشه قواعد بازی را برهم زده‌اند

 

روزنامه‌ای با اشاره به تضاد ادعای پایداری ها مبنی بر وزن کم این جبهه در فهرست بندی انتخاباتی اصول‌گرایان با روایت اصولگرایان از سهم بالای پایداری ها در فهرست های انتخاباتی پیشین، از قول مرتضی طلایی فعال سیاسی اصولگرا نوشت:

پایداری‌ها همیشه قواعد بازی را برهم زده‌اند و حاضر نشده‌اند برای اتحاد میان تمام اصول‌گرایان قدری ازخودگذشتگی به خرج دهند یا از بعضی مواضعشان کوتاه بیایند. متأسفانه آنها همواره دیگر اصول‌گرایان را تا دقیقه۹۰ معطل می‌گذارند و در نهایت هم به وحدت رضایت نمی‌دهند. اکنون هم همین است و زمزمه‌هایی مطرح شده که آقای جلیلی به‌عنوان نماد جبهه پایداری حاضر نیست با شورای وحدت به ائتلاف برسد و این موضوع یعنی آنکه همچنان باید شاهد انشقاق باشیم.

 به نوشته روزنامه‌ای، امیرحسین ثابتی عضو جبهه پایداری هم درباره این سؤال که آیا شایعه شرکت‌نکردن سعید جلیلی در جلسات شورای ائتلاف اصولگرایان درست است، پاسخ داد: آقای جلیلی از ابتدا کاری به شورای ائتلاف نداشت و در جلسات شاجا شرکت نمی‌کرد.

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و خبری منتخبین، صادق محصولی قائم‌مقام جبهه پایداری نیزبه‌ تازگی شکست اصول‌گرایان تهران در انتخابات پیشین مجلس را گردن فهرست انداخته و گفته بود:

در فهرستی که اصولگرایان را معرفی کردیم، طرفدار برجام را گذاشته‌ایم کنار مخالف صددرصد برجام و به مردم دادیم که به ما رأی بدهید.

 

منبع: منتخبین «مرکز اطلاع رسانی انتخابات ایران»

 

 

 

انتهای پیام///

لینک کوتاه : https://montakhabinnews.com/?p=2282

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.