رفتن به بالا

پایگاه خبری و تحلیلی منتخبین

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • سه شنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۹
  • الثلاثاء ۱۴ ذو الحجة ۱۴۴۱
  • 2020 Tuesday 4 August
صحبت‌های جانشین رئیس سازمان بسیج دانشجویی در خصوص انتخابات مجلس
جانشین رئیس سازمان بسیج دانشجویی

روشنگری، راهبرد اصلی بسیج دانشجویی در انتخابات مجلس

جانشین رئیس سازمان بسیج دانشجویی  راهبرد اصلی بسیج دانشجویی در انتخابات پیش روی مجلس را روشنگری و بصیرت افزایی در سطح دانشگاه و افکار عمومی عنوان کرد.

جانشین رئیس سازمان بسیج دانشجویی راهبرد اصلی بسیج دانشجویی در انتخابات پیش روی مجلس را روشنگری و بصیرت افزایی در سطح دانشگاه و افکار عمومی عنوان کرد.

 

*** روشنگری، راهبرد اصلی بسیج دانشجویی در انتخابات مجلس

 

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و خبری منتخبین، حمید بالایی با اعلام این مطلب، اظهار کرد:

دفاتر مختلف بسیج دانشجویی در حال برگزاری اردوهای تشکیلاتی خود هستند، اردوهای تشکیلاتی بیشتر با هدف انسجام بخشی به بدنه بسیج دانشجویی در سطح دانشگاه‌های مختلف برگزار می‌شود.  
جانشین رئیس سازمان بسیج دانشجویی با بیان اینکه امسال تقویت بدنه دانشجویی با توجه به برگزاری انتخابات مجلس ضروری است، ادامه داد:

با توجه به تاکیدات رهبری در مورد اهمیت انتخابات در جمهوری اسلامی، بسیج دانشجویی نمی‌تواند نسبت به انتخابات مجلس بی‌تفاوت باشد. بنابراین مهم‌ترین وظیقه بسیج دانشجویی در این زمینه روشنگری و هدایت افکار عمومی و جامعه نخبگانی و همچنین مطالبه‌گری از نمایندگان است تا مجلس توانمندی در شأن نظام جمهوری اسلامی شکل گیرد و مردم بتوانند انعکاس مطالبات خود را در آن ببیند.
بالایی با اشاره به این که اردوی سیاسی شهید دیالمه در حال برگزاری است، گفت:

در این دوره به دانشجویان و مسئولان دفاتر بسیج دانشجویی در مورد اقدامات و عملکردی که در ماه‌های منتهی به انتخابات مجلس باید داشته باشند، راهکار‌ها و برنامه‌هایی ارائه می‌شود.

 

*** برگزاری بیش از ۲۰ دوره آموزشی- تربیتی در تابستان امسال

 

بالایی در مورد اقدامات سازمان بسیج دانشجویی در تابستان امسال هم بیان داشت:

بسیج دانشجویی در تابستان امسال ۲۰ دوره‌های تربیتی و آموزشی مختلفی برگزار کرد تا بتواند متناسب با طرح اعتلاء نیروهای تخصصی تربیت کند. امسال هم تعداد دوره‌ها و هم کیفیت آن‌ها متناسب با طرح اعتلای سازمان رشد پیدا کرده است.
وی با بیان اینکه در طرح ولایت بیش از چهار هزار و ۵۰۰ نفر از دانشجویان شرکت کردند، اظهار داشت:

در این دوره مباحث عمیق فکری و اسلامی به دانشجویان ارائه می شود و در ساخت بنیان‌های فکری دانشجویان اثرگذار و مهم است. همچنین در استان‌های مختلف دوره های خط امام را برای دانشجویان برگزار کردیم که حدود ۳۰۰ نفر در هر استان در این دوره شرکت کردند.
جانشین سازمان بسیج دانشجویی تصریح کرد: در کنار دوره‌های عمومی، دوره‌های تخصصی هم برگزار شده است. به عنوان مثال دوره تخصصی علوم انسانی صدرا را برای فعالان این حوزه برگزار کردیم تا نیروهایی برای علوم انسانی اسلامی تربیت کنیم. دوره شتاب و توانا برای بچه‌های علوم پایه و فنی برگزار شد تا توجه اساتید و دانشجویان بیشتر به این رشته ها معطوف شود. برای فعالان سیاسی تشکل ها هم دوره شهید دیالمه با موضع انتخابات مجلس در حال برگزاری است.
وی با بیان اینکه بسیج دانشجویی از اهمیت رسانه برای گفتمان سازی در مرود اقدمات خود غفلت نکرده است، بیان داشت: در همین زمین دوره رسانه ای «نباء» را برای فعالان رسانه ای تشکل های دنشجویی برگزار کردیم تا آن ها یاد بگیرند چگونه اقدمات خود را انعکاس دهند.

 

*** اعزام چهل گروه جهادی به مناطق محروم از دانشگاه های تهران

 

جانشین رئیس سازمان بسیج دانشجویی با بیان اینکه علاوه بر برگزاری دوره های تربیتی و آموزشی، گروه‌های جهادی سازمان بسیج دانشجویی هم فعال هستند، گفت:  در مجموعه بسیج دانشجویی ۱۶۰۰ گروه جهادی در کل کشور دارد که امسال سعی کردیم مبتنی بر طرح اعتلاء رویکرد این گروه ها را اصلاح کنیم.
 وی ادامه داد: در گذشته رویکرد گروه های جهادی صرفا مبتنی بر اقدامات عمرانی و یا بهداشتی بود، اما امسال موضوعات بیشتری را در ذیل اقدامات این گروه ها تعریف کرده ایم که یکی از این مسائل توجه به بحث حاشیه نشینی در شهرها و مسائل ناشی از آنها است. در حوزه اقتصاد مقاومتی هم آموزش کسب و کارهای کوچک و روستایی را به صورت جدی در دستور کار این گروه ها قرار دادیم. 

بالایی در پاسخ به این سوال که در تابستان امسال از دانشگاه های تهران چند گروه جهادی مشغول فعالیت هستند، بیان داشت: در ایام تابستان معمولا همه گروه های جهادی مشغول فعالیت هستند. از دانشگاه های تهران هم حدود ۴۰  گروه جهادی فعالیت می کنند و بیشتر در مناطق محروم و مرزی کشور حضور دارند.

 

توجه سازمان بسیج دانشجویی به علوم پایه

 

وی در پاسخ به سوالی درباره ضرورت‌های برگزاری دوره هایی با موضوعات علوم پایه و مهندسی در سازمان بسیج دانشجویی، تصریح کرد: مبتنی بر طرح اعتلای سازمان بسیج دانشجویی یکی از محوری ترین اقدامات راه‌اندازی هسته‌های دانش بنیان در کشور با محوریت دانشجویان ارشد و دکتری است. تاکید بر بحث های علوم پایه هم مبتنی بر تاکیدات رهبری است که متاسفانه در سال های اخیر نسبت به این رشته ها بی توجهی صورت گرفته است. در حالی که علوم پایه نقش بنیادی در گسترش علم و رشد علمی کشور دارد، اما شیب جمعیتی در این رشته ها رو به کاهش است. سازمان بسیج دانشجویی تاکید ویژه ای بر شکل گیری هسته های علوم پایه مبتنی بر این دانش ها دارد.

وی ادامه داد: این اولین دوره سازمان در حوزه علوم پایه بود و استقبال خوبی از سوی دانشجویان انجام شد. بیش از ۳۰۰ نفر در این دوره شرکت و اساتید برجسته علوم پایه کشور در این دوره تدریس کردند.

 

*** طرح اعتلای سازمان بسیج دانشجویی

 

جانشین سازمان بسیج دانشجویی در مورد طرح اعتلای این سازمان هم اظهار کرد:

در دوره جدید سازمان احساس می شد که سازمان بسیج دانشجویی برای پیشبرد اهداف خود نیازمند نگاه جدیدی است.

جانشین رئیس سازمان بسیج دانشجویی در پایان با بیان اینکه در صحبت های رهبری نیز پنج ماموریت اصلی برای بسیج دانشجویی مطرح شد، اظهار داشت:

ماموریت محوری، مسئله شناسی، حل مسئله، مطالبه گری و گفتمان سازی و اقدامات میدانی خواسته های رهبری از بسیج دانشجویی است، در سال های قبل بسیج دانشجویی بیشتر متمرکز بر گفتمان سازی و مطالبه گری بود، اما این اهداف باعث شد رویکرد جدیدی را تحت عنوان طرح اعتلا مشخص و  تلاش کنیم شبکه دانشجویی و نخبگانی مبتنی بر آن را شکل دهیم.  برگزاری دوره های تخصصی برای یکسان سازی بدنه بسیج دانشجویی با رویکرد تخصصی و تربیت افراد متخصص در راستای همین طرح است.

 

منبع: منتخبین «مرکز اطلاع رسانی انتخابات ایران»

 

 

 

انتهای پیام///

اخبار مرتبط