• امروز : چهارشنبه - ۶ مرداد - ۱۴۰۰

اخبار برگزیده

قیمت‌گذاری دستوری و سوء مدیریت دو دلیل اصلی زیان بی‌سابقه در ایران خودرو است/ ضمانت حفظ صندلی مدیریت در شرکت خودروسازی، سکوت مدیر عامل در مقابل سیاست‌های اشتباه حتی به بهای ورشکستگی شرکت است کابینه دولت سیزدهم ؛ جناحی یا فراجناحی؟ استان‌های رکوددار در کمترین و بیشترین میزان مشارکت در انتخابات ۱۴۰۰ جزئیات تکمیلی از نتایج شمارش آرای انتخابات ریاست جمهوری اعضای شورای شهر تهران مشخص شدند من خادمِ جمهور هستم/ امید و اعتماد به کشور بر‌می‌گردد/ تشکیل دولت براساس شایسته‌سالاری/ سیاست خارجی دولت من، محدود به برجام نیست حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی تا زمان آغاز به کار به عنوان رئیس جمهور چند مرحله دیگر را باید طی کند؟ تبریک وزرای دولت دوازدهم به حجت الاسلام رئیسی به عنوان رئیس جمهور منتخب مردم برگزاری نخستین کنفرانس خبری رییس‌جمهور منتخب مردم در ۳۱ خرداد پیام تبریک دبیرکل جنبش حزب الله لبنان به رئیس جمهور منتخب مردم ایران

3
قائم‌مقام حزب اتحاد ملت ایران

اصلاح‌طلبان باید نگران مشارکت مردم در انتخابات باشند

  • کد خبر : 2402
  • ۱۱ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۴:۵۷
اصلاح‌طلبان باید نگران مشارکت مردم در انتخابات باشند

قائم‌مقام حزب اتحاد ملت ایران از پایین‌آمدن میل مردم برای مشارکت در انتخابات مجلس در اسفند ماه و نگرانی اصلاح‌طلبان نسبت به این موضوع خبر داد.

قائم‌مقام حزب اتحاد ملت ایران از پایین‌آمدن میل مردم برای مشارکت در انتخابات مجلس در اسفند ماه و نگرانی اصلاح‌طلبان نسبت به این موضوع خبر داد.

 

*** نگرانی اصلاح‌طلبان از مشارکت مردم در انتخابات مجلس

 

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و خبری منتخبین، آذر منصوری با اشاره به نگرانی اصلاح‌طلبان از مشارکت مردم در انتخابات مجلس، اظهار داشت:

بازگشت تحریم‌ها، وضع اقتصادی نامطلوب، احکام صادره درباره فعالان مدنی و روزنامه نگاران از عواملی است که درصد مشارکت مردم را پایین خواهد آورد.

وی افزود: اما این شرایط معلول عملکرد اصلاح‌طلبان نیست و گشایش‌هایی که باید برای حل این مشکلات به وجود آید از سوی دستگاه های حاکمیتی باید رخ دهد. 

منصوری اضافه کرد: این که در فاصله یک سال به انتخابات، هنوز فضای سردی نسبت به انتخابات در جامعه وجود داشته است اتفاقی بوده که تقریبا در همه ادوار انتخابات وجود داشته است. یعنی همواره میل به  مشارکت زیر ۴۰ تا ۵۰ درصد بوده است ولی هر چه به ایام برگزاری انتخابات نزدیک تر شده ایم درصد این مشارکت افزایش یافته است.

قائم‌مقام حزب اتحاد ملت ایران، با اشاره به اتفاقی که بعد از انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۶ رخ داد، گفت:

 به یک باره موجی در کشور شکل گرفت که کلید آن توسط مخالفان دولت زده شد. آن‌ها اما تصور نمی‌کردند که چنین فضایی ایجاد شود و این اعتراضات در بیش از ۶۰ شهر کشور دامنه پیدا کند و شعارهایی مطرح شود که محدود به دولت نباشد و صدر تا ذیل را در برگیرد. البته طبیعی است هر وقت موجی در داخل کشور شکل می گیرد مخالفان بیرونی هم سعی می کنند روی آن سوار شوند و دخالت هایی در این اعتراضات داشته باشند. این اتفاق در مورد جنبش سبز هم افتاده است.

 

*** شعارها و وعده‌های داده‌شده به مردم در انتخابات 96

 

منصوری، افزود: ارزیابی ما از فضای عمومی کشور این بود که در انتخابات ۹۶، شعارها و وعده‌هایی به مردم داده شد که انتخابات را دوقطبی کرد و همین دو قطبی‌شدن، مشارکت را خیلی افزایش داد. اما بعد از انتخابات، نوع عملکرد آقای روحانی در مجموع به گونه‌ای نبود که بشود آن را برآیند مطالباتی دانست که در ایام انتخابات مطرح شده بود.

وی ادامه داد: ما به طور مشخص از سال ۹۲ در هر انتخاباتی که شرکت کردیم گفتیم مخالف حصر و همچنین مخالف تحریم هستیم. الان که سال ۹۸ هستیم همچنان مساله حصر حل نشده است. خیلی از افرادی به آقای روحانی اقبال نشان دادند انتظارشان این بود که بالاخره مساله حصر فیصله پیدا کند اما هنوز این مساله باقی است. هر چند گشایش هایی در مساله حصر شده است و ما آن را انکار نمی کنیم اما کش دادن این موضوع، یکی از دلایل این ناامیدی رای دهندگان به آقای روحانی بود. البته سال ۹۶ هنوز ترامپ از برجام خارج نشده بود و ما با این موج از بازگشت تحریم ها مواجه نبودیم.

 

*** فضای سیاسی مشارکت مردم نگران کننده تر هم شده است

 

قائم‌مقام حزب اتحاد ملت ایران خاطرنشان کرد: اما در مقایسه با اظهارات سال ۹۷ من، شاید بتوان گفت فضای سیاسی مشارکت مردم نگران کننده تر هم شده است. چون موج تحریم ها که به بی برنامگی بخش هایی از دولت گره خورده است باعث شده تحریم ها اثر خود را بر زندگی مردم بگذارد. هم من و هم شما در بین مردم هستیم و وضع زندگی آنها را می بینیم. سفره مردم در سال ۹۸ نسبت به سال قبل از آن کوچکتر شده و قدرت خرید مردم کاهش پیدا کرده است. در سال ۹۷ قدرت خرید طبقه متوسط خیلی بیشتر از سال ۹۸ بود. هر چقدر هم این روند ادامه پیدا کند طبقه متوسط ضعیف تر خواهد شد. طبقه متوسطی که یکی از مخاطبین شعارهای اصلاح‌طلبان در انتخابات مختلف بوده اند.

منصوری افزود: ما با توجه به مجموع این شرایط در این تاریخ یعنی شهریور ۹۸، پیش بینی می کنیم که میل مردم به مشارکت در مقایسه با انتخابات سال ۹۴ مجلس به مراتب پایین تر است. به خصوص در شهرهای بزرگ که فضای آن ها سیاسی تر است و مناسبات قومی و محلی و خویشاوندی و منطقه ای خیلی موضوعیت ندارد و اثر گذار نیست. مناسباتی که در شهرستان‌ها و شهرهای کوچک وجود دارد و همین الان هم برخی از کاندیداها تبلیغاتشان را شروع کرده اند و رقابت هایشان شکل گرفته است. یک عده هم طبق روال هزینه می کنند برای این که بتوانند رای مردم را با خود داشته باشند.

 

*** شکل‌گیری ائتلافی در منطقه و جهان توسط اسرائیل و آمریکا علیه ایران

 

وی ادامه داد: اما برآیند کلیدر شهرهای بزرگ این است که درصد مشارکت شهرهایی که به لحاظ ساختار سیاسی، سیاسی تر هستند و رایشان، رای سیاسی است تا قومی و محلی؛ مشارکت پایین خواهد بود هر چند این موج در شهرستان‌ها هم تا حدودی تاثیر گذاشته است. بنابراین اگر این فضا بخواهد تا اسفند امسال ادامه پیدا کند اصلاح طلبان باید به طور جدی نگران مشارکت مردم در انتخابات باشند. ضمن این که ما در شرایطی هستیم که ائتلافی در منطقه و جهان توسط اسرائیل و آمریکا علیه ایران شکل گرفته است و امنیت ملی ما را تهدید می کند. بنابراین باید مراقب تهدیدها باشیم.

منصوری اضافه کرد: متاسفانه اتفاقاتی هم در داخل در مواجهه با منتقدان و مخالفین در حال وقوع است و احکام سنگینی برای دانشجویان، روزنامه نگاران و فعالین صنفی صادر شده که در احکام جدید شلاق هم به آنها اضافه شده است و از سویی تحولی جدی در موضوع حصر هم رخ نداده است، این ها همه در فضای مشارکت مردم اثرگذار است.

 

*** راه مشارکت مردم در انتخابات

 

وی افزود: عامل دیگری که روی مشارکت مردم در انتخابات تاثیر خواهد گذاشت این است که ایران بتواند در مواجهه با تحریم‌های ترامپ، از فرصت دیپلماسی برای خنثی‌کردن این تهدیدات استفاده کند. اگر ایران بتواند این تهدیدات را خنثی کند اثر مثبتی بر مشارکت مردم خواهد گذاشت.

 

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و خبری منتخبین، قائم‌مقام حزب اتحاد ملت ایران در پایان، بیان داشت:

در کنار آن حاکمیت باید تلاش کند شکاف‌های داخلی را ترمیم کند و همین‌طور با فساد مبارزه کند  تا مردم به این نتیجه برسند که واقعا داریم به سمتی می رویم که هم با مفسدین مبارزه کنیم هم فساد را ریشه کن کنیم. این ها می تواند مشارکت مردم را بهبود بخشد.

 

منبع: نتخبین «مرکز اطلاع رسانی انتخابات ایران»

 

 

انتهای پیام///

لینک کوتاه : https://montakhabinnews.com/?p=2402

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.