• امروز : چهارشنبه - ۶ مرداد - ۱۴۰۰

اخبار برگزیده

قیمت‌گذاری دستوری و سوء مدیریت دو دلیل اصلی زیان بی‌سابقه در ایران خودرو است/ ضمانت حفظ صندلی مدیریت در شرکت خودروسازی، سکوت مدیر عامل در مقابل سیاست‌های اشتباه حتی به بهای ورشکستگی شرکت است کابینه دولت سیزدهم ؛ جناحی یا فراجناحی؟ استان‌های رکوددار در کمترین و بیشترین میزان مشارکت در انتخابات ۱۴۰۰ جزئیات تکمیلی از نتایج شمارش آرای انتخابات ریاست جمهوری اعضای شورای شهر تهران مشخص شدند من خادمِ جمهور هستم/ امید و اعتماد به کشور بر‌می‌گردد/ تشکیل دولت براساس شایسته‌سالاری/ سیاست خارجی دولت من، محدود به برجام نیست حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی تا زمان آغاز به کار به عنوان رئیس جمهور چند مرحله دیگر را باید طی کند؟ تبریک وزرای دولت دوازدهم به حجت الاسلام رئیسی به عنوان رئیس جمهور منتخب مردم برگزاری نخستین کنفرانس خبری رییس‌جمهور منتخب مردم در ۳۱ خرداد پیام تبریک دبیرکل جنبش حزب الله لبنان به رئیس جمهور منتخب مردم ایران

3
سخنگوی شورای نگهبان خبر داد

ارسال ایرادات شورای نگهبان به طرح استانی شدن انتخابات به مجلس

  • کد خبر : 2172
  • ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۳:۴۵
ارسال ایرادات شورای نگهبان به طرح استانی شدن انتخابات به مجلس

سخنگوی شورای نگهبان از ارسال ایرادات شورای نگهبان به طرح استانی شدن انتخابات به مجلس خبر داد.

سخنگوی شورای نگهبان از ارسال ایرادات شورای نگهبان به طرح استانی شدن انتخابات به مجلس خبر داد.

 

*** ارسال ایرادات شورای نگهبان به طرح استانی شدن انتخابات به مجلس

 

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و خبری منتخبین، سخنگوی شورای نگهبان امروز (شنبه) در نشست خبری از ارسال ایرادات شورای نگهبان به طرح استانی شدن انتخابات به مجلس خبر داد.

عباسعلی کدخدایی با بیان اینکه شورای نگهبان مخالف استانی شدن انتخابات نیست، گفت: کاهش مشارکت مردم، عدم رعایت حقوق نامزدها و شهروندان از ایرادات شورای نگهبان به استانی شدن انتخابات است علاوه بر این عدالت انتخاباتی هم رعایت نشده است.

 

*** وجود اشکال در طرح اصلاح قانون انتخابات طبق قانون

 

کدخدایی با اشاره به ارسال ایرادات شورای نگهبان به طرح استانی شدن انتخابات به مجلس گفت:

طرح اصلاح قانون انتخابات طبق قانون، اشکالات و ایراداتی را از جهت قانون اساسی داشت و ابهامات متعددی نیز وجود داشت به دلیل اینکه متن مصوبه گویا نیست و مقصود قانونگذار روشن نیست.

سخنگوی شورای نگهبان افزود: بیش از ۱۰ مورد ابهام در این طرح وجود داشت، چهار مورد مصوبات مجلس در این موضوع خلاف شرع و مواردی خلاف قانون اساسی تشخیص داده شد.

وی تصریح کرد: نتیجه نهایی بررسی این طرح به مجلس ارسال خواهد شد.

 

*** شورای نگهبان با نفس استانی شدن انتخابات مشکلی ندارد

 

کدخدایی با تأکید بر اینکه شورای نگهبان با نفس استانی شدن انتخابات مشکلی ندارد، گفت: روش‌هایی که برای استانی شدن انتخابات در نظر گرفته شده است، ناقض حقوق شهروندان و مردم است.

سخنگوی شورای نگهبان با اشاره به ارسال ایرادات شورای نگهبان به طرح استانی شدن انتخابات به مجلس ادامه داد:

کاهش مشارکت مردم و نادیده گرفتن حقوق نامزدها با توجه به تفکیکی که بین حوزه‌های اصلی و فرعی شده، از ایرادات شورای نگهبان به استانی شدن انتخابات مجلس است.

وی اظهار داشت: در موضوع عدالت انتخاباتی که در سیاست‌های کلی ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری مورد تأکید قرار گرفته، در این طرح تأمین و رعایت نشده است.

کدخدایی افزود: ایراد اصل پانزدهم قانون اساسی مبنی بر استفاده از واژه‌های غیرفارسی مانند «پلاکارد» و «ایده» نیز از ایرادات شورای نگهبان به این طرح بود.

سخنگوی شورای نگهبان با اشاره به ارسال ایرادات شورای نگهبان به طرح استانی شدن انتخابات به مجلس تصریح کرد:

در ماده ۳۱ طرح اصلاح قانون انتخابات که اصلاح ماده ۵۹ را مد نظر قرار داده است، مربوط به ممنوعیت مطلق فعالیت انتخاباتی کارکنان دولت در ساعات غیر اداری است. در حال حاضر این ممنوعیت در ساعات اداری وجود دارد و فعالیت مسئولان و مدیران در جای دیگری آمده است.

وی تأکید کرد: ممنوعیت فعالیت‌های انتخاباتی و تبلیغاتی کارکنان دولت در غیر ساعات اداری مورد ایراد بود.

 

*** وجود ابهام در مورد اقلیت‌های دینی

 

کدخدایی گفت: در مورد اقلیت‌های دینی که در کشور حضور دارند، ابهامی وجود داشت. در جایی اشاره شده از تعریف و روشی که ثبت‌نام به صورت انفرادی و گروهی است، اقدام کنند اما در ماده دیگری آنها مستثنی شده‌اند بنابراین ابهامی در این ماده وجود دارد که می‌تواند ناقض حقوق اقلیت‌های دینی باشد که اصلاح خواهد شد.

سخنگوی شورای نگهبان با اشاره به ارسال ایرادات شورای نگهبان به طرح استانی شدن انتخابات به مجلس بیان کرد:

در مواردی به فعالیت‌های احزاب، گروه‌ها و جبهه‌ها اشاره شده است اما احکام آنها برابر نیست و یا به صورت مشخص، روشن نشده است که آیا وقتی که گروه‌های سیاسی را یاد می‌کنند، مقصودشان احزاب است یا بالعکس؟ اینها باید به خوبی روشن شود تا در اجرا با اشکالی مواجه نشویم.

وی گفت: در ماده ۳۷، قانونگذار در صدد بوده است که تخریب نامزدها را ممنوع کند اما درواقع ممنوعیت مطلق نقد را آوردند.

به عبارت دیگر، رسانه‌های رسمی هیچ‌گونه نقدی را نسبت به نامزدها نمی‌توانند انجام دهند؛ بنابراین سوال شده است که آیا منظور از نقد، نقد مطلق افراد است یا مواردی که منجر به دروغ و استهزاء است لذا به نظر ما این بند ناقض حقوق شهروندان و رسانه‌ها است.

کدخدایی در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه در چه صورت این قانون در انتخابات آینده مبنای عمل خواهد گرفت؟ افزود:

این اصلاحات باید تشریفات خاص خود را طی کند. در صدد نیستم که این زمان‌بندی را به صورت قطعی اعلام کنم. دوستانمان در وزارت کشور و مجلس باید این موضوع را اعلام کنند.

 

*** تا اواسط خرداد فرصت استعفا وجود دارد

 

سخنگوی شورای نگهبان با اشاره به ارسال ایرادات شورای نگهبان به طرح استانی شدن انتخابات به مجلس تأکید کرد:

اگر استعفاها را ملاک قرار دهیم تا اواسط خرداد فرصت استعفا وجود دارد و شرایط این قانون باید به گونه‌ای باشد که افرادی که می‌خواهند وارد گردونه انتخابات شوند، احکام این قانون بر این افراد هم جاری باشد.

کدخدایی اظهار داشت: اگر بماند بعد از این زمان‌های مقرری که برای انتخابات در نظر گرفته شده است، نمی‌تواند به صورت کلی لازم‌الاجرا باشد اما در هر صورت به فعالیت دوستانمان در مجلس بستگی دارد.

وی با اشاره به ارسال ایرادات شورای نگهبان به طرح استانی شدن انتخابات به مجلس افزود:

اگر مجلس در زمان باقیمانده بتواند اصلاحات قانون انتخابات را انجام دهد، طبیعتاً آن بخشی که طی تشریفات قانونی را بخواهد، لازم الاجرا هم خواهد بود.

کدخدایی در واکنش به سوالی مبنی بر اینکه شما همواره تأکید کرده‌اید که مجازات‌هایی در قانون انتخابات برای برخورد با متخلفان انتخابات باید پیش‌بینی شود و بازدارنده باشد و اگر اصلاح قانون انتخابات به انتخابات مجلس یازدهم نرسد، چگونه این خلاء را برطرف می‌کنید؟ تصریح کرد: اگر این اصلاحیه لازم الاجرا نشود، طبیعتاً قانون فعلی حاکم خواهد بود.

سخنگوی شورای نگهبان متذکر شد: البته انتظار داشتیم که مجلس شورای اسلامی در طول سال‌های گذشته این تلاش را داشته باشد که بتواند قانون انتخابات را در فرصت لازم اصلاح کند و ابلاغ و لازم الاجرا شود که این کار به هر دلیلی انجام نشد.

وی تأکید کرد: آنچه الان لازم الاجراست، قانون فعلی است که طبق قانون فعلی هم با متخلفان انتخابات برخورد خواهد شد.

 

*** تابع قانون هستیم

 

کدخدایی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا شورای نگهبان می‌تواند خلاء قانونی در این زمینه را تا حدی برطرف کند؟ یادآور شد: اختیارات شورای نگهبان هم محدود است و ما هم تابع قانون هستیم و قوانین متعددی که مربوط به نظارت بر انتخابات است، محدودیت‌های خودش را دارد و ما هم در چارچوب آن قوانین عمل می‌کنیم.

 

به گزارش منتخبین «مرکز اطلاع رسانی انتخابات ایران»، سخنگوی شورای نگهبان در پایان درباره وضعیت بررسی لایحه جامع انتخابات در مجلس خاطرنشان کرد:

بنده اطلاعی ندارم و در جریان جزئیات بررسی این لایحه در مجلس نیستم و فکر نمی‌کنم که دیگر زمانی برای بررسی آن مانده باشد.

 

 

منبع: منتخبین «مرکز اطلاع رسانی انتخابات ایران»

 

 

انتهای پیام///

لینک کوتاه : https://montakhabinnews.com/?p=2172

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.