• امروز : چهارشنبه - ۱۳ مرداد - ۱۴۰۰

اخبار برگزیده

تحویل دفتر ریاست جمهوری به رئیس جمهور دولت مردمی در واقعیت محقق شود/ تشکیل دولت به تاخیر نیافتد گزارش وزیر کشور از سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری پیام انتخابات ۲۸ خرداد، تغییر وضع موجود بود/ اقتصاد کشور را شرطی نخواهیم کرد مراسم تنفیذ سیزدهمین دوره ریاست‌ جمهوری آغاز شد رهبر معظم انقلاب حکم ریاست جمهوری سید ابراهیم رئیسی را اعطا کردند مدیران عامل ایران خودرو و سایپا سال گذشته ۱۰۰ هزار میلیارد تومان رانت در کشور توزیع کردند که ۸۰ درصد آن به دلالان رسیده است مراسم تنفیذ سیزدهمین دوره ریاست‌جمهوری اسلامی مدیریت فاجعه‌بار در سایپا / افزایش زیان حدود ۱۳۰ درصدی علیرغم افزایش ۲۱۶ درصدی قیمت/ تلاش مدیران سایپا برای به حاشیه بردن زیان سنگین شرکت عوامل موثر بر زیان سنگین در ایران خودرو چیست؟/ مدیریت در دو شرکت‌ بزرگ خودروسازی ایران شبیه جوک است/ اگر سهامداران واقعی بالای سر شرکت‌های خودروسازی بودند، مدیران عامل این شرکت‌ها یا باید استعفا می‌دادند یا عزل می‌شدند

3

پیشی گرفتن رقابت‌های انتخابات 1400 از انتخابات 1398

  • کد خبر : 2109
  • ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۵:۴۸
پیشی گرفتن رقابت‌های انتخابات 1400 از انتخابات 1398

در حالی که تحرکات جریان‌های سیاسی برای رقابت در انتخابات مجلس شورای اسلامی به تازگی آشکار و تسریع شده، شواهد حاکی از آن است که بحث‌ها در خصوص انتخابات 1400 ریاست جمهوری نیز از هم اکنون داغ شده است.

در حالی که تحرکات جریان‌های سیاسی برای رقابت در انتخابات مجلس شورای اسلامی به تازگی آشکار و تسریع شده، شواهد حاکی از آن است که بحث‌ها در خصوص انتخابات 1400 ریاست جمهوری نیز از هم اکنون داغ شده است.

 

*** انتخابات مجلس تحت‌الشعاع انتخابات 1400

 

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و خبری منتخبین، اظهارات اخیر رئیس و نایب رئیس مجلس شورای اسلامی مبنی بر ورود یا عدم ورود به رقابت‌های انتخابات ریاست جمهوری این برداشت را از سوی ناظران سیاسی و رسانه‌ای به همراه داشته است که انتخابات 1400 در مقاطعی حتی انتخابات چند ماه آینده مجلس را هم تحت‌الشعاع قرار داده است.

علی مطهری درباره احتمال کاندیداتوری‌اش در انتخابات 1400 گفت: بستگی به شرایط دارد. اگر احساس کنم آنجا جایی است که باید بیایم و ممکن است من رأی داشته باشم ولی کسی دیگر رأی ندارد در چنین شرایطی ممکن است حضور پیدا کنم.

همچنین  علی لاریجانی در همایش بزرگداشت روز معلم در واکنش به اشاره استاندار خراسان رضوی مبنی بر حضور لاریجانی در انتخابات 1400 اظهار کرد:

استاندار با مطلبی که بیان کردند، قصد جان ما را دارند، ما در این وادی نیستیم.

گفتگوی رئیس سابق سازمان صداو سیما با مشاور رسانه ای محمود احمدی نژاد نیز به اعتقاد برخی از تحلیلگران شائبه انتخاباتی داشته است.

گمانه‌زنی‌ها پیرامون این تحرکات امروز در فضای رسانه‌ای کشور بازتاب داشته است.

 

*** اولین نامزد احتمالی انتخابات 1400

 

علی‌مطهری در سودای ریاست جمهوری، اولین نامزد احتمالی انتخابات 1400 ، علی مطهری در راه پاستور، بعضی از فعالان سیاسی درصددند که لاریجانی را به صحنه انتخابات بیاورند، سرافراز کاندیدای احمدی‌نژادی‌ها در 1400، آقای احمدی‌نژاد می‌خواهد برای انتخابات 1400 ریاست‌جمهوری به صورت نیابتی ورود کند برخی از تعابیری است که از سوی رسانه‌های اصلاح طلب به کارفته است.

رسانه‌های اصولگرا نیز با با انتقاد شدید به اظهارات مطهری و متوهمانه توصیف کردن آن، نوشتند:

علی مطهری چرخش صدوهشتاد درجه‌ای را از علی لاریجانی رییس فراکسیون ولایی آموخته است.

امروز علاوه بر محور فوق، رسانه‌های کشور امروز به طرح اصلاح قانون انتخابات مجلس و دیدگاه مخالفان و موافقان آن نیز پرداختند.

 

رسانه‌های اصلاح طلب

 

*** کاندیداهای احتمالی برای انتخابات 1400

 

بنا به گمانه زنی آرمان، هر یک از این دو گزینه احتمالی انتخابات 1400 [لاریجانی و مطهری] می‌توانند مورد حمایت طیف اصلاح‌طلبان قرار گیرند چراکه ارتباط خوبی میان آنها برقرار است و هیچ‌گاه تلاشی در جهت تضعیف یکدیگر نداشتند…با توجه به تغییر سیاست اصلاح‌طلبان در حمایت از کاندیدای ائتلافی با اصولگرایان میانه‌رو که منتهی به حمایت از روحانی در سال‌های 92 و 96 شد، چندان بعید نیست با تداوم همان رویکرد حمایت از لاریجانی در دستور کار اصلاح‌طلبان در انتخابات 1400 قرار گیرد.

اگر مطهری کاندیدا شود به‌ طور قطع یکی از گزینه‌های مورد حمایت اصلاح‌طلبان است چراکه ویژگی‌های رفتاری و سیاست‌ورزی او به آنچه اصلاح‌طلبان به آن معتقدند نزدیک است و خودش هم اخیرا گفته است:

«مواضع سیاسی من به اصلاح‌طلب‌ها نزدیک‌تر است که این حرف تا حدی درست است، چون اصولگرا‌ها به احکام دینی بیشتر اهمیت می‌دهند و اصلاح‌طلب‌ها اهمیت بیشتری برای آزادی‌های سیاسی و اجتماعی قائل هستند.»

اعتماد در خصوص علی مطهری نوشت: گفته می‌شود که اقبال عمومی به طرف او رو به گسترش است و حتی می‌تواند درکارزار انتخاباتی آرای قابل اعتنایی را به خود جلب کند.

این روزنامه در خصوص احتمال حضورش در انتخابات ریاست جمهوری نوشت:

هر چند او صراحتا نمی‌گوید که کاندیدای ریاست‌جمهوری در سال 1400 است اما این احتمال را رد نمی‌کند.

روزنامه اعتماد همچنین درباره علی لاریجانی نیز ضمن بیان این که وی به لحاظ گرایش سیاسی در زمین اصولگرایان تعریف می‌شود اما حداقل روش و منش‌اش‌ در سال‌های اخیر فاصله‌ زیادی با اصلاح‌طلبان و مواضع آنها نداشته است، چنین گمانه زنی می‌کند:

این روزها حرف و حدیث بر سر آمدن و نیامدنش برای انتخابات ریاست‌جمهوری بیشتر از هر زمان دیگری مطرح می‌شود.

او البته هیچ‌گاه این موضوع را تایید نکرد و حتی با اینکه تصریح کرد که در وادی انتخابات 1400 نیست اما زمزمه‌ها و حرف‌های درگوشی حکایت از آن دارد که بعضی از فعالان سیاسی درصددند که او را به صحنه انتخابات بیاورند و بختش را نه در سطح قم یا تهران بلکه در ایران و برای نشستن بر صندلی ریاست جمهوری بیازمایند.

آذری جهرمی وزیر ارتباطات دیگر گزینه‌ای است که به نوشته اعتماد احتمال دارد به رقابت‌های ریاست جمهوری وارد شود.

 

علی مطهری همان‌گونه که خود اذعان دارد، یکی از چهره‌هایی است که وجهه‌ متفاوتی دارد.

شرق: مثلا در موضوع حجاب و مسائل فرهنگی مواضعی دارد که او را به اصولگریان نزدیک می‌کند… اما در موضوعاتی که حتی اصلاح‌طلبان تصور ورود به آن را ندارند، وارد می‌شود و اظهار نظر می‌کند؛ حصر و احکام سال 88 از جمله این موارد است یا پیگیری برخی موضوعات که ورود به آنها به نظر حساس می‌رسد، مثل پرونده سعید طوسی.

ایران با طرح این پرسش که اگر مطهری تأیید صلاحیت شود، می‌تواند کاندیدای مورد حمایت کدام جریان سیاسی باشد؟ نوشت:

مطهری چهره‌ای است که اگر چه می‌تواند حمایت بخش‌های معتدل هر دو جریان اصلاح‌طلب و اصولگرا را به خود اختصاص دهد اما در عین حال با مخالفت طیف تندرو هر دو جریان نیز مواجه خواهد شد.

 

 
*** گفتگوی رئیس سابق صدا و سیما با مشاور رسانه‌ای احمدی نژاد

 

«اعتماد» طی بررسی این گفتگو نوشت: اینکه چرا سرافراز برای بی‌پرده سخن گفتن «بهاری‌ها» را انتخاب کرده و اینکه آنها چطور با دست باز این مصاحبه را نشر داده‌اند جای سوال دارد و یک احتمال را نیز تقویت می‌کند و آن، اینکه آیا سرافراز قرار است کاندیدای «احمدی‌نژادی‌ها» در 1400 باشد که در ظاهر کاپشن مدل احمدی‌نژاد را کنار گذاشته، ‌کت ‌و شلوار پوشیده و پرچم مبارزه با فساد را از رییس دولت نهم و دهم بر دوش گرفته و به سمت پاستور می‌رود؟

بر اساس این گزارش بعد از انتشار این مصاحبه فرید مدرسی، روزنامه‌نگار نیز در توییتر خود مدعی شد که «آقای احمدی‌نژاد می‌خواهد برای انتخابات 1400 ریاست‌جمهوری به صورت نیابتی ورود کند؛ چون می‌داند خودش رد صلاحیت می‌شود. خبر می‌رسد که محمد سرافراز کاندیدای او است.

حاشیه‌سازی‌های سرافراز در عمان و خبر دادن از جنگ نظامی امریکا علیه ایران بعد از ماه رمضان در این جهت قابل تحلیل است.»

اعتماد افزود: بنابراین فارغ از راستی‌آزمایی گفته‌های سرافراز و قضاوت در مورد آن می‌توان احتمال حضور او در 1400 را قوی دانست.

روزنامه همدلی هم این گفتگو را جنجالی توصیف کرد و نوشت: این مصاحبه ممکن است بخشی از پروژه نزدیکی محمد سرافراز به محمود احمدی‌نژاد و برای انتخابات 1400 باشد، جایی که اصلاح‌طلبان در شرایط کاهش شدید مقبولیت قرار گرفته‌اند و همین نکته احمدی‌نژاد و حامیانش را به این فکر انداخته تا با تاختن به لایه‌های دست نیافتنی قدرت، از این رهگذر محبوبیت و مقبولیتی برای خود دست و پا کرده و از اصلاح‌طلبان پیشی بگیرند.

 

*** زودهنگام دانستن ورود به مباحث انتخابات مجلس و ریاست جمهوری

 

اعتماد نوشت: هنوز تا سیزدهمین انتخابات ریاست‌جمهوری راهی به درازای 720 روز باقی مانده است، اما حتی این فاصله هم باعث نشده که گمانه‌زنی‌ها و حرف و حدیث‌های انتخابات 1400 موکول به آینده شود.

شاید یکی از دلایل اهمیت این بحث‌ها برای آن باشد که به هر حال سکان قوه مجریه بعد از 8 سال خواهی‌نخواهی باید به یک چهره دیگر سپرده شود و اینکه چه کسی ششمین رئیس‌جمهور خواهد شد هیجانات حزبی و جناحی را افزایش می‌دهد؛ موضوعی که هنوز عرق انتخابات سال 96 سرد نشده اما و اگرهایش داغ می‌شود.

برای همین است که یک روز صحبت از رئیس‌جمهور نظامی به میان آمد و روز دیگر یک اسم به عنوان کاندیدای احتمالی، همه توجهات را به خود جلب می‌کند. خلاصه که حسابی بازار انتخابات دوسال دیگر در محافل سیاسی رو به گرم شدن دارد تا جایی که به جرات می‌توان گفت در مقاطعی حتی انتخابات چند ماه آینده مجلس را هم فعلا تحت‌الشعاع قرار داده است.

به نوشته روزنامه آرمان، قاسم میرزایی نیکو، عضو کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها با تاکید بر لزوم جلوگیری از ایجاد فضای انتخاباتی زودهنگام بیان کرد:

ایجاد فضای انتخاباتی زود رس باعث می‌شود تا نمایندگانی که در حال کارکردن هستند و مشغول پیش بردن مجموعه فعالیت‌هایی هستند از تکمیل آنها باز مانند، چراکه باید تمرکز خود را برای پاسخگویی به حواشی و مسائل مطرح شده در این فضای زودرس بگذارند که این امر مشکلات را تشدید می‌کند.

 

*** تحرکات و موانع اصلاح طلبان برای انتخابات

 

علی صوفی، فعال سیاسی با اشاره به مرحله تعیین صلاحیت از سوی شورای نگهبان به روزنامه ابتکار می‌گوید:

جریان اصولگرا با مانع بزرگی مانند رد صلاحیت روبه‌رو نیست و آنها مانعی برای برنامه‌ریزی خود ندارد. بنابراین برای اصولگرایان این متغیر در واقع یک متغیر قابل کنترل است و برعکس برای اصلاح‌طلبان غیرقابل کنترل.

در این صورت اصلاح‌طلبان به خاطر وجود این مانع بزرگ از قبل نمی‌توانند برای انتخابات مجلس و حتی ریاست جمهوری برنامه‌ریزی محکمی داشته باشند و به موقع بتوانند ابتکار عمل را در دست بگیرند… ما باید منتظر باشیم ببینیم که چه کسانی را داریم و چه افراد و چهره‌هایی برای ما خواهند ماند. چه بسا اگر اصلاح‌طلبان از قبل چهره‌های خود را معرفی کنند رد صلاحیت آنها قوی‌تر می‌شد.

 

*** سردرگمی اصلاح‌طلبان برای انتخابات آینده

 

بهارنیوز در گزارشی از سردرگمی اصلاح‌طلبان برای انتخابات آینده نوشت و به نقل از جلال جلالی‌زاده، فعال سیاسی افزود:

پس از مجلس ششم، برای حضور اصلاح‌طلبان در انتخابات محدودیت ایجاد شده است و به دلیل ردصلاحیت آنها توسط شورای نگهبان، اصلاح‌طلبان نتوانسته‌اند حضور شایسته‌ای در انتخابات داشته باشند در حالیکه که رقیب، معمولاً با این محدودیت مواجه نیست.

وی ادامه داد: برخی در جریان اصلاحات معتقدند که اصلاح‌طلبان مردم را برای حضور در انتخابات تشویق می‌کنند، اما شورای نگهبان افراد اصلی جریان اصلاحات را ردصلاحیت می‌کند بنابراین فایده‌ای ندارد که جریان اصلاحات هزینه زیادی در انتخابات داده و مردم را پای صندوق‌های رأی بکشانند، اما با تأیید صلاحیت نیروهای ضعیف یا ناشناخته آنها، وارد انتخابات شوند.

زهرا شجاعی، دبیرکل مجمع زنان اصلاح‌طلب در تشریح تصمیمات مجمع زنان اصلاح طلب برای ورود به انتخابات مجلس، اظهار کرد:

مجمع زنان اصلاح طلب براساس مرامنامه اش و در چارچوب دیدگاه اصلاح طلبی به فعالیت سیاسی خود ادامه می‌دهد… در حال حاضر به این دلیل که مجمع زنان اصلاح طلب عضو شورای عالی سیاستگذاری است، دیدگاه‌های خود را در آنجا مطرح می‌کند و سیاست‌هایش در زمینه تحقق سهمیه 30 درصدی زنان از لیست انتخاباتی و حضور بانوان شایسته در جایگاه تصمیم‌گیری را پیگیری می‌کند.

وی افزود: تشکیل شورای عالی سیاستگذاری احزاب زنان اصلاح طلب نیز که از دی ماه سال گذشته تشکیل شده است، به دنبال شناسایی نیروها است و در انتخابات هم فعال خواهد بود.

 

*** طرح اصلاح قانون انتخابات مجلس

 

شرق با طرح این پرسش که آیا آنچه نمایندگان در پی آن بودند، در مقام اجرا نیز اتفاق خواهد افتاد؟ این طرح را در بوته نقد 2 کارشناس نظام‌های انتخاباتی قرار می دهد.

بر اساس این گزارش محمدرضا شمسا، کارشناس احزاب و نظام‌های انتخاباتی می‌گوید:

این طرح مثل درشکه‌ای است که دو موتور در دو جهت دارد. نمی‌توانید با دو منطق متفاوت یک الگو را طراحی کنید. ممکن است باعث نزاع و تنش بین شهرها شود… این اتفاق تنش‌های قومی را به‌شدت زیاد می‌کند؛ چرا‌که حوزه فرعی حفظ شده است.

از سوی دیگر ممکن است رقابت‌ها تشدید شود؛ مثلا دو شهر با هم کشمکش داشته باشند.

در این شرایط بر‌اساس این طرح اگر انتخابات برگزار شود، امکان دارد بعد از مدتی مردم از واژه تناسبی به وحشت بیفتند.

در‌حالی‌که اصلا این طرح تناسبی نیست. تناسب یعنی نسبت آرا به کرسی‌ها؛ اما نماینده‌ها تناسبی را برابر با حوزه استانی می‌دانند.

فکر می‌کنند اگر حوزه بزرگ و استانی شود، فرمول تناسبی برقرار است؛ در‌حالی‌که چنین نیست.

مهدی مختاری، کارشناس نظام‌های انتخاباتی نیز در این باره گفت: مواد مربوط به فرمول انتخاباتی ایراد محاسبه دارد. بنابراین در مقام اجرا مجریان متوجه می‌شوند که اعداد و ارقام با هم نمی‌خواند. فرمول‌های تناسبی احتیاج به محاسبه دقیق دارند و اکثر کسانی که در دنیا این فرمول‌ها را نوشتند ریاضی‌دان بودند.

بنا به تحلیل شرق به نظر می‌رسد دوباره ایده خوبی در مسیر تحقق به چیزی خلاف اصل خود تبدیل می‌شود و حتی می‌تواند بحران‌آفرین باشد.

روزنامه ایران درباره مصوبه اصلاح قانون انتخابات مجلس می‌نویسد:

بخش استانی شدن انتخابات این مصوبه می‌گوید شمارش و تجمیع آرای کاندیداهای انتخابات مجلس به صورت تلفیقی در حوزه‌های انتخابیه اصلی و فرعی انجام می‌شود.

اما این مصوبه مجلس و همین بخش مربوط به شمارش و تجمیع آرا مورد جدید دیگری را هم وارد فرایند برگزاری انتخابات مجلس خواهد کرد؛ تناسبی شدن انتخابات. چیزی که کمتر مورد توجه قرار گرفته اما اهمیتش به هیچ عنوان کمتر از استانی شدن انتخابات نیست.

آن طور که عبدالکریم حسین‌زاده، نایب رئیس فراکسیون امید و یکی از حامیان طرح اصلاح قانون انتخابات مجلس به «ایران» گفته، در جریان این جلسات و مشورت‌های نمایندگان و شورای نگهبان، این شورا تأکید داشت که بیشترین نگاهش برای تأیید این طرح معطوف به تناسبی شدن انتخابات است… در طرح نمایندگان برای اصلاح قانون انتخابات خبری از تناسبی شدن این انتخابات نبوده.

پروانه مافی، نماینده تهران و عضو کمیسیون اجتماعی مجلس نیز به «ایران» گفته است بحث تناسبی شدن انتخابات در واقع خروجی مطالعات پژوهشکده شورای نگهبان است که اول به اعضای این شورا و در قدم بعدی به مجلس منتقل می‌شود.

اصغر سلیمی، عضو کمیسیون شوراهای مجلس در گفتگو با تارنمای نامه‌نیوز می‌گوید:

فرمی که در طرح استانی شدن انتخابات بر آن تاکید شده در هیچ جای دنیا وجود ندارد. این طرح مبهم است. در هیچ جای دنیا استانی شدن و شهرستانی شدن انتخابات نداریم و تناسبی شدن انتخابات هم برای حوزه‌های چند کرسی اعمال می‌شود نه برای کلیه کرسی‌ها.

بنابراین به نظر این طرح آش شله قلمکاری است که معلوم نیست در آخر چه از درون آن دربیاید.

سلیمی ادامه می‌دهد: اگر استانی شدن انتخابات عملی شود، ارتباط مردم با نمایندگان بسیار کم می‌شود و مشارکت در انتخابات هم بسیار کم خواهد شد.

اما قاسم میرزایی‌نکو، عضو فراکسیون امید مجلس در گفت‌وگو با تارنمای نامه‌نیوز با بیان این که بخشی از مخالفان با این طرح نفع شخصی دارند و نمی‌خواهند انتخابات استانی شود و بخش دیگر از مخالفان نگاه کارشناسی به این موضوع دارند، افزود:

انتخابات استانی یک سری معایب و محاسنی دارد اما قطع به یقین محاسنش بیشتر از معایبش است.

همچنین حسین میرمحمدصادقی، معاون قوانین مجلس در گفتگو با خبرآنلاین اظهار داشت: آنچه منجر به تدوین طرح اصلاح قانون انتخابات شد این بود که عده‌ای بر این اعتقاد بودند که بخش عمده‌ای از نیروی نمایندگان مصروف برآورده کردن نیازهای حوزه انتخابیه می شود که در همین راستا نمایندگان برای ورود مجدد به مجلس باید اقداماتی هرچند نمادین و سمبلیک را در حوزه انتخابیه خود انجام دهند، همین دغدغه منجر شد که طراحان در اصلاح قانون انتخابات موضوع استانی شدن را پی بگیرند تا به این ترتیب نمایندگان کیفی تری وارد مجلس شوند… اینکه در عمل اتفاق بیفتد یا نه نمی دانم ولی طراحان این طرح هدفشان تقویت نگاه ملی‌ بود، بر این اساس اگر ارتباط مردم در دوره افتاده ترین نقاط با نمایندگان شان کم نشود از جهت هدف دوم یعنی کلان نگری، استانی شدن انتخابات به کیفی‌تر شدن نمایندگان منتخب کمک خواهد کرد.

 

رسانه های اصولگرا

 

*** طرح استانی شدن انتخابات مجلس

 

اصغر سلیمی نماینده مردم سمیرم در مجلس شورای اسلامی است در گفتگو با کیهان اظهار داشت: طرح استانی شدن انتخابات یعنی کاهش مشارکت و بروز مشکلات امنیتی

بر اساس این گزارش سلیمی معتقد است طرح استانی شدن انتخابات مجلس که اکنون به شورای نگهبان رفته قابلیت اجرا ندارد و در عمل با مشکلات و ابهامات و تناقض‌های بسیاری مواجه خواهد شد؛ او همچنین می‌گوید این طرح سازوکاری دارد که می‌تواند به دلسردی مردم، خصوصا در حوزه‌های کوچک منجر شود.

به گزارش وطن امروز 15 مرکز پژوهشی طی نامه‌ای به رئیس و نمایندگان مجلس ضمن بازشماری پیامدهای حقوقی، اجتماعی، امنیتی و سیاسی این طرح افزودند: اکنون بالغ بر 15 اندیشکده (با بدنه علمی و کارشناسی 500 نخبه) پیاده‌سازی طرح مذکور در انتخابات سال 98 با مغایرت‌ها، اشکالات و ابهامات مترتب به آن را برای کشور بحران‌آفرین می‌دانند و بدین‌وسیله هشدار جدی خود را به همراه گزارش‌های علمی و کارشناسی به ریاست معزز و نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی اعلام می‌دارند.

تسنیم: طرح استانی‌شدن انتخابات مجلس شورای اسلامی باوجود اینکه به‌‌تصویب اکثریت نمایندگان پارلمان رسیده است، اما هنوز ایراداتی دارد که یکی از ایرادات آن این است که این طرح با عدالت انتخاباتی منافات دارد.

بر اساس این گزارش طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی در جلسه روز سه‌شنبه (سوم اردیبهشت) پارلمان پس از رفت و برگشت‌های مکرر بین مجلس و شورای نگهبان، تعیین تکلیف و بالاخره به شورای نگهبان ارسال شد، اما پاشنه آشیل آن، طرحی است که نمایندگان خواهان استانی شدن انتخابات هستند، همان‌طور که در گزارش قبلی نیز به آن اشاره شد، نمایندگان مجلس، چه موافق و چه مخالف خودشان هم نمی‌‌دانند چه طرحی را تصویب کرده‌اند و اصولاً این طرح می‌تواند تبعاتی برای کشور و نظام انتخاباتی داشته باشد. آن طور که مخالفان طرح استانی شدن انتخابات مجلس، چه در بیرون و از درون پارلمان گفته‌اند، اشکالات اساسی و محتوایی بر این طرح مترتب است.

 

*** احتمال کاندیداتوری علی مطهری برای انتخابات 1400

 

کیهان بخشی از سخنان مطهری را در ستون ویژه های خود و با تیتر ‘روحانی نتوانست وقت آن است که خودم بیایم!’ منتشر کرد و نوشت:

اظهارات متوهمانه علی مطهری در حالی است که دولت و رئیس‌جمهور مورد حمایت وی، اکنون تورمی بی‌سابقه را در کنار رکود اقتصادی و سوءمدیریت شدید برجای گذاشته و بنابر تضرع علی صوفی وزیر دولت اصلاحات، محبوبیت عمومی آن زیر 10 درصد است. بنابراین باید به علی مطهری گفت فعلاً پاسخگوی همین دولت و رئیس‌جمهوری که هزینه‌هایش را به مردم تحمیل کرده‌اید، باشید، تا بعد.

علی مطهری از جمله بزک کنندگان توافق یک طرفه برجام با وجود بی‌اطلاعی از محتوای آن بود.

رجانیوز در گزارشی مدعی شد: علی مطهری چرخش صدوهشتاد درجه‌ای را از علی لاریجانی رئیس فراکسیون ولایی آموخته است. او نیز تا سال‌ها با بازی در زمین اصولگراها در لیست آنان حاضر بود و امروز خود را در قامت یکی از مهمترین گزینه‌های اصلاح‌طلبان برای انتخابات 1400 می‌بیند؛ با روزنامه‌های آنان مصاحبه کرده و در نشست‌های نئولیبرال‌ها سخنرانی می‌کند، به دنبال رفع حصر است و می‌خواهد هرچه بیشتر یک اصلاح‌طلب به نظر بیاید تا یک اصولگرا. مطهری نیز به عنوان دنباله‌روی علی لاریحانی همان راهی را در پیش گرفته است که لاریجانی در آن قرار دارد.

 

 

*** تحرکات اصولگرایان

 

رسالت: تکاپوی جریانات سیاسی برای کسب برگ برنده در انتخابات یازدهمین دوره مجلس هر روز بیشتر و بیشتر می‌شود. در این میان جریان اصلاح‌طلب برای آنکه بتواند خود را به مردم اثبات کند و بگوید در حال فعالیت است دائما این موضوع را بیان می‌کند که اصولگرایان هیچ برنامه‌ای برای حضور در انتخابات ندارند تا بتوانند عرصه را برای خود باز کنند اما این در حالی است که جلسات اصولگرایان برای طرح برنامه‌هایشان در انتخابات مجلس برگزار شده است.

تاکنون مبنای اصولگرایان در انتخابات تنها انتخاب افراد اصلح بوده و به همین صورت ادامه هم خواهد داشت.

گویی اصلاح‌طلبان از حال خود را بازنده این انتخابات می‌دانند و تنها با جرزنی‌های سیاسی، اتهام به جریان رقیب و مظلوم‌نمایی به دنبال کسب رای از مردم هستند. بر همین اساس رسالت گفت‌وگویی با حسین کنعانی‌مقدم داشته که در ادامه می‌خوانید.

حسین کنعانی‌مقدم، فعال سیاسی اصولگرا در پاسخ به این سوال که آیا اصولگرایان برای انتخابات مجلس برنامه‌ای دارند یا خیر، به «رسالت» اظهار داشت:

«تجربه نشان داده که فعالیت‌های احزاب سیاسی به ویژه اصولگرایان منوط به مقدماتی است که نیاز به فراهم شدن آن دارد و چندان عجله‌ای در رسانه‌ای شدن موضوعات وجود ندارد؛ اما باید در نظر داشت که اصولگرایان در تلاش هستند تا با تشکیل جلسات داخلی عموما فضا را انتخاباتی نکنند، همین‌طور به زیرساخت‌های جریان اصولگرایی که توجه بیشتری شود.

به همین جهت در انتخابات پیش رو سعی در حرکت عمیقی در رابطه با ساختارها، سیاست‌ها و همچنین برنامه‌ها برای مجلس وجود دارد، فضای را انتخاباتی و تبلیغات زودرسی را نداشته باشیم؛ به همین جهت تصور برخی اینگونه است که ما اقدامی نمی‌کنیم و در حال رکود هستیم.»

منبع: منتخبین «مرکز اطلاع رسانی انتخابات ایران»

 

 

انتهای پیام///

لینک کوتاه : https://montakhabinnews.com/?p=2109

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.