• امروز : چهارشنبه - ۶ مرداد - ۱۴۰۰

اخبار برگزیده

قیمت‌گذاری دستوری و سوء مدیریت دو دلیل اصلی زیان بی‌سابقه در ایران خودرو است/ ضمانت حفظ صندلی مدیریت در شرکت خودروسازی، سکوت مدیر عامل در مقابل سیاست‌های اشتباه حتی به بهای ورشکستگی شرکت است کابینه دولت سیزدهم ؛ جناحی یا فراجناحی؟ استان‌های رکوددار در کمترین و بیشترین میزان مشارکت در انتخابات ۱۴۰۰ جزئیات تکمیلی از نتایج شمارش آرای انتخابات ریاست جمهوری اعضای شورای شهر تهران مشخص شدند من خادمِ جمهور هستم/ امید و اعتماد به کشور بر‌می‌گردد/ تشکیل دولت براساس شایسته‌سالاری/ سیاست خارجی دولت من، محدود به برجام نیست حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی تا زمان آغاز به کار به عنوان رئیس جمهور چند مرحله دیگر را باید طی کند؟ تبریک وزرای دولت دوازدهم به حجت الاسلام رئیسی به عنوان رئیس جمهور منتخب مردم برگزاری نخستین کنفرانس خبری رییس‌جمهور منتخب مردم در ۳۱ خرداد پیام تبریک دبیرکل جنبش حزب الله لبنان به رئیس جمهور منتخب مردم ایران

3

استانی شدن انتخابات مجلس گامی در جهت شفاف سازی

  • کد خبر : 2117
  • ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۴:۴۱
استانی شدن انتخابات مجلس گامی در جهت شفاف سازی

طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات در حالی به تصویب مجلس رسید که در این میان نهایی شدن طرح استانی شدن انتخابات مجلس شورای اسلامی می‌تواند گامی مهم در جهت شفاف سازی روند انتخابات باشد.

طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات در حالی به تصویب مجلس رسید که در این میان نهایی شدن طرح استانی شدن انتخابات مجلس شورای اسلامی می‌تواند گامی مهم در جهت شفاف سازی روند انتخابات باشد.

 

*** چرا ممنوعیت نمایندگی بیش از 3 دوره متوالی، خلاف قانون اساسی است؟

 

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و خبری منتخبین، وبگاه خبری «خبرآنلاین» در گفت و گو با سیدمحمد هاشمی، استاد حقوق اساسی دانشگاه شهید بهشتی، نوشت:

طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات در حالی به تصویب مجلس رسید که عده‌ای آن را گامی رو به جلو و پیشرفتی قابل تامل در قانون انتخابات کشور دانسته اما گروهی دیگر اصلاح قانون مذکور را غیرکارشناسانه خوانده و بر این باورند که در صورت تایید نهایی مصوبه مجلس از سوی شورای نگهبان و اجرایی شدنش، آسیب‌هایی را متوجه نظام پارلمانی کشور خواهد کرد.

مصوبه ممنوعیت نمایندگی مجلس بیش از سه دوره متوالی در جریان اصلاح موادی از قانون انتخابات را شاید بتوان یکی از بحث برانگیزترین مواد این مصوبه دانست، مصوبه‌ای که به اعتقاد صاحب نظران حوزه حقوق خلاف قانون اساسی است زیرا قانون اساسی اجازه محدودیت انتخاب مردم در زمینه انتخاب نمایندگان مجلس را نداده است، با این حال موافقان، مصوبه مجلس را فرصتی برای گردش نخبگان و مهیا شدن فضا برای حضور نیروهای کارآمدتر می‌دانند.

البته این دیدگاه هم مورد نقد هست چرا که مخالفان می‌گویند ممنوعیت نمایندگی بیش از سه دوره متوالی، مجلس را از وجود نیروهای با تجربه در حوزه قانونگذاری محروم می‌کند.

 

*** اصلاح قانون انتخابات مجلس

 

سیدمحمد هاشمی درباره ابهامات وارده به این ماده از اصلاح قانون انتخابات مجلس به خبرآنلاین گفت:

آنچه که مسلم است اینکه اگرچه قانون اساسی درباره برخی مقامات از جمله رئیس‌جمهور نامزد شدن را به دو دوره محدود کرده اما برای نمایندگی مجلس در قانون اساسی قید زمانی نیامده است.

به عبارتی در قانون اساسی برای نمایندگی مجلس هیچ محدودیتی پیش‌بینی نشده بر همین اساس به نظر می رسد این مصوبه خلاف قانون اساسی است.

استاد حقوق اساسی دانشگاه شهید بهشتی تاکید کرد: در قانون اساسی دوره 4 ساله برای فعالیت هر دوره نمایندگی آمده اما اینکه نمایندگی مجلس به چند دوره محدود شود پیش بینی نشده بنابراین به نظر می‌رسد این موضوع خلاف قانون اساسی است.

 

 

** شورای نگهبان احتمالا استانی شدن انتخابات مجلس را تصویب می‌کند

 

پایگاه خبری تحلیلی «نامه نیوز» در گفت‌وگو قاسم میرزایی‌نکو، عضو فراکسیون مجلس، نوشت:

طرح استانی شدن انتخابات مجلس در حالی بعد از سال‌ها حرف و حدیث چند روز پیش در مجلس دهم تصویب و به شورای نگهبان رفت که هنوز اختلاف نظرها درباره آن محل حرف و حدیث است.

 

*** استانی شدن انتخابات مجلس و تاثیر آن بر حضور حداکثری مردم

 

مخالفان این طرح معتقدند استانی برگزار شدن انتخابات مجلس می‌تواند بر حضور حداکثری مردم در انتخابات تاثیر گذاشته و پیوند ملی را گسسته کند و از طرفی موافقان آن، تناسبی برگزار شدن انتخابات را راهی برای شفافیت هرچه بیشتر انتخابات می‌دانند.

قاسم میرزایی‌نکو، عضو فراکسیون امید مجلس با بیان اینکه مخالفت با طرح استانی شدن انتخابات مجلس  دو بخش دارد، به نامه‌نیوز می‌گوید:

«بخشی از مخالفان با این طرح نفع شخصی دارند و نمی‌خواهند انتخابات استانی شود و بخش دیگر از مخالفان نگاه کارشناسی به این موضوع دارند.»

او ادامه می‌دهد: «با جمع بندی‌ای که برای طرح استانی شدن انتخابات مجلس اتفاق افتاد، بیش از دو سوم نمایندگان مجلس نسبت به این طرح نظر مثبت دارند.

اما درباره چگونگی و نوع شرایط بعدی‌اش اختلافی وجود دارد که بین نمایندگان نقطه نظراتی را به وجود آورده است.

حالا شورای نگهبان باید در این زمینه تصمیم‌گیری کند و من فکر می‌کنم که تصمیم شورای نگهبان درباره این موضوع با دوره‌های قبل متفاوت باشد.

چون مرکز پژوهش‌های شورای نگهبان درباره تصمیم گیری این طرح حضور داشته و نقطه نظراتش را بیان کرده است. بنابراین ابهامات می‌تواند برطرف شود و این طرح اجرایی شود.»

 

*** پایه برگزاری انتخابات استانی، برگزاری انتخابات الکترونیکی

 

میرزایی‌نکو ادامه می‌دهد: «پایه برگزاری انتخابات استانی، برگزاری انتخابات الکترونیکی است و انتخابات الکترونیکی می‌تواند از بسیاری موضوعات مانند تقلب در انتخابات جلوگیری کند.

در تمام دنیا برای تقلب و خرید و فروش رای فکر کرده‌اند و طرح استانی شدن انتخابات هم می‌تواند به شفاف سازی کمک کند.»

این نماینده اصلاح طلب مجلس ادامه می‌دهد: «در دنیا سه نوع انتخابات داریم: انتخابات حداکثری، انتخابات تناسبی و انتخابات ترجیحی.

در ایران تا به حال انتخابات حداکثری برگزار شده است. اما انتخابات استانی هم تناسبی و هم حداکثری است.» «شورای نگهبان ممکن است نقطه نظراتی داشته باشد و بعد از برگشت دادن این طرح به مجلس دوباره در کمیسیون مربوطه بررسی می‌شود.

درهرحال اراده بیشتر نمایندگان برای تصویب این طرح واضح است و اگر شورای نگهبان این طرح را تایید کند انتخابات اسفندماه استانی برگزار خواهد شد.»

 

 

*** با استانی شدن انتخابات مجلس ، مردم در انتخابات شرکت نخواهند کرد

 

پایگاه خبری تحلیلی «نامه نیوز» در گفت‌وگو با اصغر سلیمی، عضو کمیسیون شوراهای مجلس، نوشت: طرح استانی شدن انتخابات مجلس درحالی هفته پیش در صحن علنی مجلس تصویب و روانه شورای نگهبان شد که این طرح از مجلس ششم تا به حال 4 بار به این شورا رفته و هر بار نتوانسته به تایید اعضا برسد.

گرچه عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان گفته که نظر این شورا درباره این طرح هنوز معلوم نیست اما به نظر می‌رسد که این بار مخالفت‌هایی با این طرح در شورای نگهبان صورت بگیرد.

 

*** استانی شدن انتخابات مجلس باعث کاهش مشارکت عمومی مردم

 

از طرفی مخالفان این طرح همچنان معتقدند که استانی شدن انتخابات مجلس باعث کاهش مشارکت عمومی مردم در انتخابات مجلس ، بروز مسائل امنیتی و قومیتی، کاهش ارتباط نمایندگان با حوزه‌های انتخابیه و سست شدن پیوند ملی خواهد شد.

از سویی بعضی از نمایندگان اصلاح‌طلب مجلس معتقدند که بیشتر مخالفت‌ها با این طرح از سوی نمایندگان اصولگرایی صورت می‌گیرد که با استانی شدن انتخابات مجلس منافعشان را در خطر می‌بینند. اصغر سلیمی، عضو کمیسیون شوراهای مجلس اما چنینی عقیده‌ای ندارد و می‌گوید مخالفان استانی شدن انتخابات هم اصولگرا هستند و هم اصلاح‌طلب.

سلیمی با بیان اینکه حتی کسانی که اول این طرح را به مجلس ارائه دادند بیشتر از میان اصولگرایان بودند، می‌گوید:

«این طرح تا به حال 4 بار از سوی شورای نگهبان با همین مضمون رد شده است و 6 ایراد اساسی به آن گرفته شده که تغییری در آن ایرادات به وجود نیامده است.

بنابراین ایرادات شورای نگهبان نسبت به قبل پابرجاست و باید کار کارشناسی بیشتری بر روی آن انجام شود. به نظر من بهتر است که دولت لایحه‌ای برای بحث استانی شدن به مجلس بیاورد.»

 

*** مبهم بودن طرح استانی شدن انتخابات مجلس

 

وی می‌گوید: «فرمی که در طرح استانی شدن انتخابات مجلس بر آن تاکید شده در هیچ جای دنیا وجود ندارد.

این طرح مبهم است. در هیچ جای دنیا استانی شدن و شهرستانی شدن انتخابات نداریم و تناسبی شدن انتخابات هم برای حوزه‌های چند کرسی اعمال می‌شود نه برای کلیه کرسی‌ها. بنابراین به نظر این طرح آش شله قلمکاری است که معلوم نیست در آخر چه از درون آن دربیاید.»

سلیمی با بیان اینکه من فکر نکنم که حتی اگر این طرح به تایید شورای نگهبان هم برسد، نمایندگانی که وارد مجلس شوند از این به بعد نگاه کلان تری به موضوعات داشته باشند نه نگاه قومیتی، ادامه می‌دهد:

«الان همه نمایندگان تهران در مجلس از یک لیست هستند، اما آن تحرک و نشاط و پیگیری را در نمایندگان تهران کمتر می‌بینیم.

همه آن‌ها هم از یک لیست به مجلس آمده‌اند درحالیکه نمایندگان شهرستانی داریم که بسیار پویاتر هستند.

در کشور ما احزاب جا نیفتاده‌اند، درحالیکه هنوز زیربنا درست نیست ما می‌خواهیم روبنا را درست کنیم. مثل ساختمانی که هنوز پایه هایش را درست نکرده‌ایم اما اول به سراغ سقف برویم!»

 

 

*** تحریم؛ بهانه خوبی برای گرانی

 

سایت خبری تحلیلی «الف» گزارش داد: بدیهی است در شرایط اقتصادی حال حاضر کشور و در آستانه نزدیکی به ماه مبارک رمضان، بیشترین فشار اقتصادی متوجه اقشار متوسط و کم‌درآمد جامعه می‌شود.

آمار به دست آمده از متوسط قیمت برخی خوارکی‌های پرمصرف خانوارها در ماه رمضان و مقایسه آن با فهرست قیمت انواع خوراکی‌ها در ماه رمضان سال گذشته، نشان می‌دهد امسال اغلب کالاهای اساسی و اقلام خوراکی مورد نیاز خانوارها با افزایش قیمتی بین 60 تا بیش از 400 درصد روبه‌رو بوده است در حالی که متوسط درآمد اقشار کم‌درآمد جامعه هیچ تغییری نسبت به سال گذشته نداشته است.

اهمیت پرداختن به موضوع قیمت کالاهای اساسی و بررسی روند رشد قیمت‌ها در آستانه ماه مبارک رمضان از آن جهت مورد توجه است که برای حفظ سلامتی روزه‌داران و به تبع آن حفظ سلامت جامعه، سبد غذایی روزه‌داران در ماه رمضان باید غنی‌تر و کامل‌تر از ماه‌‌های دیگر سال باشد.

به‌عبارت دیگر، وجود اقلام و انواع مختلف مواد غذایی باید در برنامه‌ غذایی روزه‌داران قرار داشته باشد. این در حالی است که بررسی هزینه یک خانوار چهارنفره برای تهیه اقلام مورد نیاز ماه مبارک رمضان نشان می‌دهد سفره غذایی بسیاری از خانوارها به‌ویژه اقشار کم‌درآمد امسال کوچک‌تر از سال‌های گذشته است.

 

 

*** راه رفتن مسئولان روی اعصاب مردم/از گرانی کالا تا پیامک بدحجابی

 

پایگاه خبری «عصر ایران» در این گزارش آورده است: از ابتدای سال گذشته قیمت ها رشد نجومی خود را آغاز کرده و هنوز آرام نگرفته‌اند.

در این یک سال و اندی، مردم ایران تحت شدیدترین فشارهای اقتصادی و روانی قرار گرفته اند.

به همان اندازه که در دولت اول روحانی، وضعیت اقتصادی با ثبات بود و مردم به آینده امیدوار بودند، اکنون با بی ثباتی افسارگسیخته اقتصادی و ترس از آینده مواجه هستیم. قیمت ها طوری شده اند که واقعاً در باور نمی گنجند، گو این که همه چیز یک کابوس وحشتناک است و با بیدار شدن از خواب، به پایان خواهد رسید ولی همه می دانیم که این کابوس تعبیر شده است و همه چیز واقعیت دارد!

این در حالی است که درآمد مردم افزایش نیافته است و کوچکترین نسبتی بین دخل و خرج وجود ندارد.

وضعیت حاضر باعث فقیرتر شدن مردم شده است اما فاجعه زمانی رخ می‌دهد که کارخانه‌ها و کارگاه‌های بیشتری تعطیل شوند یا ناچار به کاهش نیروی کار خود بپردازند کما این که با افزایش حداقل دستمزد و حق بیمه سهم کارفرما، از هم اکنون خبرهایی از حذف بیمه‌ها یا اخراج نیروها به گوش می‌رسد.

 

*** تشدید فقر و شکاف طبقاتی

 

این وضعیت به نوبه خود بر تعداد بیکاران خواهد افزود و فقر و شکاف طبقاتی را تشدید خواهد کرد. در چنین حال و روزی، وجهه همت حکومتگران باید کاستن از رنج و فشار مردم باشد نه این که هر روز با تصمیمات نابهنگام خود بر نگرانی ها و ناامیدی ها بیفزایند و زمینه را بحران فراهم کنند.

مثلاً همین تصمیم به افزایش قیمت بنزین را در نظر بگیرید. درست است که از منظر اقتصادی، بنزین هزار تومانی به صرفه نیست و باز درست است که یارانه بنزین را دارندگان خودرو و نه ههمه مردم دریافت می کنند اما آیا در شرایطی که کارد گرانی‌ها از گوشت گذشته و به استخوان رسیده، وقت و شرایط مناسبی برای افزودن بر بهای بنزین است؟

آیا باید بعد از درز خبر گران شدن بنزین و هجوم مردم به پمپ بنزین‌ها، مسئولان یادشان بیفتد که دارند بحران سازی می‌کنند و همه چیز را تکذیب کنند؟!

 

*** نفس‌گیری بورس برای آغاز یک دوره صعودی

 

تارنمای خبری «تابناک» در گفت‌وگو با هاشم ذوالفقاری، نوشت: این کارشناس بازار سرمایه با تشریح برخی مؤلفه های کارآمد بر وضعیت بورس از جمله هجوم نقدینگی ـ که در ارزش معاملات و مشارکت سهامداران حقیقی مشهود است ـ گفت: گروه پالایشی و دارویی در آغاز یک دوره رشد قرار دارند.

ذوالفقاری گفت: با در نظر گرفتن وضعیت گزارش های ماهانه شرکت ها و با توجه به اینکه قیمت ارز در سامانه نیما در حال متعادل شدن است و این حقیقت که احتمالا قیمت دلار در سال 98 حوالی 12 هزار تومان خواهد بود و با توجه به این نرخ دلار و اینکه بسیاری از شرکت های پالایشی و پتروشیمی، هم اکنون با دلار 9 هزار تومان یا کمتر از این رقم قیمت گذاری می شوند و با آزاد شدن قیمت دلار، انتظار رشد بورس را داریم.

وی ادامه داد: از طرف دیگر در برخی روزها در هفته گذشته، حجم عرضه زیاد بود و صف‌های خرید 200 میلیون تا 300 میلیون نیز عرضه می شد ولی دوباره به صف خرید می رسید. اگر شرایط بازار عادی بود و پتانسیل های فعلی در بازار نبود قاعدتا 10 روز بازار صف فروش و شاهد قرمزپوشی و منفی بودن شاخص بودیم ولی جمع شدن صف های فروش و شکل گیری مجدد صف های خرید عرضه شده نشان داد که عرضه ها جذب شده و بازار در حال نفس‌گیری برای شروع مجدد یک دوره صعودی است.

ذوالفقاری با بیان این که برخی نمادها که از آغاز اسفند ماه رشد خوبی را تجربه کرده اند، احتمالا در دوره رشد جدید کمتر افزایش خواهند یافت، افزود:

به نظر من، دور بعدی رشد بازار با توجه به اینکه صنایع پالایشی کمتر رشد داشته اند، بر عهده این صنعت خواهد بود و از طرفی قیمت دلار و محصولات پالایشی در حال افزایش بوده و از سوی دیگر قیمت دلار نیز رشد کرده است.

 

*** اهمیت ارزش معاملات خرد و مشارکت سهامداران حقیقی در روند بازار

 

وی با اشاره به اهمیت ارزش معاملات خرد و مشارکت سهامداران حقیقی در روند بازار گفت:

چنانچه ارزش معاملات بدون احتساب معاملات بلوکی از 500 میلیارد تومان بیشتر باشد، نشان دهنده این است که نقدینگی خوبی جذب بازار شده و تا زمانی که ارزش معاملات بیشتر از این میزان باشد، بازار روند صعودی خود را حفظ خواهد کرد.

به طور میانگین، ارزش معاملات بین 400 تا 500 میلیارد تومان نیز وضعیت بازار متعادل است، ولی در ایامی که نقدینگی کمتر از 300 میلیارد تومان باشد، شاهد رشد عرضه ها و منفی شدن بازار هستیم.

 

***  مجلس مجوز افزایش قیمت نداد

 

«تابناک»؛ در گفت‌وگو با غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس، نوشت:

ماجرا از آنجایی شروع می‌شود که دو رسانه کشور، خبری درباره افزایش قیمت را در خروجی‌های خود قرار داده و اعلام کرده بودند از بامداد پنجشنبه، سهمیه بندی بنزین اعمال و قیمت بنزین آزاد نیز 2500 تومان خواهد شد. اما این اتفاق با واکنش‌های مختلف روبه رو شد، به گونه ای که وزیر نفت به سرعت در مصاحبه‌ای افزایش قیمت بنزین را تکذیب کرد و برخی نمایندگان مجلس نیز انجام این کار را منوط به تصمیم مجلس دانستند و اعتقاد داشتند دولت بدون مجوز مجلس، اجازه افزایش قیمت سوخت را ندارد.

غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی اظهار داشت:

واقعیت این است که چون این‌ها نمی‌توانستند از مجلس رأی به گران کردن بنزین بگیرند، به سران سه قوا بردند و در آنجا تصمیم‌گیری کردند.

من خودم خیلی به این موضوع اعتقاد ندارم؛ اما این یک حکم حکومتی است و این‌ها تصمیم گیری می‌کنند، متأسفانه این‌ها بسیاری از قوانین مجلس را مسکوت می‌گذارند و یا اقدام نمی‌کنند و یا مانع آن می‌شوند و خلاصه از این کار‌ها زیاد انجام می‌شود. متأسفانه چیز جدیدی ایجاد شده و به نام سران سه قوا متناسب با اقتضائات زمان تصمیم گیری می‌کنند.

وی گفت: ظاهر امر نشان می‌دهد این‌ها تصمیم گرفته اند بنزین این گونه باشد؛ اما مجلس مصوبه‌ای در این خصوص ندارد، با این حال هنوز زمانی برای افزایش‌ها گفته نشده و مشخص نیست، چه زمانی اجرایی شود.

به هر حال تصمیم مجلس نیست، البته دولت قانون هدفمند مجزا برای افزایش قیمت داشت، اما قرار بر این است که کار به آرامی صورت گیرد و نه اینکه یک باره قیمت‌ها افزایش داشته باشد. این کار مردم را بسیار نگران کرده و تماس‌هایی که ما داشتیم، نشان می‌دهد که افکار عمومی از این تصمیم راضی نیست و بسیار مضطرب است.

امیدوارم مشکلات امنیتی برای کشور ایجاد نشود. متأسفانه هر زمان که مجلس تعطیل است، دولت یا جا‌های دیگر تصمیماتی می‌گیرند که باعث می‌شود تا مجلس تحت فشار قرار بگیرد. این هم جزو مواردی است که باعث ایجاد ناهماهنگی در کشور می‌شود.

 

 

*** چه کسانی از تحریم نفت ایران سود می‌برند؟

 

پایگاه خبری «فرارو» در این گزارش نوشت: کشور‌های عربی حوزه خلیج فارس و دیگر تولیدکنندگان از این وضعیت استفاده خواهند کرد.

عربستان و امارات علنا به جبران نفت ایران تعهد کرده‌اند که این امر در بیانیه کاخ سفید درباره لغو معافیت‌های فروش نفت ایران ذکر شده است. با اجرای کامل تحریم‌های نفتی ایران، راه برای افزایش صادرات سایر کشور‌های نفتی با یک قیمت مناسب هموار شده است.

از دوم ماه مه جاری، تحریم‌های نفتی ایران به طور کامل اجرا می‌شوند و هرگونه خرید نفت از ایران، نقض تحریم‌های یکجانبه آمریکا تلقی می‌شود. دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا، سال گذشته در چنین روز‌هایی از برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) خارج شد و تمام تحریم‌هایی که به موجب این توافق تعلیق شده بودند را بار دیگر برقرار کرد.

 

*** تلاش مقامات دولت آمریکا برای قطع کامل صادرات نفت ایران

 

از آن زمان، مقامات دولت آمریکا برای قطع کامل صادرات نفت ایران تلاش کردند، اما به دلیل حساسیت بازار‌های نفتی جهان، در یک سال گذشته نتوانستند به هدف خود مبنی بر صفر کردن صادرات نفت ایران دست یابند.

تا اینکه چند روز پیش با لغو معافیت فروش نفت ایران به هشت کشور، توانستند گام مهمی در راستای کاهش چشمگیر نفت ایران، و شاید هم قطع کامل آن، بردارند.

قطع یا کاهش صادرات نفت ایران به برخی آسیب می‌زند و به برخی دیگر سود می‌رساند. از آغاز اجرای تحریم‌ها، تورم در ایران بیشتر شده و تقریبا قیمت تمام کالا‌های اساسی به شکل سرسام‌آوری بالا رفته است.

علاوه بر این، کاهش چشمگیر یکی از درآمد‌های عمده دولت ایران، ممکن است معیشت قشر وسیعی از مردم این کشور را از وضعیت فعلی هم بدتر کند.

در حالی که ایران با مشکلات عدیده اقتصادی دست و پنجه نرم می‌کند، برخی از کشور‌های تولیدکننده نفت از این وضعیت سود می‌برند.

مجله آتلانتیک معتقدند است که علاوه بر کشور‌های حوزه خلیج فارس، که از افزایش تولید نفت‌شان برای جبران نفت ایران سود خواهند کرد، قاچاقچیان و حتی برخی وکلا هم از تحریم‌های ایران منفعت خواهند داشت.

 

 

*** کمیسیون می‌گیرم، پس هستم

 

سایت «فرارو» در گزارشی با طرح این پرسش که «چه کسانی از بالا رفتن کاذب قیمت املاک بیشترین سود را می‌برند؟» نوشت: 30 ساله است. از قلب منیریه بلند شده و آمده نشسته پشت میز یک بنگاه معاملات املاک در شمال تهران. همان جایی که به سختی می‌توان صفر‌های نوشته شده جلوی رقم آگهی‌های خرید و فروش ملکش را شمرد.

وقتی سایت‌های خرید و فروش املاک در شمال تهران را زیر و رو می‌کنیم تا قیمت‌ها دستمان بیاید، متوجه می‌شویم نام و تلفن او زیر بیشتر آگهی‌ها وجود دارد.

از همان اولین لحظه ملاقات یک مشاور املاک جوان، شیک پوش، باحوصله و البته خوش ذوق و خوش صحبت به نظر می‌رسد.

از او درباره چیزی می‌پرسیم که به آن رکود می‌گویند. از رکود در بازار مسکن. می‌گوید وقتی تعداد آگهی‌ها بالاست چه می‌توان گفت.

به نظرش وقتی شخصی سرمایه‌گذاری می‌کند، توقع دارد سرمایه‌اش زود برگردد و تنها اگر خانه‌ها زود به پول تبدیل شوند، ساخت‌و‌ساز می‌تواند ادامه داشته باشد. اعتقاد دارد وجود این چرخه نشان می‌دهد بازار مسکن هنوز زنده است.

اوضاع فرق کرده و دیگر نمی‌توان داخل دفتر و پشت میز نشست و منتظر ماند تا کسی خانه‌اش را برای فروش بیاورد.

یک مشاور املاک می‌گوید سایتی مثل دیوار توانسته یک ویترین بزرگ برایش ایجاد کند و اگر در روز یکی دو ساعت زمان بگذارد تا اطلاعات کامل بنا، مشخصات ساختمان و عکس‌های دقیقی از ملک ارائه دهد، چند ساعت بعد تلفن‌ها پشت سر زنگ می‌خورند. به نظرش سایت‌های اینترنتی و اپلیکیشن‌های موبایلی به او و همکارانش اجازه می‌دهند فایل‌های خود را در تیراژ زیاد و در بیشتر مواقع رایگان در معرض دید عموم قرار دهد.

حالا در روز‌های اخیر بحث برسر این است که چرا قیمت ملک این‌قدر نابسامان است و اجاره‌ها سر به فلک گذاشته‌اند و جای نفس کشیدن برای مردم باقی نمانده است.

 

*** چه کسی یا کسانی از رشد افسارگسیخته قیمت‌ها سود می‌برند؟

 

سوال اصلی این است: چه کسی یا کسانی از رشد افسارگسیخته قیمت‌ها سود می‌برند؟ مصرف‌کننده که از هر دستی بدهد، از همان دست می‌گیرد. سایت‌ها دخالتی در معامله‌ها ندارند و فقط آگهی املاک را منتشر می‌کنند؛ بزرگترین اتهام آن‌ها شفافیت است که عده‌ای می‌گویند ما جنبه نداریم و نیازی به این همه شفافیت نیست! یا کسانی از این وضعیت سود می‌برند که از قیمت معاملات، کمیسیون می‌گیرند و با افزایش قیمت‌ها، قطعا رقم کمیسیون‌هایشان نیز نجومی بالا می‌رود؟ پاسخ روشن است.

 

 

*** مقابله با هنجارشکنی خیابانی

 

سایت خبری تحلیلی «الف» نوشت: در ماه های گذشته، شاهد افزایش حجم متنابهی از هنجارشکنی های خیابانی بوده ایم؛ از مصرف مواد مخدر در خودرو گرفته تا شرب خمر و کشف حجاب و … که مجموعه این هنجارشکنی ها، می تواند در میان مدت به شکل گیری نوعی هراس اخلاقی در جامعه منجر شود و در آن، مردم بیش از آنکه ناامنی توسعه یافته باشد، با تصویر ناامنی مواجه شوند و طبعا اذهانش مخدوش.

امنیت و سلامت دو کالای اختصاصی حکومتهاست که هیچ بخش دیگری نمی تواند آن را تدارک کند و به موازات کاهش آن، می بایست منتظر تضعیف اقتدار و مقبولیت حکومت بود.

هنجارشکنی های موجود محدود به خودورهای سواری نیست و پارکها، فروشگاه‌ها و حتی اماکنی خاص مانند فرودگاه ها هم درگیر بخشی از انحای آن هست؛ این وضعیت، نارضایتی های زیادی را در گروه‌های مختلف اجتماعی ایجاد کرده که یک نمونه آن، در ماجرای سگ گردانی و سگ بازی و حمله به کودک خردسال در دی ماه 97 خود را نشان داد و البته تصمیم بهنگام نیروی انتظامی توانست تاحدودی بسیاری بر موج ترسناک سگ بازی، غلبه کند.

اساسا تصمیم می‌بایست در مرحله ای از آسیب اجتماعی گرفته شود که هنوز فراگیر و دامنه دار نشده و پنهان کردن و نادیده گرفتن مشکل، بدترین سیاستی است که ممکن است تعقیب شود؛ نظیر آنچه سال‌ها است در برابر بدحجابی پیش گرفته و بعضا از آن به عنوان ول_حجابی سیاستی یاد شده.

برنامه خرابکاری برای درهم ریختن مرزهای هنجاری جامعه، البته سابقه‌ای چند دهه‌ای دارد، اما آن چه در یک ساله اخیر بیشتر خود را نشان می دهد، برنامه ای منسجم و هماهنگ از سوی جریان برانداز برای ایجاد خرابکاری‌های وسیع در حوزه بینشی و شناختی ایرانیان است.

 

 

منبع: منتخبین «مرکز اطلاع رسانی انتخابات ایران»

 

 

انتهای پیام///

لینک کوتاه : https://montakhabinnews.com/?p=2117

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.