• امروز : سه شنبه - ۱۲ مرداد - ۱۴۰۰

اخبار برگزیده

مدیران عامل ایران خودرو و سایپا سال گذشته ۱۰۰ هزار میلیارد تومان رانت در کشور توزیع کردند که ۸۰ درصد آن به دلالان رسیده است مراسم تنفیذ سیزدهمین دوره ریاست‌جمهوری اسلامی مدیریت فاجعه‌بار در سایپا / افزایش زیان حدود ۱۳۰ درصدی علیرغم افزایش ۲۱۶ درصدی قیمت/ تلاش مدیران سایپا برای به حاشیه بردن زیان سنگین شرکت عوامل موثر بر زیان سنگین در ایران خودرو چیست؟/ مدیریت در دو شرکت‌ بزرگ خودروسازی ایران شبیه جوک است/ اگر سهامداران واقعی بالای سر شرکت‌های خودروسازی بودند، مدیران عامل این شرکت‌ها یا باید استعفا می‌دادند یا عزل می‌شدند نامه ۵۱ کارشناس اقتصادی به مسئولین اقتصادی کشور/ اقتصاد کشور را قربانی اقشار خاص نکنید/ اصلاح اقتصاد با شیوه‌های شکست خورده پیشین ممکن نیست/ متوازن نبودن درآمد و مخارج دولت را جدی بگیرید فهرست کابینه دولت سیزدهم پیش از پایان موعد قانونی نهایی می‌شود قیمت‌گذاری دستوری و سوء مدیریت دو دلیل اصلی زیان بی‌سابقه در ایران خودرو است/ ضمانت حفظ صندلی مدیریت در شرکت خودروسازی، سکوت مدیر عامل در مقابل سیاست‌های اشتباه حتی به بهای ورشکستگی شرکت است کابینه دولت سیزدهم ؛ جناحی یا فراجناحی؟ استان‌های رکوددار در کمترین و بیشترین میزان مشارکت در انتخابات ۱۴۰۰ جزئیات تکمیلی از نتایج شمارش آرای انتخابات ریاست جمهوری

7
رئیس فراکسیون زنان مجلس اعلام کرد

رأی منفی مجلس به لایحه افزایش تعداد زنان ؛ نشان از فاصله شعار تا عمل

  • کد خبر : 2034
  • ۳۱ فروردین ۱۳۹۸ - ۲:۳۳
رأی منفی مجلس به لایحه افزایش تعداد زنان ؛ نشان از فاصله شعار تا عمل

رئیس فراکسیون زنان مجلس، رأی منفی به لایحه افزایش تعداد زنان مجلس شورای اسلامی را نشان از میزان فاصله میان شعار و عمل در مجلس دانست.

رئیس فراکسیون زنان مجلس، رأی منفی به لایحه افزایش تعداد زنان مجلس شورای اسلامی را نشان از میزان فاصله میان شعار و عمل در مجلس دانست.

 

*** رأی منفی مجلس به لایحه افزایش تعداد زنان

 

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و خبری منتخبین، رئیس فراکسیون زنان مجلس با اشاره به این موضوع اظهار کرد:

رأی منفی به لایحه افزایش تعداد زنان مجلس شورای اسلامی نشان داد که بین شعار و عمل به چه میزان در مجلس شورای اسلامی فاصله افتاده است.

رأی منفی به لایحه افزایش تعداد زنان مجلس نشان می‌دهد نسبت به تقویت عناصر توسعه ‌یافتگی جدی‌تر باشیم. برای رسیدن به رشد و توسعه پایدار راهی به‌ جز استفاده از ظرفیت و توانایی زنان به‌ عنوان نیمی از جمعیت کشور نداریم.

 

*** تصویب لایحه افزایش تعداد زنان مجلس؛ نقطه عطف فعالیت زنان در مجلس دهم

 

تصویب لایحه افزایش تعداد زنان مجلس نقطه عطف فعالیت زنان در مجلس دهم بود. لایحه‌ای که می‌توانست یکی از اتفاقات مهم مجلس دهم را رقم بزند و یک برگ زرین در عملکرد این مجلس به ‌شمار برود.

با این وجود لایحه افزایش تعداد زنان مجلس با رأی پایینی و تنها با رأی۶۳ نماینده مجلس همراه شد تا دوباره بعضا شائبه نگاه تبعیض ‌آمیز به حقوق زنان به ذهن متبادر شود؛ نگاهی که ریشه در سنت‌ها و باورهای جامعه دارد.

نکته مهم در این زمینه اما نامشخص ‌بودن موضع فراکسیون امید در مقابل این لایحه بود. این در حالی است که یکی از آرمان‌‌های اصلی جریان اصلاحات برابری حقوق زنان و مرد در عرصه‌‌های مختلف است و همواره نیز به این آرمان به خود بالیده است.

با این حال از بین ۱۰۵ نماینده اصلاح‌ طلب مجلس تنها ۶۳ نماینده به طرح لایحه افزایش تعداد زنان مجلس رأی موافق داده‌اند که آن هم مشخص نیست همگی اصلاح‌طلب بوده‌اند؛ اتفاقی که به هیچ عنوان به‌ مذاق حامیان زن جریان اصلاحات خوش نیامده است.

مسأله‌ای که دوباره ضعف ساختاری فراکسیون امید را در تصمیم گیری‌های مهم مجلس نشان می‌دهد.

براساس اظهارات رئیس فراکسیون زنان مجلس محمدرضا عارف به‌عنوان رئیس فراکسیون یکی از حامیان اصلی طرح لایحه افزایش تعداد زنان مجلس بوده اما اعضای فراکسیون موضع مشخصی نداشته است.

اتفاقی که به هیچ عنوان خبر خوبی برای حامیان جریان اصلاحات نیست و نشان از شکاف در این فراکسیون است.

به همین دلیل و برای تحلیل و بررسی جزئیات این اتفاق «آرمان» با فریده اولادقباد، رئیس فراکسیون زنان مجلس گفت‌وگو کرده که در ادامه ماحصل این گفت‌وگو را می‌خوانید:

 

‌‌** ‌دلایل رأی نیاوردن طرح افزایش تعداد زنان در مجلس

 

طرح لایحه افزایش تعداد زنان مجلس ، طرحی بود که نمایندگان زن مجلس شورای اسلامی با همصدایی و همدلی در مجلس مطرح کردند و تلاش زیادی صورت گرفت تا تصویب شود.

وضعیت به صورتی بود که مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی نیز روی طرح لایحه افزایش تعداد زنان مجلس مطالعه و تحقیق کرده بود و با در نظر گرفتن جوانب مختلف این موضوع به‌ دنبال اقناع مجلس برای رأی به این طرح بود.

در گذشته ما به ‌دنبال طرح افزایش سهمیه زنان در انتخابات بودیم که در وزارت کشور مطرح شده بود.

وزارت کشور به ‌دنبال استانی‌کردن انتخابات بود و به همین دلیل به دنبال این بود که احزاب را مکلف کند از زنان نیز در لیست‌های انتخاباتی خود استفاده کنند.

طرح لایحه افزایش تعداد زنان مجلس را نیز به همین دلیل کمی زودتر در مجلس طرح کردیم که شاید یکی از دلایلی که به نتیجه نرسید نیز همین مسأله بود که زودتراز موعد مقرر در مجلس مطرح شد.

البته ما در ابتدا طرح لایحه افزایش تعداد زنان مجلس را در کمیسیون شوراهای مجلس شورای اسلامی مطرح کردیم که در این کمیسیون این طرح مورد موافقت قرارنگرفت و رد شد.

با این وجود فراکسیون زنان مجلس برای رفع ابهام از این مصوبه دوباره طرح لایحه افزایش تعداد زنان مجلس را مطرح کرد که متأسفانه در مجلس شورای اسلامی تصویب نشد و نمایندگان مرد مجلس به آن رأی ندادند.

تنها۶۳ نماینده مرد مجلس به این طرح رأی مثبت دادند. به نظر می‌رسد مردان جامعه ما نیاز تغییر نگرش درباره زنان دارند و این مسأله باید مورد توجه جدی قرار بگیرد.

 

‌‌*** ‌لازمه تغییر نگرش مردان نسبت به زنان

 

زنان نیمی از جمعیت کشور را تشکیل می‌دهند و مطالبات خاص خود را دارند. زنان در همه عرصه‌‌ها حضور پررنگی داشته‌اند و همواره توانایی‌های خود را نشان داده‌اند.

زنان در پیروزی انقلاب اسلامی، هشت ‌سال دفاع مقدس و همچنین در زمان سازندگی در عرصه‌های مختلف توانایی و ظرفیت‌‌های خود را نشان داده‌اند و بخش مهمی از پیشرفت کشور را بر عهده داشته‌اند.

به همین دلیل باید این فرصت را به زنان بدهیم و در مرحله نخست باید برخی قوانین را درباره زنان تغییر بدهیم.

اصل۲۰ و ۲۱ قانون‌ اساسی عنوان می‌کند که زنان و مردان با هم برابر هستند و باید در همه فرصت‌های اجتماعی و سیاسی موقعیت برابری داشته باشند.

انتظار نمایندگان زن مجلس و فراکسیون زنان مجلس این بود که نمایندگان مرد با طرح لایحه افزایش تعداد زنان مجلس موافقت می‌کردند.

این در حالی بود که قبل از رأی گیری در این زمینه صحبت‌های زیادی با نمایندگان شده بود و بسیاری از آنها قول داده بودند از طرح لایحه افزایش تعداد زنان مجلس حمایت خواهند کرد.

نکته جالب رفتار متناقض برخی نمایندگان بود که به ‌رغم موافقت ضمنی با این لایحه و نشان ‌دادن عدد چهار در زمان رأی‌گیری اما در نهایت به لایحه افزایش تعداد زنان مجلس رأی منفی دادند تا نشان بدهند بین شعار وعمل به چه میزان در مجلس شورای اسلامی فاصله افتاده است.

این مسأله نشان می‌دهد نسبت به تقویت عناصر توسعه ‌یافتگی جدی‌تر باشیم. برای رسیدن به رشد و توسعه پایدار راهی به‌جز استفاده از ظرفیت و توانایی زنان به‌ عنوان نیمی از جمعیت کشور نداریم.

 

*** تعداد آرای فراکسیون امید در مجلس

 

به‌ صورت معمول فراکسیون امید در مجلس شورای اسلامی دارای ۱۰۵ رأی است.

این در حالی است که یکی از دغدغه ‌های اصلی اصلاح ‌طلبان برابری زن و مرد بوده است.

چه اتفاقی رخ داده که از بین ۱۰۵ عضو فراکسیون امید تنها ۶۳ نماینده به این مصوبه رأی داده‌اند آن هم در شرایطی که مشخص نیست همه نمایندگانی که از این طرح حمایت کرده‌اند اصلاح ‌طلب بوده‌اند؟

ما هنوز لیست ۶۳ نفره را مشاهده‌ نکرده‌ایم که مشخص شود چه کسانی و از چه طیف سیاسی به این لایحه رأی مثبت داده‌اند.

نمایندگانی که در مجلس شورای اسلامی حضور دارند همگی با رأی زنان به‌ عنوان نماینده انتخاب شده‌اند و در آینده نیز به رأی زنان نیاز دارند.

اتفاقی که در مجلس شورای اسلامی درباره لایحه افزایش تعداد زنان رخ‌داد یک پیام کوتاه اما بسیار بااهمیت در خود داشت؛ اگر قرار است جامعه از ظرفیت‌های زنان در عرصه‌‌های مختلف به‌خوبی استفاده کند باید از چنین لوایحی حمایت کند.

این در حالی است که در عمل این اتفاق رخ نداد و نمایندگانی که با رأی زنان به‌عنوان نماینده مجلس انتخاب‌ شده‌اند با افزایش تعداد نمایندگان در مجلس موافقت نکردند.

 
‌‌*** ‌رایزنی نکردن فراکسیون امید با فراکسیون زنان قبل از طرح لایحه افزایش تعداد زنان مجلس

 

بله در این زمینه صحبت شده بود. بنده به ‌عنوان رئیس فراکسیون زنان مجلس یک روز قبل از طرح این لایحه در مجلس در یک مصاحبه به‌صراحت درباره این موضوع صحبت کردم تا همه نمایندگان مجلس از موضوع مطلع شوند.

از سوی دیگر همه اعضای فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی نیز این لایحه را امضا کرده بودند و پژوهش‌های لازم نیز درباره این صورت گرفته بود.

 

‌‌*** صحبت با عارف درباره لایحه افزایش تعداد زنان مجلس

 

بله با آقای عارف به‌ عنوان رئیس فراکسیون امید مجلس در زمینه لایحه افزایش تعداد زنان مجلس صحبت شده بود. آقای عارف یک از کسانی بود که با این لایحه موافق بودند و هم از طرح و هم از پیشنهاد حمایت کردند.

این احتمال وجود دارد که برخی از نمایندگان فراکسیون یا در صحن حضور نداشته‌اند و یا در حوزه انتخاباتی خود حضور داشته باشند. حتی این احتمال وجود دارد که این نمایندگان در مجلس حضور داشته‌اند اما به‌ صورت کلی رأی نداده‌اند. به همین دلیل نیز این مسأله نیاز به آسیب‌شناسی دارد.

 

**‌‌* آسیب‌ شناسی رأی نیاوردن لایحه افزایش تعداد زنان مجلس

 

دلیل اصلی این مسأله این است که برخی مردان در مجلس زنان را همکار خود نمی‌دانند بلکه به چشم رقیب به آنها نگاه می‌کنند.

شک نکنید اگر بسیاری از زنان در حوزه ‌های انتخابی خود کاندیدا شوند مردم از آنها حمایت خواهند کرد و وارد مجلس خواهند شد.

به هر حال نیمی از جمعیت کشور را زنان تشکیل می‌دهند واین جمعیت نیز در انتخابات ترجیح می‌دهند از یک زن حمایت کنند که دغدغه ‌های آنها را نمایندگی کند.

از سوی دیگر استدلال برخی از نمایندگان مرد این بود که در صورتی که لایحه افزایش تعداد زنان مجلس تصویب شود نوعی محدودیت برای زنان ایجاد می‌شود.

به همین دلیل بهتر است زنان به ‌همراه مردان در انتخابات حضور یابند که اگر مردم تمایل داشتند از آنها در انتخابات حمایت کنند.

برخی از نمایندگان مانند آقای نادری که در مخالفت با این لایحه صحبت کردند این مطالب را مطرح کردند.

 

‌‌*** ‌موضع فراکسیون اصولگرایی و فراکسیون مستقلین مجلس درباره لایحه افزایش تعداد زنان مجلس

 

در این ‌باره این دو فراکسیون هیچ موضع خاصی ازخود نشان ندادند. آنچه برای ما مشهود بود این بود که بسیاری از نمایندگان مجلس در حال رأی‌دادن به این لایحه علامت چهار را که به‌معنای موافقت است به همدیگر نشان می‌دادند.

با این حال در عمل اتفاق دیگری رخ داد و تنها ۶۳ نماینده به این لایحه رأی مثبت دادند.

هنوز برخی اتفاقاتی که در این زمینه رخ دارد برای ما نیز دارای ابهام و سوال است.

 

‌‌*** ‌واکنش لاریجانی به رأی نیاوردن لایحه افزایش تعداد زنان مجلس

 

در این زمینه ما نیاز ندیدیم قبل از طرح این موضوع در صحن علنی مجلس ما با آقای لاریجانی جلسه برگزار کنیم و اهداف و دلایل خود را برای ایشان تشریح کنیم. ایشان موضوع را در مجلس مطرح کردند اما خود واکنش منفی نسبت به این طرح نداشتند.

 

***‌‌ ‌مخالفان طرح لایحه افزایش تعداد زنان مجلس 

 

به هر حال نمایندگان زیادی مخالف این طرح بودند و برخی از آنها نیز درخواست صحبت‌ کردن داشتند. با این حال فقط آقای نادری در مخالفت با این طرح صحبت کرد.

ماهیت ماجرا زمانی مشخص می‌شود که لیست۶۳ نماینده‌ای که از این طرح حمایت کردند مشخص شود و پس از برای ما روشن می‌شود چه کسانی از این طرح حمایت نکردند تا در نهایت مورد تصویب قرار نگیرد.

ما نیاز به تغییر نگرش درباره زنان جامعه داریم و باید برای زنان در همه عرصه‌ های اجتماعی و سیاسی فرصت ‌های برابر با مردان در نظر گرفت.

ما در کشور قوانین خوبی داریم اما به‌دلیل بعضا حاکم ‌بودن نگاه سنتی و تبعیض‌آمیز، به ‌صورت نامناسب تفسیر و اجرا می‌شوند.

همه انسان ‌ها در صـورتی می‌توانند در عرصه ‌های مختلف تأثیرگذار باشند که از سلامت لازم برخوردار باشند؛ بنابراین زنان سالم خانواده سالم و در نتیجه جامعه سالم را رقم می‌زنند، پس باید تلاش کنیم زنان جامعه ما از سلامت روحی و جسمی کاملی برخوردار باشند.

سلامت روحی، روانی، جسمی مادران و بانوان عامل پرورش و بالندگی و توسعه سلامت در خانواده و جامعه است. بنابراین در برنامه ‌ریزی‌ ها، تصمیم‌‌ سازی ‌ها و در عرصه اجرا باید به این موارد توجه لازم داشته باشیم.

جامعه ایران از خرده ‌‌فرهنگ‌های متعددی تشکیل شده اما براساس جامعه آماری می‌توان ضرورت‌های حوزه زنان و دختران را مشخص کرد.

بی‌شک راهبردها و سیاست‌های کلان در حوزه زنان و دختران و اختصاص بودجه لازم در این زمینه منوط به تعیین و مشخص‌ شدن اولویت‌ها است و تا این اولویت‌ها براساس نیازهای واقعی زنان مشخص نشود نمی‌توان به آینده امیدوار بود.

با یک مقایسه بین ایران و کشورهای توسعه‌ یافته مشخص می‌شود که این کشورها با چه جدیتی از ظرفیت‌های زنان خود در مسیر پیشرفت جامعه استفاده می‌کنند.

 

*** تعداد نمایندگان زن در مجلس

 

در شرایط کنونی ۱۷ نماینده زن در مجلس شورای اسلامی حضور دارد.

آیا این نمایندگان به ‌صورت‌کلی فراکسیون زنان مجلس مطالبات واقعی زنان جامعه را به‌ خوبی نمایندگی می‌کنند؟

چرا زنان جامعه ما همچنان با ضعف‌های جدی در زمینه‌های برابری اجتماعی و سیاسی مواجه هستند؟

بله، در واقع این اتفاق رخ داده است. فراکسیون زنان مجلس برای همه اغلب مطالبات زنان جامعه طرح ارائه داده است.

 

*** فراکسیون زنان پیگیر لایحه تامین امنیت زنان علیه خشونت

 

بسیاری از این طرح‌ها هنوز در کمیسیون‌ها باقی مانده و به ‌دلایل مختلف در صحن علنی مجلس مطرح نشده است.

فراکسیون زنان به ‌طور جدی پیگیر لایحه تامین امنیت زنان علیه خشونت است.

در آینده نیز اگر لایحه امنیت به مجلس ارسال نشود فراکسیون زنان به این لایحه ورود می‌کند تا بتواند آن را در قالب طرح در صحن علنی مجلس ارائه کند.

فراکسیون زنان فعالیت‌های بسیاری در زمان بررسی برنامه ششم انجام داد که از جمله آن می‌توان به مصوباتی همچون طرح جامع توانمندسازی زنان، ارتقای معیشت زنان از طریق گسترش مشاغل خانگی و بنگاه‌های زود بازده و تعاونی‌‌ها اشاره کرد.

در بودجه امسال نیز با توجه به اینکه کلیت بودجه حالت انقباضی داشت اما با تلاش فراکسیون زنان مجلس موفق شدیم حدود ۳۰۰ میلیارد تومان برای بیمه زنان خانه‌دار و زنان سرپرست خانوار از بودجه به این مسائل اختصاص دهیم.

از سوی دیگر برای توسعه ورزش زنان با اولویت‌‌های زنان نیز برنامه‌ ریزی‌های جدی صورت گرفته و در این زمینه فراکسیون زنان مجلس همه تلاش خود را به‌کار‌ گرفته‌ است.

 

*** کوتاهی نکردن فراکسیون زنان مجلس در جهت تحقق مطالبات زنان

 

 

به همین دلیل نیز باید عنوان کنم فراکسیون زنان مجلس در جهت تحقق مطالبات زنان جامعه از هیچ تلاشی کوتاهی نکرده و همه توانایی خود را در این زمینه به‌کار گرفته‌ است.

لایحه افزایش تعداد نمایندگان زن برای زنان مجلس دارای اهمیت زیادی بود و به همین دلیل همه تلاش خود را انجام دادیم که این اتفاق در مجلس شورای اسلامی رخ دهد.

البته مطالبات زنان تنها در مجلس شورای اسلامی تحقق پیدا نمی‌کند بلکه همه نهادهای تصمیم‌گیر باید در این زمینه فعالیت کنند، برای مثال صدا‌ و سیما باید در این زمینه فرهنگ ‌سازی کند و مطالبات زنان را به‌عنوان یک مطالبه جدی در سطح جامعه مطرح کند.

 
*** تاکید صدا وسیما بر توانایی‌‌های زنان جامعه

 

صدا وسیما باید بر توانایی‌‌های زنان جامعه تأکید کند و برنامه‌‌هایی را تهیه کند که سبب انگیزه و تحرک بیشتر زنان در عرصه‌های مختلف اجتماعی و سیاسی شود.

جایگاه زنان در عرصه‌های سیاسی و اجتماعی امری قابل‌تامل است و در قشرها و منزلت‌های متفاوت اجتماعی تاثیرات به‌سزایی دارد.

این جایگاه امروزه در ایران به نوعی با چالش‌‌های مختلف مواجه شده است.

این در حالی است که کشورهای توسعه ‌یافته با تمامی نقص‌ هایی که پیش ‌رو داشته است فرصت برابری را در زمینه ‌های اقتصادی، سیاسی و اجتماعی برای زنان فراهم ساخته و کوشیده در دوره معاصر برای زن از منظر برابری و جایگاه حقوقی و اجتماعی امکاناتی فراهم سازد.

 

به گزارش منتخبین «مرکز اطلاع رسانی انتخابات ایران»، البته موانع و مشکلات بر سر راه مشارکت زنان در فعالی‌های جامعه، دارای ابعاد و جنبه‌های متعددی است؛ به ‌طوری‌که بعضی از این موانع در تمامی جوامع و شرایط متفاوت فرهنگی، دارای ساختار مشابهی است و بعضی دیگر با توجه به شرایط فرهنگی، اجتماعی و اقلیمی متفاوت دارای بافتی گوناگون است.

 

منبع: منتخبین «مرکز اطلاع رسانی انتخابات ایران»

 

 

انتهای پیام///

لینک کوتاه : https://montakhabinnews.com/?p=2034

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.