• امروز : چهارشنبه - ۶ مرداد - ۱۴۰۰

اخبار برگزیده

قیمت‌گذاری دستوری و سوء مدیریت دو دلیل اصلی زیان بی‌سابقه در ایران خودرو است/ ضمانت حفظ صندلی مدیریت در شرکت خودروسازی، سکوت مدیر عامل در مقابل سیاست‌های اشتباه حتی به بهای ورشکستگی شرکت است کابینه دولت سیزدهم ؛ جناحی یا فراجناحی؟ استان‌های رکوددار در کمترین و بیشترین میزان مشارکت در انتخابات ۱۴۰۰ جزئیات تکمیلی از نتایج شمارش آرای انتخابات ریاست جمهوری اعضای شورای شهر تهران مشخص شدند من خادمِ جمهور هستم/ امید و اعتماد به کشور بر‌می‌گردد/ تشکیل دولت براساس شایسته‌سالاری/ سیاست خارجی دولت من، محدود به برجام نیست حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی تا زمان آغاز به کار به عنوان رئیس جمهور چند مرحله دیگر را باید طی کند؟ تبریک وزرای دولت دوازدهم به حجت الاسلام رئیسی به عنوان رئیس جمهور منتخب مردم برگزاری نخستین کنفرانس خبری رییس‌جمهور منتخب مردم در ۳۱ خرداد پیام تبریک دبیرکل جنبش حزب الله لبنان به رئیس جمهور منتخب مردم ایران

4

تحقق مطالبات زنان نیازمند قانون‌گذاری

  • کد خبر : 2046
  • ۲۹ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۰:۴۱
تحقق مطالبات زنان نیازمند قانون‌گذاری

نمایندگان مجلس در شرایطی با پیشنهاد افزایش تعداد کرسی‌های زنان در مجلس مخالفت کردند که ضرورت ایجاد قانونی برای تحقق مطالبات زنان بیش از پیش احساس می‌شود.

نمایندگان مجلس در شرایطی با پیشنهاد افزایش تعداد کرسی‌های زنان در مجلس مخالفت کردند که ضرورت ایجاد قانونی برای تحقق مطالبات زنان بیش از پیش احساس می‌شود.

 

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و خبری منتخبین، نمایندگان زن مجلس در جلسه علنی روز سه شنبه خانه ملت در جریان بررسی طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات دو پیشنهاد را مطرح کردند.

البته پیشنهاد نخست در طرح اولیه بود اما کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها در بررسی خود آن را حذف کرد.

 

*** اختصاص سهمیه یک ششمی به زنان در شهرهای دارای بیش از 6 نماینده

 

پیشنهاد نخست مبنی بر تکلیف احزاب به اختصاص سهمیه یک ششمی به زنان در شهرهای دارای بیش از 6 نماینده بود که پروانه مافی در مجلس شورای اسلامی آن را ارائه کرد.

پیشنهاد دوم از سوی فاطمه حسینی مطرح شد به این صورت که کرسی‌های دارای 4 و 5 کرسی نمایندگی 2 نفر از فهرست انتخاباتی به زنان اختصاص ‌یابد و در حوزه‌های دارای 6 کرسی نمایندگی و بالاتر یک سوم فهرست انتخاباتی به زنان اختصاص ‌یابد.

طبق این پیشنهاد، حوزه‌های انتخابیه دارای یک یا دو کرسی نمایندگی تحت تأثیر این پیشنهاد قرار نمی‌گرفتند که با این حساب بیش از 170 حوزه انتخابیه مشمول این پیشنهاد نیستند.

 

*** وضعیت مشارکت سیاسی زنان ایرانی در سطح پارلمان

 

نمایندگان مجلس با این دو پیشنهاد مخالفت کردند، رای نه نمایندگان مجلس به این پیشنهادها آن گونه که فاطمه حسینی در رشته توئیتی به آن اشاره کرده در شرایطی است که بر اساس آمارهای جهانی و مقایسه میزان حضور زنان در پارلمان‌های کشورهای دنیا، وضعیت مشارکت سیاسی زنان ایرانی در سطح پارلمان مطلوب نیست.

 

*** رتبه ایران از حیث حضور نمایندگان زن در مجلس در جهان

 

جدیدترین گزارش اتحادیه بین المجالس جهانی IPU می‌گوید ایران از حیث حضور نمایندگان زن در مجلس در رتبه 180 دنیا از میان 191 رتبه قرار دارد و البته در منطقه هم کشورها وضعیت بهتری نسبت به ایران دارند؛ به طوری که زنان در مجلس افغانستان 27.3 قزاقستان 27.1، عراق 25.2، امارات و پاکستان بیش از 20، در عربستان 19.9، قرقیزستان و تاجیکستان بیش از 19،ترکیه 17.4، و سوریه 13.2درصد کرسی‌های مجلس را در اختیار دارند.

بنا بر آنچه حسینی، عضو فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی در توئیتر خود درباره تحقق مطالبات زنان ارائه کرد:

تنها 13 کشور نیجریه، تایلند، سریلانکا، لبنان، مالدیو، کویت، هاییتی، جزایر سولومون، عمان و یمن ، در رتبه نازل تری نسبت به ایران قرار دارند.

این گزارش از تنزل رتبه ایران نسبت به گزارش پیشین IPU حکایت دارد زیرا سطح مشارکت سیاسی زنان در مجالس سایر کشورها روندی رو به رشد دارد.

به گفته وی؛ بر اساس آمارهای جهانی، امروز حدود 118 کشور از طریق قانون، یا کرسی‌های رزرو شده برای زنان در نظر می‌گیرند یا برای زنان در فهرست احزاب، درصد حداقلی تعیین می کنند؛ گرچه زمینه سازی در حوزه فرهنگی در بلندمدت اثرگذار است اما یکی از راهکارهایی که می تواند در میان‌مدت در ارتقا مشارکت سیاسی زنان در جامعه اثرگذار باشد، زمینه سازی از طریق قانون است.

 

*** تحقق مطالبات زنان نیازمند قانون

پیشنهاد نمایندگان زن مجلس برای اختصاص سهمیه زنان در فهرست‌های انتخاباتی احزاب و همچنین حوزه‌های انتخابیه، در مجلس رأی نیاورد؛ در زمینه تحقق مطالبات زنان ، فاطمه حسینی عضو فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی گفت:

موضوع مشارکت سیاسی زنان با انقلاب اسلامی وارد فاز جدیدی شد، زنان پیش از انقلاب فقط از حق رای برخوردار بودند و چندان در عرصه سیاسی مشارکت نداشتند؛ زنان نقشی تاثیر گذار و اساسی در شکل گیری و پیروزی انقلاب اسلامی ایفا کردند.

 
*** اهمیت حضور و مشارکت زنان در عرصه‌های مختلف

 

وی با اشاره به تحقق مطالبات زنان با بیان این‌که پس از انقلاب اسلامی نیز رویکردها بر اهمیت حضور و مشارکت زنان در عرصه‌های مختلف از سیاسی تا فرهنگی و اجتماعی متمرکز بود و بنیانگذار انقلاب نیز ایفای نقش زنان در ارکان اساسی کشور، باور داشتند، افزود:

مجلس از ارکان اساسی کشور و یکی از قوای سه گانه و دستگاه قانون گذاری به شمار می‌رود؛ مشارکت نکردن آحاد جامعه در این رکن مهم تصمیم ساز و قانونگذار، ما را از بهره مندی از دیدگاه‌ها و همفکری و همراهی بیش از 50 درصد از جمعیت کشور محروم می‌کند.

این نماینده مجلس با اشاره به تحقق مطالبات زنان و با بیان این که در 10 دوره برگزاری انتخابات حداکثر 5.9 درصد از نمایندگان را زنان تشکیل داده‌اند، تصریح کرد:

با این کار عمل و تلاش بسیار زنان اصلاح طلب و پذیرش و همراهی این موضوع از سوی جامعه اصلاح طلبان و جریان اصلاح طلبی در کشور به این جمع بندی رسیدند که در انتخابات مجلس دهم، 30 درصد از فهرست انتخاباتی خود را به زنان اختصاص دهند و دنبال آن در کلان شهر تهران، 8 نماینده زن به مجلس شورای اسلامی راه یافتند و البته در بسیاری از کلان شهرهای کشور به همین منوال عمل شد و در مجموع 18 نماینده زن انتخاب شدند.

 

*** اختصاص سهمیه 30 درصدی زنان در فهرست‌های انتخاباتی

 

عضو فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی با اشاره به تحقق مطالبات زنان و با تاکید بر این که اختصاص سهمیه 30 درصدی زنان در فهرست‌های انتخاباتی از مهم‌ترین علل افزایش 5.9 درصدی انتخاب نمایدگان زن در دوره دهم مجلس شورای اسلامی در مقایسه با 3 درصد دوره های پیش است، اظهار داشت:

این افزایش اگر چه امیدوار کننده است، اما با وضعیت مطلوب در این زمینه فاصله بسیاری داریم و شرایط کنونی به هیچ عنوان شایستگی‌ها و توانمندی‌های زنان کشور را نمایان نمی کند.

 

*** توجه کمتر به زنان در مناصب مدیریتی و اجرایی کمتر

 

حسینی با اشاره به تحقق مطالبات زنان گفت: انتخابات عرصه‌ای رقابتی است که در آن دسترسی به فرصت‌ها و منابع بسیار موثر است؛ بسیاری از نمایندگان مجلس دارای سوابق اجرایی در استان اعم از دولت، قوه قضائیه و دیگر نهادها و دستگاه‌های نظامی و غیر نظامی کشور بوده‌اند در شرایطی که این امکان برای زنان فراهم نبوده است.

با وجود آنکه در چهل سال اخیر زنان در بخش آموزش توسعه و پیشرفت‌های چشمگیری حتی در مقایسه با جمعیت مردان کشور داشته‌اند و البته در این زمینه سرمایه گذاری‌های قابل توجهی صورت گرفته، اما در مناصب مدیریتی و اجرایی کمتر به توانمندی زنان توجه شده است؛ حتی بیش از 90 درصد از روسای دانشگاه‌ها از مردان هستند.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با اشاره به تحقق مطالبات زنان افزود: فرصت‌ها با نگاه‌های جنسیت زده در انتصاب مدیران، انتخاب‌ها را تحت تاثیر قرار می‌دهد و به دور از شایسته سالاری، بسیاری از زنان توانمند از حلقه مناصب مدیریتی کنار گذاشته می‌شوند؛ در جامعه در حال پیشرفت ایران، اگر به بهره‌مندی و به کار گیری همه ظرفیت‌های انسانی کشور به ویژه در مناصب مدیریتی و تصمیم ساز توجه نشود، خود را از از سرمایه بزرگ توانمندیی زنان محروم کرده‌ایم.

 

*** تسهیل افزایش میزان مشارکت و حضور سیاسی زنان در ارکان مهم کشور

 

وی به پیشنهاد فراکسیون زنان مبنی بر اختصاص سهمیه 30 درصدی از فهرست‌های انتخاباتی احزاب و ائتلاف‌های سیاسی برای افزایش حضور زنان در مجلس شورای اسلامی اشاره کرد و گفت:

این طرح در راستای تسهیل افزایش میزان مشارکت و حضور سیاسی زنان در ارکان مهم کشور از جمله نمایندگی مجلس شورای اسلامی بود که نمایندگان به آن رای ندادند؛ ما همچنان امید و انتظار داریم که همه احزاب و جریان‌های سیاسی کشور سهمیه‌ای خاص را در فهرست‌های انتخاباتی خود به زنان اختصاص دهند؛ این نگاه باید ملی باشد.

وی با اشاره به تحقق مطالبات زنان در عین حال تاکید کرد که اگر چه بخشی از احزاب و جناح‌های سیاسی کشور این سهمیه را برای زنان در انتخابات گذشته قائل شدند، اما تحقق این مطالبه زنان کشور، نیازمند قانون است و امیدواریم که سرانجام نمایندگان مجلس این مطالبه را به عنوان قانون مصوب کنند.

 

*** تغییر نگرش جامعه به مشارکت سیاسی زنان

 

رئیس فراکسیون زنان مجلس با اشاره به تحقق مطالبات زنان گفت: اختصاص سهمیه 30 درصدی زنان در فهرست های انتخاباتی به عنوان تکلیف به احزاب سیاسی از سوی نمایندگان زن و خانم حسینی مجلس شورای اسلامی مطرح و به کمیسیون شوراها فرستاده شد که این کمیسیون آن را رد کرد.

فریده اولاد قباد افزود: باردیگر این طرح به این کمیسیون اعاده شد که در جلسه علنی روز سه شنبه مجلس و در جریان بررسی اصلاحات طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات به صورت پیشنهاد از سوی فاطمه حسینی و پروانه مافی مطرح شد.

وی با بیان این که کشور ما هنوز با رسیدن به توسعه فاصله زیادی دارد به مخالفت بخشی از نمایندگان مجلس با این پیشنهاد اشاره کرد و گفت: در جلسه علنی دیروز برخی نمایندگان مرد مجلس با دست عدد چهار را در موافقت نشان دادند و در عمل رای آنها مخالف بود؛ تا زمانی که تغییر در نگرش ها را نسبت به توانمندی و حقوق زنان در کشور شاهد نباشیم، وضعیت اینگونه خواهد بود.

 

*** انتقاد از رویکرد دوگانه تعدادی از نمایندگان مرد مجلس

 

رئیس فراکسیون زنان مجلس با اشاره به تحقق مطالبات زنان و با انتقاد از رویکرد دوگانه تعدادی از نمایندگان مرد مجلس اظهار داشت:

این نمایندگان باید به صورت شفاف و صادقانه رای از ابتدا مخالفت خود را اعلام می کردند نه اینکه در ظاهر موافق و در عمل مخالف، رویکردی دوگانه متناقض داشته باشند؛ البته تعدادی به عنوان مخالف ثبت نام کرده بودند و به صورت شفاف نیز رای مخالف دادند؛ زنان نیمی از جمعیت کشور هستند و نمایندگانی که رای مخلف دادند، به رای زنان در حوزه های انتخابیه خود نیاز دارند.

 

*** احزاب در مرحله نوزادی هستند 

 

این نماینده مجلس در پاسخ به این سوال که چگونه می‌توان رای موافق احزاب و جریان‌های سیاسی کشور را در اختصاص سهمیه 30 درصدی به زنان در انتخابات به دست آورد،یادآور شد:

احزاب ما هنوز در مرحله نوزادی هستند و برای رسیدن به بلوغ هنوز فاصله زیادی داریم؛ با این وجود احزاب به عنوان مهم ترین نهاد مدنی سیاسی باید مشارکت سیاسی زنان را نهادینه کنند؛ آموزش و اطلاع رسانی در این زمینه برای اقناع و مجاب کردن عضویت و حضور زنان در احزاب سیاسی و همچنین افزایش مشارکت سیاسی آنان بسیار موثر خواهد بود.

 

به گزارش منتخبین «مرکز اطلاع رسانی انتخابات ایران»، عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی خاطر نشان کرد:

احزاب سیاسی اصلاح طلب در انتخابات مجلس دهم سهمیه 30 درصدی را برای زنان قائل شدند که امیدواریم در همه احزاب در جریان‌های سیاسی مختلف کشور این موضوع را برای انتخابات دوره‌های بعد شاهد باشیم.

 

منبع: منتخبین «مرکز اطلاع رسانی انتخابات ایران»

 

 

انتهای پیام///

لینک کوتاه : https://montakhabinnews.com/?p=2046

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.