• امروز : چهارشنبه - ۶ مرداد - ۱۴۰۰

اخبار برگزیده

قیمت‌گذاری دستوری و سوء مدیریت دو دلیل اصلی زیان بی‌سابقه در ایران خودرو است/ ضمانت حفظ صندلی مدیریت در شرکت خودروسازی، سکوت مدیر عامل در مقابل سیاست‌های اشتباه حتی به بهای ورشکستگی شرکت است کابینه دولت سیزدهم ؛ جناحی یا فراجناحی؟ استان‌های رکوددار در کمترین و بیشترین میزان مشارکت در انتخابات ۱۴۰۰ جزئیات تکمیلی از نتایج شمارش آرای انتخابات ریاست جمهوری اعضای شورای شهر تهران مشخص شدند من خادمِ جمهور هستم/ امید و اعتماد به کشور بر‌می‌گردد/ تشکیل دولت براساس شایسته‌سالاری/ سیاست خارجی دولت من، محدود به برجام نیست حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی تا زمان آغاز به کار به عنوان رئیس جمهور چند مرحله دیگر را باید طی کند؟ تبریک وزرای دولت دوازدهم به حجت الاسلام رئیسی به عنوان رئیس جمهور منتخب مردم برگزاری نخستین کنفرانس خبری رییس‌جمهور منتخب مردم در ۳۱ خرداد پیام تبریک دبیرکل جنبش حزب الله لبنان به رئیس جمهور منتخب مردم ایران

3

جریان‌سازی رسانه‌ای با کدام هدف؟

  • کد خبر : 1790
  • ۲۷ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۲:۱۸
جریان‌سازی رسانه‌ای با کدام هدف؟

اخبار التهابات ساختگی بازار ارز و القای اختلافات میان برخی مقام‌های ارشد نظام به همراه استعفای شهردار تهران، موضوعاتی بود که طی روزهای گذشته در فضای غیر رسمی رسانه‌ای، تاثیرگذاری بر افکار عمومی را نشانه گرفته است.

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و خبری منتخبین، جریان‌سازی رسانه‌ای همواره با پیگیری موضوعات مختلف، دنبال می‌شود.

اخبار التهابات ساختگی بازار ارز و القای اختلافات میان برخی مقام‌های ارشد نظام به همراه استعفای شهردار تهران، موضوعاتی بود که طی روزهای گذشته در فضای غیر رسمی رسانه‌ای، تاثیرگذاری بر افکار عمومی را نشانه گرفته جریان‌سازی رسانه‌ای خاصی را پیگیری کردند.

 

*** جریان‌سازی رسانه‌ای برای القای التهاب در جامعه ایرانی

 

به گزارش منتخبین، در فضایی که افزایش نرخ ارز و استعفای شهردار در کنار چند خبر منفی دیگر توجه محافل رسانه‌ای را به خود اختصاص داده بود، یک کانال ضد انقلاب ادعا کرد که ‘درخواست ملاقات رئیس جمهور از سوی رهبر معظم انقلاب رد شده است’ و برخی محافل نیز مدعی وجود اختلافات میان جهانگیری و واعظی شدند و این ادعاها به اضافه اخبار منفی و مسموم دیگری به افکار عمومی تزریق شد تا فضایی ملتهب از جامعه ایرانی به تصویر کشیده شود.

ادامه این روند، وزیر اطلاعات را به واکنش واداشت. او در جمع مدیران رسانه‌ها گفت ‘ ارائه خوراک مسموم به جامعه خیانت است’.

 

 *** جریان‌سازی رسانه‌ای با کمک برجام

 

در کنار موضوعات داخلی، باید به مهمترین موضوع دیپلماسی و سیاست خارجی کشور(برجام) و تشدید حملات داخلی و خارجی به آن، به بهانه ناکارآمدی و بی نتیجه بودن، اشاره کرد که همچنان یکی از اهداف مهم در حملات عوامل داخلی و دشمنان خارجی نظام، به شمار می رود.

در این ایام همچنین، تلاش شد تا القا شود افزایش لجام گسیخته نرخ ارز به فعالیت‌های یک دستگاه نظامی در کشور، با هدف وارد کردن فشار به دولت برای اخذ امتیازات و امکانات اقتصادی بیشتر، مربوط است.

هم‌زمان در میانه حملات و هجمه‌ها به دولت جمهوری اسلامی ایران، برخی رسانه‌های داخلی نیز به جای کمک به برقراری ثبات در بازار ارز، از فرصت اختلال ایجاد شده در آن طی روزهای اخیر، استفاده کرده و موضوع ارز، برجام و تلگرام را به هم گره زدند.

 

*** جریان‌سازی رسانه‌ای با استعفای شهردار پایتخت

 

موضوع استعفای محمدعلی نجفی شهردار پایتخت به پیشانی رسانه‌ها نشست و در فضای مجازی گر گرفت، مساله ای که اتفاقا در جوامع مدرن، کناره‌گیری از مسئولیت در یک روند دمکراتیک، امری طبیعی می‌نماید و خاصه این که این بار نیز از قضا موضوع استعفای شهردار تهران نه موضوعیت سیاسی بلکه یک عارضه جسمانی و بیماری بوده که از آن در تعبیری وارونه به عنوان یک موضوع سیاسی در برخی رسانه‌ها قلمداد شده است.

 

*** *** جریان‌سازی رسانه‌ای به بهانه دلار

 

موضوع افزایش نرخ دلار طی روزهای اخیر و در آغاز سال جاری که مسئولان دولتی و نهادهای اقتصادی تصمیم‌ساز و تصمیم‌گیر پس از خلاء زمانی تعطیلات نوروزی هنوز به طور جدی در حوزه کنترل بازار ارز وارد عمل نشده بودند، از دیگر موضوعاتی بود که مستمسک برخی رسانه‌های نوشتاری قرار گرفت، بطوری که در مواردی با عنوان رفتار شناسی دلار به سراغ کارشناسان و فعالان اقتصادی رفتند و به بررسی دلایل ‘ رشد عجیب نرخ ارز در روزهای اخیر’ پرداختند.

 

*** جریان‌سازی رسانه‌ای با مصاحبه‌های کارشناسی

 

از جمله این کارشناسان یحیی آل اسحاق عضو اتاق بازرگانی ، مرحله جاری را مرحله تهدید توصیف کرد و به یکی از روزنامه‌های کشور گفت ‘دوستان ما یا قبول ندارند که ما در حوزه اقتصاد با یک جنگ اقتصادی روبرو هستیم یا عوامل و منافع آنها در حوزه‌های دیگری از جمله سیاسی اجازه نمی دهد که بیان کنند اکنون ما در شرایط ‘ جنگ اقتصادی ‘ قرار داریم.’

مهدی پازوکی عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی هم در بررسی دلایل افزایش روزهای گذشته نرخ ارز، لزوم اصلاح در تیم اقتصادی دولت را مورد تاکید قرار داد و هدایت نقدینگی به سمت بازارهای تولیدی را یک اقدام پسندیده دانست، اما فعالیت‌های دولت در زمینه دیپلماسی اقتصادی را ضعیف خواند.

سروش خسروی دبیر گروه بانک و بورس روزنامه همشهری، از دیگر کارشناسانی که در شماره روز دوشنبه این روزنامه در یادداشتی با عنوان ‘ سونامی انتظارات در بازار ارز’ به این موضوع پرداخته و نوشت یکی از اشکالات اساسی در بازار ارز ایران، نبود بازار متشکل برای کشف نرخ منصفانه ارز و پوشش نرخ ریسک نوسان‌های ارزی برای تولید کنندگان و بازرگانان است که برای کشف قیمت منصفانه و واقعی در هر بازاری، شناسایی میزان عرضه و تقاضا و بازیگران آن بازار از مهمترین اولویت‌هاست.

به اعتقاد خسروی، تداوم شرایط فعلی و تزریق ارز از مسیر غیر شفاف چهارراه استانبول، جز ادامه چرخه باطل کنونی و توزیع رانت، حاصل دیگری نخواهد داشت.

روزنامه شهروند اما نسبت به ماجرای دلار، خرید اسکناس‌های آمریکایی را پرسش برانگیز دانست و افزایش تقاضا در بازار ارز را مشکوک ارزیابی کرد.

این روزنامه همچنین از قول محمد خوش چهره از کارشناسان حوزه اقتصادی و از چهره‌های اصول گرا، خواستار تشکیل نشست اضطراری شورای عالی امنیت ملی در رابطه با مدیریت بازار ارز شد و همه این موضع گیری‌ها در حالی بود که هنوز اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور، خبر تک نرخی شدن ارز و تثبیت نرخ بر روی 4 هزار و 200 تومان را اعلام نکرده بود.

 

*** جریان‌سازی رسانه‌ای با پروژه اختلاف افکنی

 

همزمان با التهابات در بازار ارز و انتشار انواع و اقسام خبرهایی در این زمینه، برخی شایعات نیز در سطح رسانه و فضای مجازی به گردش درآمد.

از جمله روزنامه شهروند با پردازش و بازآفرینی مصاحبه حسین مرعشی سخنگوی حزب کارگزاران سازندگی که در خبرگزاری ایلنا منتشر شده بود ، به آن اشاره‌ای کرد و به نقل از وی شایعات مربوط به کناره گیری اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری به دلیل اختلاف نظر با محمود واعظی رئیس دفتر رئیس جمهوری را رد کرد.

برخی از روزنامه‌ها نیز از شایعات در این زمینه‌ها پا را فراتر گذاشته و حتی به نقل از منتقدان دولت، موضوع ناکارآمد جلوه دادن دولت و رئیس جمهوری را مطرح کردند و با این استدلال، بحث ضرورت انتخاب ‘ رئیس جمهور نظامی’ در انتخابات آینده را پیش کشیدند.

تصویری که این روزها از روند تحولات اقتصادی، سیاسی و اجتماعی در ایران، در شبکه‌ها و فضای مجازی و حتی رسانه‌های داخلی، با کمک رسانه‌های معاند و نیز رسانه‌ها و شبکه‌های بین المللی ضد ایرانی عرضه می شود، تصویری یاس آلود و ملتهب است.

به گزارش منتخبین، بی تردید حرجی بر رسانه‌های معاند و نیز رسانه‌های ضد ایرانی عرب و اروپایی نیست، اما تصویرسازی‌هایی اینچنینی در داخل با چه هدفی و به چه قیمتی انجام می‌شود، سوالی که سرانجام و نتیجه سناریوهای در دست پیگیری، پاسخگوی آن خواهد بود.

 

منبع: منتخبین
انتهای پیام///

لینک کوتاه : https://montakhabinnews.com/?p=1790

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.