• امروز : چهارشنبه - ۶ مرداد - ۱۴۰۰

اخبار برگزیده

قیمت‌گذاری دستوری و سوء مدیریت دو دلیل اصلی زیان بی‌سابقه در ایران خودرو است/ ضمانت حفظ صندلی مدیریت در شرکت خودروسازی، سکوت مدیر عامل در مقابل سیاست‌های اشتباه حتی به بهای ورشکستگی شرکت است کابینه دولت سیزدهم ؛ جناحی یا فراجناحی؟ استان‌های رکوددار در کمترین و بیشترین میزان مشارکت در انتخابات ۱۴۰۰ جزئیات تکمیلی از نتایج شمارش آرای انتخابات ریاست جمهوری اعضای شورای شهر تهران مشخص شدند من خادمِ جمهور هستم/ امید و اعتماد به کشور بر‌می‌گردد/ تشکیل دولت براساس شایسته‌سالاری/ سیاست خارجی دولت من، محدود به برجام نیست حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی تا زمان آغاز به کار به عنوان رئیس جمهور چند مرحله دیگر را باید طی کند؟ تبریک وزرای دولت دوازدهم به حجت الاسلام رئیسی به عنوان رئیس جمهور منتخب مردم برگزاری نخستین کنفرانس خبری رییس‌جمهور منتخب مردم در ۳۱ خرداد پیام تبریک دبیرکل جنبش حزب الله لبنان به رئیس جمهور منتخب مردم ایران

3
خبرگزاری سروش گزارش می‌دهد:

کمپین خرید نکنید تا قیمت‌ها ارزان شود ؛ آری یا خیر؟

  • کد خبر : 1849
  • ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۶:۵۰
کمپین خرید نکنید تا قیمت‌ها ارزان شود ؛ آری یا خیر؟

آیا کمپین خرید نکنید تا قیمت‌ها ارزان شود می‌تواند تاثیری بر اوضاع اقتصادی به صورت عام و کاهش قیمت کالاهای گران شده به صورت خاص، داشته باشد؟

آیا کمپین خرید نکنید تا قیمت‌ها ارزان شود می‌تواند تاثیری بر اوضاع اقتصادی به صورت عام و کاهش قیمت کالاهای گران شده به صورت خاص، داشته باشد؟

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و خبری منتخبین، فارغ از نیت و اهداف تشکیل دهندگان کمپین خرید نکنید تا قیمت‌ها ارزان شود که خود جای بحث بسیار دارد، چند سوال اساسی در این خصوص وجود دارد که در برخورد با این کمپین و کمپین‌‌های مشابه برای هر شخصی پیش خواهد آمد.

 

*** تاثیر کمپین خرید نکنید تا قیمت‌ها ارزان شود بر اوضاع اقتصادی

 

آیا کمپین خرید نکنید تا قیمت‌ها ارزان شود می‌تواند تاثیری بر اوضاع اقتصادی به صورت عام و کاهش قیمت کالاهای گران شده به صورت خاص، داشته باشد؟

کمپین خرید نکنید تا قیمت‌ها ارزان شود و کمپین‌های مشابه در چه شرایطی و با چه اهدافی شکل می‌گیرد و آیا همه همراهان با این کمپین‌ها یک هدف را دنبال می کنند؟

و در نهایت جدا از تاثیرات اقتصادی، تشکیل و برگزاری چنین کمپین‌هایی، چه پیامدهای اجتماعی و فرهنگی، می‌تواند به همراه داشته باشد؟

 

*** کمپین خرید نکنید تا قیمت‌ها ارزان شود ؛ تاثیری در نظر و تقاضای مردم ندارد

 

البته این اولین بار نیست که چنین کمپین‌هایی به راه می‌افتد. در گذشته نیز توسط افراد دیگری از جمله سلبریتی‌های مشهور، کمپین‌های نه به خرید کالای خارجی، نه به خرید خودروی چینی و… به راه افتاده بود اما نتیجه موثری در پی ‌نداشت.

برخی از کارشناسان نیز بر این عقیده هستند که کمپین خرید نکنید تا قیمت‌ها ارزان شود ؛ تاثیری در نظر و تقاضای مردم ندارد و نمی‌تواند آسیبی به تولید داخلی بزند، زیرا مردم هر زمان که نیازمند کالایی باشند آن را خریداری می‌کنند و توجهی به این کمپین‌های تحریم ندارند.

 

*** مردم از وضع زندگی و اقتصادی ناراضی هستند

 

رحیم زارع، رییس کمیسیون اقتصادی مجلس، در خصوص ورود کمپین‌ها در مسائل اقتصادی مردم گفت:

مردم از وضع زندگی و اقتصادی ناراضی هستند و به دنبال قهرمان می‌گردند. گاه این قهرمان در چهره‌های ورزشی نمود می‌یابد و گاه در میان چهره‌های علمی و فرهنگی.

زارع افزود: کمپین خرید نکنید تا قیمت‌ها ارزان شود و کمپین‌های این چنینی باید مدیریت شوند و بین مردم نیز فرهنگ سازی لازم صورت گیرد. این کمپین‌ها بیشتر جنبه احساسی داشته و دارد.

 

*** مردم کالای ایرانی را در اولویت قرار دهند

 

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: مردم واقعا کالای ایرانی را در اولویت قرار دهند و کالاها و مایحتاج خود را به اندازه نیاز خریداری کنند.

وی افزود: دولت هم باید در کنار مجلس و قوه قضاییه مساله اقتصاد مردم را مدیریت کند و نظام بانکی نیز با سود سپرده‌های مردم بازی نکند تا پول مردم در مسیرهای دیگر مانند سکه، ارز، خودرو و… منحرف نشود.

رحیم زارع ادامه داد: باید مدیریت فرهنگی هم در این زمینه با کمک رسانه‌ها و به ویژه صدا و سیما صورت گیرد.

 
*** مردم به اندازه نیاز خود خریداری کنند

 

این نماینده مجلس در ادامه وجود کمپین خرید نکنید تا قیمت‌ها ارزان شود و مانند آنها را مثبت ارزیابی کرد و افزود:

کمپین خرید نکنید تا قیمت‌ها ارزان شود و کمپین‌های این چنینی می‌گوید که مردم به اندازه نیاز خود خریداری کنند. در واقع خریدهای خود را اولویت بندی کنند.

مسعود رضایی، عضو کمیسیون اجتماعی مجلس درباره راه اندازی کمپین خرید نکنید تا قیمت‌ها ارزان شود و مانند آنها جهت بهبود وضع اقتصادی مردم گفت:

مردم در این که باید ناظر بر اعمال دولت باشند، شکی نیست. اما این کمپین‌ها نباید موجب بروز چالش در جامعه شود.

هر کس باید در جایگاه تخصصی خود نسبت به مسائل جامعه اظهار نظر کند و یا اقدام به کاری در این زمینه بزند.

 
*** باید بپذیریم که مردم از شرایط به وجود آمده ناراضی‌اند

 

وی گفت: شاید ایجاد کمپین خرید نکنید تا قیمت‌ها ارزان شود و مانند آنها از دید مردم خوب باشد ولی از نظر کارشناسی چندان مثبت و قابل قبول نیست.

باید بپذیریم که مردم از شرایط به وجود آمده ناراضی‌اند و به دنبال قهرمان ملی هستند و برای همین است که گاه به چهره ورزشی متوسل می‌شوند و گاه از چهره‌های فرهنگی و هنری مدد می‌جویند، اما این کمپین ها باید مدیریت شود.

 

*** بحران ایجاد شده از جانب مردم نبوده است

  

حمیدرضا فولادگر، نماینده مجلس درباره ایجاد کمپین خرید نکنید تا قیمت‌ها ارزان شود و کمپین‌هایی برای نخریدن کالا گفت:

 این مساله از نظر مردم و سلبریتی‌ها امری پسندیده است، اما باید بدانیم که بحران ایجاد شده از جانب مردم نبوده و آنها تقصیری در این آشفتگی اقتصادی حاکم بر بازار ندارند.

وی افزود: اکثریت مردم پولی ندارند تا وارد این بازی اقتصادی شوند.

بازار سکه و خودرو نشان داد که چه تعداد افراد وارد این معرکه شده‌اند.

 

*** کمپین مردم برای نخریدن است

 

حساب مردم از این افراد جداست. کمپین مردم برای نخریدن است.

با ایجاد کمپین‌ها در یک بستر مناسب که موجب ایجاد فضای احساسی در جامعه نشود، موافقیم.

غلامرضا کاتب در این زمینه گفت: کمپین خرید نکنید تا قیمت‌ها ارزان شود و مانند آنها را می‌پذیریم.

البته لازم به ذکر است که تبلیغات کاذب موجب شد تا افزایش قیمت پدید آید.

در شرایط جنگ اقتصادی کنونی، ملت در کنار دولت و مجلس باید در مسیری حرکت کند که شرایط بهتری را برای اقتصاد کشور رقم بزند تا چشم انداز روشنتری در آینده در انتظار آنها باشد.

 

*** تشکیل کمپین‌ها هیچ تاثیری بر ارزان شدن قیمت‌ها ندارد

 

حسین عبده تبریزی، کارشناس مسائل اقتصادی بر این عقیده است که تشکیل کمپین خرید نکنید تا قیمت‌ها ارزان شود و نظایر آن هیچ تاثیری بر ارزان شدن قیمت‌ها ندارد زیرا متقاضیان همواره خرید خود را انجام می‌دهند و بهتر است افرادی که تحلیل اقتصادی ندارد، در مورد مسائل اقتصادی اظهارنظر نکنند.

 

*** کمپین‌ها جزء مباحث فرهنگی هستند

 

حسین سبحانی، کارشناس اقتصادی در این باره می‌گوید:

کمپین‌ها جزء مباحث فرهنگی هستند و این گونه مباحث نیاز به زمان دارند تا اثرگذاری کارکرد خود را نشان دهند.

کمپین خرید نکنید تا قیمت‌ها ارزان شود و مانند آنها از نظر سطح اگر چه گسترش یافته و تاثیرات زودگذر از خود نشان می‌دهند ولی در عمق کارایی و اثرپذیری لازم را ندارند.

سبحانی افزود: امروزه رکورد در حوزه اقتصادی و مالی بر جامعه حاکم است.

این که همه کمبودها و نارسایی‌های اقتصادی را مسوولان حل کنند چندان قابل دفاع نیست، در این میان مردم نیز باید همکاری کنند.

مردم با کنترل تقاضا و کاهش خرید یا بهتر مدیریت در خرید خود می‌توانند از بروز التهابات این چنینی خودداری کنند.

 

*** کمپین‌های مردمی از نظر فرهنگی اتفاق مثبتی است

 

ابراهیم رزاقی، کارشناس اقتصادی درباره ایجاد کمپین‌های مردمی معتقد است:

کمپین خرید نکنید تا قیمت‌ها ارزان شود و مانند آنها از نظر فرهنگی اتفاق مثبتی است.

اما از نظر اثر بخشی اقتصادی نمی‌توان چندان به این کمپین ها امیدوار بود.

وی افزود: مشکل اساسی جامعه ما بحث عدم اعتماد به مسئولین، مردم و آینده است که چنین رفتارهایی (ایجاد کمپین) را شکل می‌دهد.

این کمپین‌ها راه‌های موثر بودن خود را باید حفظ کنند و به مردم ثابت کنند که اثرگذار بوده، وگرنه دوام و اعتباری نخواهند داشت.

رزاقی خاطرنشان کرد: مردم باید بدانند که منافع جمعی و بلند مدت شان ارجحیت دارد بر منافع فردی و کوتاه مدت آنها.

بی شک باید در حمایت از این کمپین‌ها به منافع جمعی و بلند مدت خود توجه داشته باشند و با نگاه احساسی به آن نظر نداشته باشند.

این کارشناس کلیت کمپین خرید نکنید تا قیمت‌ها ارزان شود و ماند آنها را خوب دانست که باید جنبه عقلانی داشته و از احساسات زودگذر در آن پرهیز کرد.

 

*** حرکت‌های اجتماعی می‌تواند زمینه ساز بهبود فضای سیاسی و اقتصادی باشد

 

رزاقی ادامه داد: حرکت‌های اجتماعی می‌تواند زمینه ساز بهبود فضای سیاسی و اقتصادی باشد، منوط به این که در مسیر درست قرار داشته باشند.

رسانه‌ها و ngo ها هم باید به این مساله ورود کنند تا فلسفه این کمپین‌ها ساختار حرفه‌ای‌تری به خود بگیرد و مردم نیز امیدوار به تاثیرگذاری آنها در جامعه باشند تا در آینده نیز از آنها حمایت نمایند. 

   

*** بهتر است افرادی که تحلیل اقتصادی ندارد در مسائل اقتصادی ورود پیدا نکنند

 

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و خبری منتخبین، مسائل و مشکلات اقتصادی کشور باید از طریق راه‌های علمی و کارشناسانه حل و فصل شود، نه از طریق تبلیغات تلویزیونی.

ما در بحران قرار داریم و مردم جامعه در شرایط یاس و ناامیدی زندگی می‌کنند و بهتر است کسانی که تحلیل اقتصادی ندارد در این قبیل مسائل ورود پیدا نکنند.

افرادی که چنین مباحثی را مطرح می‌کنند، نمی‌دانند که عامل این گرانی‌ها، دزدی نیست.

گرانی عوامل دیگری مانند عرضه و تقاضا، بالا رفتن هزینه‌های تولید، تورم و … دارد.

این افراد اقتصاددان یا کارشناس در این مباحث نیستند، پشت سخنان و حرف‌های این افراد متاسفانه هیچ تحلیل اقتصادی و مبنای علمی وجود ندارد.

مگر اینکه این سخنان در حوزه تخصصی افراد باشد، مثلا علی کریمی در حوزه تخصصی خود یعنی ورزش کمپین راه اندازی کند.

 

*** هیجانات فضای مجازی و محبوبیت چهره‌های مشهور لازمه‌ تاثیرگذاری این پیام‌‌هاست

 

هیجانات فضای مجازی و البته محبوبیت چهره‌های مشهور لازمه تاثیرگذاری این پیام‌‌هاست اما شکل و شمایل دنیای واقعی آدم‌ها با آنچه در فضای مجازی نشان می‌دهند تفاوت دارد.

خدمت مردم به کمپین خرید نکنید تا قیمت‌ها ارزان شود و مانند این کمپین‌ها در نهایت به لایک کردن و یا هم‌خوان کردن آن در فضای مجازی خلاصه می‌شود که متاسفانه با مجموع این رفتارها هم نمی‌توان به تاثیرگذاری کمپین دلخوش کرد.

 

*** مردم به وعده‌ها و پیش‌بینی‌های رسمی درباره شرایط اقتصادی بی‌اعتمادند

 

بستر فعلی جامعه ایران پر از بی اعتمادی است.

مردم به وعده‌ها و پیش‌بینی‌های رسمی درباره شرایط اقتصادی بی‌اعتمادند و کاری را می‌کنند که خودشان تصور کنند درست است.

 به عنوان مثال وقتی سود بانک‌ها زیاد شد همه مردم به سمت سرمایه‌گذاری در بانک‌ها و موسسات مالی رفتند.

چند وقت بعد سود بانک‌ها پایین آمد تا مردم این سرمایه را به بورس و یا بخش تولید منتقل کنند.

 اما اتفاقی که افتاد این بود که همه این سرمایه‌ها جذب دلالی و خرید ارز و سکه شد.

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و خبری منتخبین، تحریم خرید کالا از سوی مردم در مواقع گرانی در هر جامعه‌ای ممکن است اتفاق بیفتد.

در بعضی مواقع گرانی کالا آن‌چنان سر به فلک می‌گذارد که برای مردم چاره‌ای جز تحریم و راه‌اندازه‌ای پویش‌هایی برای عدم خرید باقی نمی‌ماند. شاید بهترین راهکار در چنین مواقعی همین باشد.

 

*** کمپین  در صورتی اثرگذار است که دارای اعتماد عمومی و سرمایه اجتماعی بالا باشد

 

وحید شقاقی در این باره گفت:

کمپین خرید نکنید تا قیمت‌ها ارزان شود در حالت کلی در صورتی اثرگذار است که دارای اعتماد عمومی و سرمایه اجتماعی بالا باشد.

وقتی سرمایه اجتماعی، صداقت، مسئولیت پذیری و همه پارامتر‌های یک حکمرانی خوب بالا باشد اثر گذاری کمپین، یا پویش و دعوت برای یک تصمیم ملی و حیاتی بالا می‌رود.

متاسفانه در اقتصاد ایران این سرمایه اجتماعی به دلیل فساد، عدم حاکمیت قانون، عدم مسئولیت پذیری و نهایتا حکمرانی ضعیف خیلی بالا نیست.

 

*** ارزش پول ملی در شش ماه ۸۰ درصد کاهش یافته است

 

این استاد دانشگاه ادامه داد: واقعیت این است که گرانی کنونی اقتصاد ایران ارتباطی با بحث «خرید» ندارد.

ریشه افزایش گرانی در ماه‌های اخیر افزایش قیمت دلار و کاهش ارزش پول ملی است، و ارتباطی با بحث احتکار، سوداگری ندارد.

ارزش پول ملی در شش ماه ۸۰ درصد کاهش یافته است. از طرف دیگر عمده کالا‌های مصرفی، مواد اولیه و واسطه‌ای و سرمایه‌ای وارداتی است.

تمام کالا‌های وارداتی متناسب با میزان کاهش ارزش پول ملی با افزایش قیمت مواجه می‌شوند. مثلا خودرو وارداتی در این شرایط ۸۰ درصد گران می‌شود. مواد اولیه هم همین شرایط را دارد.

شقاقی تاکید کرد: کمپین راه افتاده توسط چهره‌های ورزشی و هنری زمانی می‌تواند اثر گذار باشد که سهم عموم مردم در ایجاد نوسان قیمت بالا باشد، وقتی عموم مردم سهم اندکی از ایجاد این وضعیت دارند، در از بین بردن آن هم نمی‌توانند خیلی نقش داشته باشند.

 

*** ۹۰ تا ۹۵ درصد مردم سهم اندکی در ایجاد تقاضای کاذب دارند

 

۹۰ تا ۹۵ درصد مردم سهم اندکی در ایجاد تقاضای کاذب دارند.

۵ تا ۱۰ درصد افراد سرمایه دار در ایجاد تقاضای کاذب نقش دارند.

گفته می‌شود بیش از هشتاد درصد نقدینگی کشور در دست سه درصد جامعه است.

همین گروه در ایجاد تقاضای کاذب نقش دارند. همین گروه به بازار سکه هجوم می‌برند و مقادیر زیادی سکه می‌خرند.

همین گروه هستند که در بازار خودرو حضور فعال دارند و تعداد زیادی خودرو می‌خرند. این گروه به وضعیت اقتصادی آگاه است و تحت تاثیر کمپین‌های این چنینی قرار نمی‌گیرد.

به گزارش منتخبین، این استاد دانشگاه در ادامه افزود: آن‌ها به دنبال کسب سود بیشترند.

با این توضیحات به نظر می‌رسد کمپین خرید نکنید تا قیمت‌ها ارزان شود نمی‌تواند به هدف مورد نظر خود برسد و در واقع موثر نخواهد بود.

منبع: سروش

انتهای پیام///

لینک کوتاه : https://montakhabinnews.com/?p=1849

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.