رفتن به بالا

پایگاه خبری و تحلیلی منتخبین

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • پنجشنبه ۶ آذر ۱۳۹۹
  • الخميس ۱۰ ربيع ثاني ۱۴۴۲
  • 2020 Thursday 26 November
انتخابات پارلمانی لبنان

انتخابات پارلمانی لبنان، با حضور برخی از هیات های ناظر داخلی و بین المللی در این کشور برگزار می شود.

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و خبری منتخبین، انتخابات پارلمانی لبنان از ساعت ۷ صبح روز (یکشنبه) در این کشور آغاز شد. مدارس به عنوان محل و شعب اخذ رای انتخاب شده است.

روزنامه الاخبار لبنان در گزارشی نوشت که هیات نظارت بربر انتخابات اتحادیه اروپا، شبکه عربی برای دموکراسی انتخابات و موسسه دموکراسی امریکایی سه هیاتی است که در روند برگزاری انتخابات پارلمانی لبنان حضور دارند.

همچنین دو هیات داخلی شامل جمعیت لبنان برای دموکراسی انتخابات (لادی) و مرکز لبنانی تقویت شفافیت نیز انتخاباتامروز لبنان را از نزدیک تحت نظر خواهند داشت.

یک منبع نزدیک به الاخبار گفت که تسهیلات لازم برای فعالیت این سه هیات در حوزه های انتخابیه این انتخابات در نظر گرفته شده است.

براساس این گزارش، همچنین تسهیلات لازم برای نمایندگان برخی از سفارتخانه های خارجی مقیم لبنان که کارت بازدید ویژه دارند لحاظ شده است.

این نمایندگان می توانند با داشتن این کارت در مراکز رای گیری حضور یافته و حتی بر مراحل برگزاری اینانتخابات نظارت کنند.

مردم لبنان در انتخابات امروز از میان ۵۸۳ نامزد، ۱۲۸ نفر را راهی پارلمان خواهند کرد تا این نهاد علاوه بر وظیفه قانونگذاری، زمینه های انتخاب رئیس جمهور و نخست وزیر جدید را فراهم کند.

لبنان دارای نظامی پارلمانی است و ترکیب این نهاد آرایش دولت آینده را نیز تعیین خواهد کرد.

 

 

*** قانون انتخابات پارلمانی لبنان بر اساس الگوی نسبیت تدوین شده

 

بر اساس قانون انتخابات لبنان که بر اساس الگوی نسبیت تدوین شده، مردم به لیست های انتخاباتی رای می دهند و هر لیست بر اساس میزان آراء بدست آمده در پارلمان کرسی خواهد داشت.

این در حالی است که کرسی های پارلمان بین طوائف مختلف لبنان در همه حوزه ها تقسیم بندی شده است.

به صورت کلی هم نیمی از کرسی های پارلمان به مسیحیان و نیمی دیگر به مسلمانان تعلق می گیرد.

به گزارش خبرگزاری منتخبین، پس از تغییرات صورت گرفته در قانون انتخابات لبنان، شهروندان لبنانی که در خارج از کشور زندگی می‌کنند می‎توانند بدون نیاز به سفر به لبنان در همان کشورهایی که مقیم هستند رای بدهند. این افراد و مسئولان کشوری در روزهای گذشته رای خود را به صندوق ریختند.

منبع: ایرنا
انتهای پیام///

اخبار مرتبط