رفتن به بالا

پایگاه خبری و تحلیلی منتخبین

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • جمعه ۳۱ خرداد ۱۳۹۸
  • الجمعة ۱۷ شوال ۱۴۴۰
  • 2019 Friday 21 June
رژیم صهیونیستی
اجلاس جنبش عدم تعهد در باکو:

بررسی اعمال مجرمانه رژیم صهیونیستی

وزیر امور خارجه ایران گفت: باز گذاشتن دست این رژیم برای جنایت، نشانه‌ای از یک جانبه گرایی جدید است که بار دیگر تبدیل به تهدید اصلی برای امنیت جهانی می‌شود.

وزیر امور خارجه ایران گفت: باز گذاشتن دست این رژیم برای جنایت، نشانه‌ای از یک جانبه گرایی جدید است که بار دیگر تبدیل به تهدید اصلی برای امنیت جهانی می‌شود.

به گزارش خبرگزاری منتخبین به نقل از خبرنگار خبرگزاری سروش از باکو، محمد جواد ظریف روز پنجشنبه در اجلاس وزیران خارجه جنبش عدم تعهد در باکو، با اشاره به کشتار اخیر فلسطینیان به ویژه در غزه ،افزود:

امروز باید خواستار انجام تحقیقات بین المللی برای بررسی اعمال مجرمانه رژیم صهیونیستی بشویم .

وی افزود: ما خواستار برقراری عدالت وبازگرداندن حقوق فلسطینی‌ها به ویژه ایجاد یک دولت مستقل فلسطینی به پایتختی قدس شریف و خواستار پایان فوری محاصره غزه هستیم.

***کشتار فلسطینی‌های غیر مسلح

ظریف گفت : در روزهای اخیر شاهد کشتار تظاهرات صلح آمیز فلسطینی‌های غیر مسلح و زنان و کودکان در غزه هستیم و این جنایات و تمام جنایات رژیم صهیونیستی در ۷۰ سال اخیر به دلیل عدم مجازات این رژیم ادامه دارد.

وی افزود: جنایات رژیم صهیونیستی علیه فلسطینی‌ها با تشویق آمریکا و برخی از متحدان منطقه‌ای و فراملی آن انجام شده است. تشویق‌های اخیر ایالات متحده، به ویژه تصمیم غیرقانونی آن در مورد قدس شریف ، این رژیم آپارتاید را بیشتر تحسین کرده است.

وزیر خارجه کشورمان تاکید کرد که جنبش عدم تعهد درمقابل این شرایط نیازمند اقدام جمعی است و سازمان ملل متحد باید برای محکوم کردن این جنایات و نیز سیاست ها و اقدامات صهیونیست‌ها اقدام کند.

ظریف ، باز گذاشتن دست رژیم صهیونیستی برای جنایت نشانه‌ای از یک جانبه گرایی جدید خواند و گفت :

موج اولیه یکجانبه گرایی در اوایل سال های ۲۰۰۰ میلادی ، منطقه ما را در معرض فاجعه قرار داد و باعث افراط گرایی ،خشونت و تروریسم و تشدید تنش‌ها و بحران‌ها در غرب آسیا و فراتر از آن شد. 

وی افزود: حتی امروز با وجود شکست داعش در سایه مقاومت شجاعانه عراقی‌ها و مردم سوریه، منطقه ما از بقایای گروه‌های تروریستی پاک نشده و شاهد نقل وانتقال عناصر داعش است .

وزیر امور خارجه کشورمان در این اجلاس با اشاره به ادامه افراط گرایی و تروریسم در منطقه گفت: در این شرایط تقویت همکاری های منطقه‌ای ضروری است .

***پیشنهادات ظریف به اعضای جنبش عدم تعهد 

وی افزود: اعضای جنبش عدم تعهد باید الگوی فراگیراحترام به منافع یکدیگر و همکاری های منطقه ای را جایگزین نظام سلطه گری و استثمار قدیمی که فقط تنش ایجاد می کنند و منجر به مسابقه تسلیحاتی مخرب می‌شود ، بکنند. 

ظریف گفت : پیشنهاد ما در تعامل با همسایگان ، انتخاب گفت وگو و مذاکره است تا بدین وسیله شکاف گفتمان از طریق تعامل و اقدامات اعتماد سازی بهبود یابد.

وزیر خارجه کشورمان با اشاره به اینکه امریکا به تعهدات بین المللی خود در زمینه تامین امنیت جهانی عمل نمی‌کند، افزود:

تخصیص ۱٫۲ تریلیون دلار از سوی دولت امریکا برای ترویج و ساخت تسلیحات هسته‌ای جدید، منجر به مسابقه تسلیحات هسته‌ای جدید خواهد شد.

ظریف افزود: جنبش عدم تعهد باید از طریق مکانیسم های موجود، از جمله سازمان ملل متحد کنفرانس سطح بالا در مورد خلع سلاح هسته ای تشکیل دهد.ظریف گفت :

جنبش عدم تعهد باید همچنان به مقاومت در برابر یکجانبه گرایی و پیشبرد تصمیم گیری چند جانبه ادامه دهد و به دنبال هدف خود برای ایجاد یک نظم جهانی عادلانه و دموکراتیک باشد.

منبع:سروش
انتهای پیام///

اخبار مرتبط