• امروز : چهارشنبه - ۶ مرداد - ۱۴۰۰

اخبار برگزیده

قیمت‌گذاری دستوری و سوء مدیریت دو دلیل اصلی زیان بی‌سابقه در ایران خودرو است/ ضمانت حفظ صندلی مدیریت در شرکت خودروسازی، سکوت مدیر عامل در مقابل سیاست‌های اشتباه حتی به بهای ورشکستگی شرکت است کابینه دولت سیزدهم ؛ جناحی یا فراجناحی؟ استان‌های رکوددار در کمترین و بیشترین میزان مشارکت در انتخابات ۱۴۰۰ جزئیات تکمیلی از نتایج شمارش آرای انتخابات ریاست جمهوری اعضای شورای شهر تهران مشخص شدند من خادمِ جمهور هستم/ امید و اعتماد به کشور بر‌می‌گردد/ تشکیل دولت براساس شایسته‌سالاری/ سیاست خارجی دولت من، محدود به برجام نیست حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی تا زمان آغاز به کار به عنوان رئیس جمهور چند مرحله دیگر را باید طی کند؟ تبریک وزرای دولت دوازدهم به حجت الاسلام رئیسی به عنوان رئیس جمهور منتخب مردم برگزاری نخستین کنفرانس خبری رییس‌جمهور منتخب مردم در ۳۱ خرداد پیام تبریک دبیرکل جنبش حزب الله لبنان به رئیس جمهور منتخب مردم ایران

3

اصلاح‌طلبان و بایسته‌های ترمیم گفتمان

  • کد خبر : 1288
  • ۱۹ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۴:۳۳
اصلاح‌طلبان و بایسته‌های ترمیم گفتمان

اصلاح‌طلبان نیز مانند همه گفتمان‌ها و جریانات، به تحول و به روزرسانی بر حسب تغییرات و مقتضیات جامعه، نیازی مداوم دارند.

اقبال و اعتماد عمومی به جریان های سیاسی وضعیتی همیشگی نیست و همه گفتمان ها و جریانات به تحول و به روزرسانی بر حسب تغییرات و مقتضیات جامعه نیازی مداوم دارند. این واقعیت با توجه به تحولات اخیر کشور به شکلی برجسته تر از قبل پیش روی اصلاح‌طلبان خودنمایی می کند.

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و خبری منتخبین، هر گفتمان و جریانی برای تداوم حیات و پویایی خود نیازمند انطباق با مطالبات و مقتضیات زمانه خود است. ضرورت های به روز رسانی و ترمیم با توجه به شتاب تحولات در جهان کنونی روز به روز بیشتر می شود. به همین خاطر هر گفتمانی در هر حوزه ای برای پایایی باید تن به نوسازی خود دهد.

نیاز گفتمان ها در عرصه اجتماع و فرهنگ، سیاست و اقتصاد و حتی اخلاق و فلسفه ایران، همگام سازی با تغییرات جامعه و جهان است و هر کدام از جریان های فکری از قافله تغییرات عقب بماند خواسته یا ناخواسته از معرض توجه و انتخاب مردم کنار خواهد رفت.

در عرصه سیاسی این وضعیت به دلایل گوناگون و به واسطه عمق و گستره تاثیر عملکرد حاکمان با شتابی بیشتر اتفاق می افتد. احزاب سیاسی در دموکراسی های توسعه یافته و جریان های سیاسی در ایران برای حضور در بطن و بدنه جامعه به نزدیکی تفکر و ساختار خود به این بدنه و بطن نیاز دارند.

ضرورت تحول، به روز رسانی و ترمیم جریان‌ها

اگر جریان های سیاسی در ایران را به شکلی سنتی به دو دسته اصلاح طلب و اصولگرا تقسیم کنیم و بپذیریم که بخش مهمی از تحولات و فعالیت های سیاسی در ایران از سوی این دو جریان به انجام می رسد، ضرورت تحول، به روز رسانی و ترمیم این جریان ها اهمیت و ارزش فزون تری خواهد یافت.

چنین ضرورتی به ویژه پس از ناآرامی های اخیر بیشتر جلوه می کند. بررسی موشکافانه برخی شعارها در تجمعات اعتراضی اخیر نشان می دهد که گروهی از مردم جامعه، جریان های حاضر در عرصه سیاست ایران را به قدر کافی در زمینه پیگیری و پاسخ به مطالبات موجود موثر نمی دانند. پیش از این چنین به نظر می رسید که جریان اصلاحات از این قاعده تا حدی مستثنا است اما این شعارها نشان داد که اصلاح طلبان هم در کانون انتقاد و اعتراض مردم قرار دارند.

این اعتراضات برخی چهره های اصلاح‌طلبان را به چاره جویی برای به روزرسانی، ترمیم و حتی تعریف مجدد برخی دیدگاه ها و افکار این جریان وادار ساخت. در حقیقت اصلاح‌طلبان در آزمون اعتراضات مردمی دچار نوعی سردرگمی شدند و در قبال برخی از جنبه های این ناآرامی ها مواضع متفاوت اعلام کردند.

تمرکز اصلاح‌طلبان بر اصلاح اصلاحات

اصلاح اصلاحات پروژه ای است که اصلاح‌طلبان پس از اعتراضات اخیر بیش از پیش مورد توجه قرارداده اند. اما شیوه های چنین اصلاحی و این پرسش که ضرورت چنین پروژه ای تا چه میزان از سوی همه طیف های این جریان مورد پذیرش است، همچنان محل سوال و ابهام است.

برخی طیف های تندروی این جریان در پی عبور از اصل گفتمان اصلاحاتند، گروهی دیگر بی توجه به تغییرات جامعه ایران، ادامه مسیر کنونی را در ذهن دارند و گفتمان انتقاد از درون را تنها گروهی از معتقدان به اصل اصلاحات در دستور کار دارند. هرچند این گروه نیز سازوکار مشخصی برای چنین فرآیندی تعریف نکرده اند و این ابهام در روش می تواند چنین گفتمان تغییرمحوری را با آسیب هایی روبرو کند.

در کنار پذیرش ضرورت اصلاح از سوی همه طیف های منتسب به جریان اصلاحات، یکی از مهمترین راهکارهای آغاز اصلاح در اصلاحات شناخت حداکثری از تغییرات جامعه است. طی سال های گذشته اصلاحات بیش از آنکه متکی به بدنه اجتماعی خود تصمیم بگیرد و عمل کند بر شورای مشورتی و سیاست گذاری درونگرا متکی بوده است و انتقادی که برخی از اصلاح طلبان به ویژه در نقاط دور از مرکز بر این طیف وارد می دانند، دوری از بطن جامعه به ویژه در شهرستان ها است.

تعیین و شناسایی اولویت هر نقطه از ایران

واقعیت موجود نشان می دهد که سرعت و نوع تغییرات در نقاط مختلف کشور متفاوت انجام می شود. آنچه برای مردم مرکز نشین اولویت شمرده می شود، برای بسیاری از شهرهای دیگر اولویت نیست. به این ترتیب تعیین و شناسایی اولویت هر نقطه از ایران و شنیدن صدای همه افراد جامعه در هر سطحی می تواند در بُعد جغرافیایی اصلاح طلبان را به بطن جامعه نزدیک تر کند.

حقیقت غیرقابل انکار آن است که اعتماد موجود میان اصلاحات و برخی نهادهای تصمیم گیر و تاثیرگذار طی یک دهه گذشته و در سایه برخی حوادث تاحدی کمرنگ شده است؛ وضعیتی که بر دشواری های اصلاحات در جهت انطباق و درک مطالبات هرم اجتماعی- سیاسی از قاعده تا راس آن می افزاید.

حلقه اتصال میان راس قدرت و بدنه جامعه

به گزارش  منتخبین، آنچه حلقه اتصال میان راس قدرت و بدنه جامعه است، احزاب و تشکل های مردم نهاد هستند. از دیگر انتقادات وارد به جریان اصلاحات کم شدن نقش احزاب در فرآیند تصمیم گیری این جریان است. اگرچه تعدد احزاب با منش اصلاح طلبی خود نقطه قوتی است اما به همان میزان ناکارآمدی و تصنعی بودن برخی از این احزاب نیز آسیب رسان است.

اما آنچه برای هر تحول ضرورتی اجتناب ناپذیر است، آن است که اگر متکی به پشتوانه علم و منطق نباشد و با واقعیت های روز همخوانی نداشته باشد محکوم به شکست است، از این رو جریان اصلاحات برای موفقیت در مسیر اصلاح باید بر دانش سیاسی روز تکیه کند. جامعه شناسی و روانشناسی مردم و سیاست ایران جز از راه دانش نمی تواند سودمند باشد. جامعه دانشگاهی برای پیشبرد پروژه اصلاح اصلاحات مرجعی قابل اتکا است است که نباید مورد غفلت اصلاح طلبان قرار گیرد.

منبع: ایرنا

انتهای پیام///

لینک کوتاه : https://montakhabinnews.com/?p=1288

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.