رفتن به بالا

پایگاه خبری و تحلیلی منتخبین

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • پنجشنبه ۶ آذر ۱۳۹۹
  • الخميس ۱۰ ربيع ثاني ۱۴۴۲
  • 2020 Thursday 26 November
رئیس جمهوری

فنلاندی‌ها برای انتخاب رئیس‌جمهوری جدید خود فردا پای صندوق‌های رای می‌روند؛ انتظار می‌رود رهبر محبوب کنونی آنها در دور اول رای بیاورد.

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و خبری منتخبین،  “سائولی نینیسته” رئیس‌جمهوری فنلاند که وکیلی ۶۹ ساله و وزیر دارایی سابق است، به دنبال آن است تا یک دوره شش ساله دیگر ریاست این کشور ۵.۵ میلیون نفری عضو اتحادیه اروپا را به دست بگیرد. سبک عملگرای او به مذاق بسیاری از فنلاندی‌ها خوش آمده است و تازه‌ترین نظرسنجی‌ها از سوی هلسینگین سانومات، بزرگترین روزنامه فنلاند و تلویزیون دولتی اولیسرادیو به ترتیب پیش‌بینی کرده‌اند که او بین ۵۸ و ۶۳ درصد رای کسب کند.

این میزان رای از نزدیکترین رقیب به او که پکا هاویستو از حزب سبزهاست، بسیار بیشتر است. هاویستو پیشتر در انتخابات ۲۰۱۲ به دور دوم راه یافت و انتظار می‌رود که این بار هم حدود ۱۴ درصد رای بیاورد. نینیستو هفت رقیب دارد که یکی از تهاجمی‌ترین آنها لورا هوهتشاری از حزب پوپولیست فنلاندی‌هاست. او با دستور کار ضد مهاجرتی و ضد اتحادیه اروپا ادای کمپین ریاست جمهوری مارین لوپن فرانسه را درآورد اما نتوانست در نظرسنجی‌ها بیش از شش درصد رای بیاورد.

رئیس‌جمهوری کنونی فنلاند به عنوان نامزد مستقل در انتخابات شرکت کرده است

رئیس‌جمهوری کنونی فنلاند به عنوان نامزد مستقل در انتخابات شرکت کرده است و هیچگونه ارتباطی با حزب محافظه‌کار ائتلاف ملی که پیشتر ریاست آن را بر عهده داشت، ندارد چرا که قصد دارد۲۷ خودش را جدا از سیاست‌های حزبی نشان دهد.

نقش رئیس‌جمهوری فنلاند تدوین نقشه راه سیاست خارجی و امنیتی این کشور حوزه نوردیک به همراه دولت است. رئیس‌جمهوری فنلاند به عنوان رئیس کشور یک بازیگر کلیدی در سیاست خارجی فنلاند خصوصا در موضوعات خارج از اتحادیه اروپاست. این مقام همچنین به عنوان فرمانده کل ارتش عمل می‌کند و می‌تواند قوانین را وتو کند.

برای اکثر فنلاندی‌ها، وظیفه اصلی رئیس‌جمهور اطمینان یافتن از روابط دوستانه با روسیه و غرب خصوصا ایالات متحده آمریکاست. چنانچه هیچ یک از نامزدها نتوانند اکثریت را به دست آوردند، ۱۱ فوریه دور دوم انتخابات برگزار خواهد شد.

منبع: ایسنا
انتهای پیام///

اخبار مرتبط