رفتن به بالا

پایگاه خبری و تحلیلی منتخبین

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • سه شنبه ۴ آذر ۱۳۹۹
  • الثلاثاء ۸ ربيع ثاني ۱۴۴۲
  • 2020 Tuesday 24 November
پوجدمون

رئیس پارلمان کاتالونیا در بروکسل: پوجدمون حق دارد به عنوان رهبر جدید این منطقه انتخاب شود.

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و خبری منتخبین، کارلس پوجدمون، رهبر سابق کاتالونیا اندکی پس از اعلام استقلال از اسپانیا در اواخر اکتبر با تهدید برای بازداشت به اتهام اغتشاش و خرابکاری روبه‌رو شد و به بروکسل گریخت.

رهبر فراری کاتالونیا در ابتدا قرار بود با راجر تورنت، رئیس پارلمان کاتالونیا و چهار تن از وزرای اخراجی کشورش در اتاق تجاری کاتالونیا در بروکسل دیدار کند اما آنها مجبور شدند مکان جلسه خود را تغییر دهند چراکه دولت مرکزی اسپانیا به نمایندگی کاتالونیا در بروکسل دستور داد تا اجازه برگزاری چنین نشستی را ندهند.

پیشنهاد پورنت به پوجدمون برای ریاست

این جلسه تنها دو روز پس از آن برگزار شد که تورنت که خودش هم از حامیان استقلال است به پوجدمون پیشنهاد داد تا رئیس کاتالونیا شود.

پیش از آن در انتخابات زودهنگام اکتبر احزاب جدایی طلب توانستند اکثریت مطلق آرا را به دست آوردند اما پوجدمون که در صورت بازگشت به اسپانیا بازداشت می‌شود باید این مساله را مشخص کند که چگونه می‌خواهد در جلسه پارلمانی اواخر این ماه رسما حاضر شود.

او گفته است که می‌تواند از بروکسل سوگند یاد کند اما دولت مرکزی اسپانیا با این امر مخالف است.

پوجدمون همچنین گفته است که احتمال بازگشتش به اسپانیا زیاد است اما دولت مادرید متعهد شده او را در زمان برگشت بازداشت کند.

نمایندگی رسمی کاتالونیا در بروکسل از زمانی که دولت مرکزی اسپانیا این منطقه را تحت کنترل مستقیم خود پس از تلاش برای استقلال قرار داد، زیرنظر مادرید است.

یک سخنگوی حزب پوجدمون چهارشنبه در بروکسل گفت: ما حق داریم تبعات حقوقی این شرایط را بررسی کنیم.

رهبر سابق کاتالونیا همچنین سه‌شنبه احتمال بازگشت به اسپانیا و شرکت در رای‌گیری پارلمان کاتالونیا برای انتخاب رهبر جدید را رد نکرده بود.

منبع: ایسنا
انتهای پیام///

اخبار مرتبط