رفتن به بالا

پایگاه خبری و تحلیلی منتخبین

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • چهارشنبه ۱ فروردین ۱۳۹۸
  • الأربعاء ۱۳ رجب ۱۴۴۰
  • 2019 Wednesday 20 March
آمریکا

نماینده دائم آمریکا در سازمان ملل متحد پیش از اجلاس این سازمان درخصوص قطعنامه قدس، با ارسال نامه‎هایی به بیش از ۱۸۰ کشور هشدار داد که واشنگتن اسامی مخالفان تصمیم آمریکا را از یاد نخواهد برد.

نماینده دائم آمریکا در سازمان ملل متحد پیش از اجلاس این سازمان درخصوص قطعنامه قدس، با ارسال نامه‎هایی به بیش از ۱۸۰ کشور هشدار داد که واشنگتن اسامی مخالفان تصمیم آمریکا را از یاد نخواهد برد.

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و خبری منتخبین، ترامپ در پیام خود به تحریم جدید شورای امنیت علیه کره شمالی که ساعاتی پیش از آن به اتفاق آرا تصویب شد اشاره کرد و نوشت: جهان صلح می خواهد، نه مرگ!

رئیس جمهوری آمریکا در حالی این هم‎صدایی شورای امنیت را نشانه صلح خواهی جهانیان خواند که دوشنبه گذشته قطعنامه پیشنهادی مصر به شورای امنیت با وجود رای موافق ۱۴ عضو این شورا از سوی واشنگتن وتو شد.

درخواست ۱۴ عضو شورای امنیت از آمریکا

شورای امنیت پیش از این نیز دوبار درباره قدس تشکیل جلسه داده بود که در آن ۱۴ عضو این شورا از آمریکا خواسته بودند در مورد تصمیمش پیرامون قدس تجدید نظر کرده و به قطعنامه‎های سازمان ملل احترام بگذارد.

ترامپ روز ۱۵ آذرماه سال جاری در اقدامی برخلاف همه قطعنامه‎های سازمان ملل، به صورت یکجانبه شناسایی قدس به عنوان پایتخت رژیم صهونیستی را اعلام کرد که با مخالفت جهانیان حتی کشورهای غربی روبه رو شد.

ترامپ با وجود اینکه این تصمیم خود را در جهت پیشبرد صلح در خاورمیانه و طرح سازش میان فلسطینیان و رژیم صهیونیستی خوانده بود، زمانی که با مخالفت ۱۴ عضو دیگر شورای امنیت روبه روشد به رویکرد همیشگی و قلدرمآبانه وتو روی آورد.

قطعنامه پیشنهادی مصر بدون ذکر نام یا محکوم کردن کشوری، خواستار لغو هر اقدامی برای تغییر وضعیت قدس بوده و از تمامی کشورها می خواست از انتقال سفارت خود از سرزمین‎های اشغالی به قدس خودداری کنند.

اما با وتوی آمریکا در شورای امنیت این قطعنامه به مجمع عمومی رفت تا همه کشورها به صورت برابر نظر خود را در این باره بدهند.

در جلسه روز پنجشنبه مجمع عمومی سازمان ملل، ۱۲۸ کشور از جمله ۱۴ عضو شورای امنیت به این قطعنامه رای موافق، و به جز آمریکا و رژیم صهیونیستی تنها ۷ کشور دیگر رای مخالف دادند.
حتی متحدان درجه یک آمریکا از جمله ژاپن و کره جنوبی و همچنین کشورهای اروپای غربی به این قطعنامه رای موافق دادند.
«نیکی هیلی» نماینده دائم آمریکا در سازمان ملل متحد پیش از این اجلاس با ارسال نامه‎هایی به بیش از ۱۸۰ کشور هشدار داده بود که واشنگتن اسامی مخالفان تصمیم آمریکا را از یاد نخواهد برد.

آمریکا همچنین تهدید کرده بود که کمک‎ها به حامیان قطعنامه را قطع خواهد کرد.

این تهدید با انتقادات زیادی مواجه شد، به طوری که برخی این رویکرد را باج خواهی و قلدری خواندند.
اما در هنگام رای گیری کشورهایی مانند مصر، افغانستان و عراق که بیشترین کمک‎ها را از آمریکا دریافت می کنند، بدون توجه به تهدیدهای هیلی به قطعنامه رای مثبت دادند.
در میان ۱۰ کشوری که بیشترین بودجه‎های کمکی را از آمریکا دریافت می کنند، تنها رژیم اشغالگر قدس به این قطعنامه رای مخالف داد.
ترامپ روز قبل از جلسه مجمع عمومی گفته بود آمریکایی‎ها از اینکه کشورهای دیگر صدها میلیون دلار از واشنگتن دریافت می کنند و سپس علیه آن رای می دهند، خسته شده اند.
به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و خبری منتخبین،  مجمع عمومی سازمان ملل روز چهارشنبه گذشته قطعنامه دیگری نیز تصویب کرد که بر حق فلسطینیان در تعیین سرنوشت خود تاکید می کرد.

منبع: منتخبین

انتهای پیام///

اخبار مرتبط